26 Mayıs 2017 Cuma    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
'Bilal örgüt yöneticisi' iddiası
 Bilal örgüt yöneticisi  iddiası
 
Fezlekede suç işleme şeklinin rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma olduğu öne sürülüyor.
 
6 Şubat 2014 Perşembe 08:13

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gün grup toplantısında kamuoyuna açıkladığı “Sabah-atv yolsuzluğu fezlekesi-4. grup ve faaliyetleri” başlıklı fezlekede, eski Ulaştırma Bakanı ve AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, “Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacı ile kurulan görütün dördüncü grubu olarak saptanan grubun lideri”, Yasin El Kadı birinci grup lideri, Latif Topbaş ikinci grup lideri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da “örgüt yöneticisi” olarak olarak geçiyor.

Fezlekede “haksız ekonomik çıkar sağlamak amacı ile kurulan örgütün ikinci grup yöneticisi” olarak adı geçen Latif Topbaş’ın Urla’da Başbakan Erdoğan için yaptırılacak villaların üzerinde yaplacağı arazinin 1. derece sitten çıkarılıp 3. derece sit alanı ilan edilmesi girişiminde bulunmakla suçlanıyor. Fezlekede Topbaş ve Sümeyye Erdoğan’ın konuşma kayıtları dayanak olarak gösteriliyor.

CHP tarafından açıklanan fezleke ekinde Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ihalelerdeki rolü ve işadamları ile ilişkileri konusunda teknik takip sonucu elde edilen dinleme kayıtları delil olarak gösterilerek, şu iddialara yer veriliyor:

Yüzde 10 komisyon: Haksız Ekonomik Çıkar Sağlamak Amacı İle Kurulan Örgütün dördüncü grubu olarak tespit edilen grubun liderliğini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı, şahsın başında bulunduğu bakanlık bünyesindeki kurumların yapım ihalelerini bazı iş adamlarına verdiği, karşılığında yüzde 10 kar komisyonu istediği ve tarafların bu konuda anlaşmaya vardığı, ayrıca Binali Yıldırım’ın aldığı talimat üzerine Binali Yıldırım’ın danışmanı Ömer Sertbaş ve iş adamı Mehmet Cengiz koordinesi ile iş adamlarından para topladığı ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki kamu ihalelerini bu şahıslara vermek üzere liste yaptığı, hangi ihaleyi hangi firmanın alacağının daha önceden belirlendiği ve rüşvet anlaşması ile ihaleye fesat karıştırma eylemlerinin açıkça ortaya çıktığı anlaşılmıştır.

Paralar Çalık Holding’e: Binali Yıldırım’ın liderliğindeki bu grubun Ömer Sertbaş, Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Nihat Özdemir, Mehmet Nazif Günal, Sezai Bacaksız, Hayrettin Özaltın,-Nuri Özaltın, Süleyman Karaman, Cahit Turan, Adnan Şişman isimli şahıslardan müteşekkil olduğu anlaşılmış olup, grupta daha fazla şahsın yer aldığı değerlendirilse de sınırlı teknik takip çalışmaları ile ancak bu kadarının tespit edilebilmiştir. Grubun liderliğini yapan Binali Yıldırım’ın talimatları ile hareket ettiği ve iş adamlarından para topladığı, karşılığında iş adamlarına kamu ihaleleri verdirttiği ve bir kısmını da halen vadettiği, iş adamalarından toplanan bu paralarla ilgili Berat Albayrak ve N. Bilal Erdoğan’ın da takip ettiği ve bilgi aldığı, Berat Albayrak’ın, Medet Nebi Yanık marifeti ile paraları doğrudan Çalık Holding binasına götürdüğü tespit edilmiştir. Örgütün temel suç işleme şeklinin rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmak olduğu görülmüştür.

Şirket kurduruldu: 2012/656 sayılı soruşturma kapsamında yapılan çalışmalarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan aldığı talimat üzerine, Binali Yıldırım’ın Danışmanı Ömer Sertbaş, Başbakan’ın damadı Berat Albayrak ve iş adamı Mehmet Cengiz koordinesinde bazı iş adamlarından çok yüksek miktarlarda para toplandığı, paraların Turkuvaz Medya Grubu için toplandığı, toplanan paralarla kurulacak yeni Medya Grubu (Zirve Holding olduğu değerlendirilen) başına Ömer Faruk Kalyoncu’nun geçeceği tespit edilmiştir. İş adamlarından alınan paraların karşılığında ise şahıslara, Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Karayolları Genel Müdürlüğü ve TCDD Genel Müdürlüğü başta olmak üzere kamu kurumlarından ihaleler verildiği ve şahısların kamu kurumlarında ihtiyaç duyduğu nüfuzun sağlandığı anlaşılmıştır.

Örgüt yöneticisi Erdoğan: Yapılan çalışmalarda suç işlemek amacı ile kurulan örgütün yöneticilerinden N. Bilal Erdoğan, Binali Yıldırım, örgüt üyelerinden Mehmet Cengiz, Hayrettin Özaltın, Celal Koloğlu, Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir, Ömer Faruk Kalyoncu, Abdullah Tivnikli, Nuri Özaltın, Adnan Çebi, Ömer Sertbaş, Ömer Baktır, Berat Alybayrak, Medet Nebi Yanık, Serhat Albayrak, ve Dilek Cengiz ve Ahmet Çalık, Hakan isimli şahıslarla sürekli irtibat halinde olduğu anlaşılmıştır. Bahse konu paraları verecek şahıslar ve firmalardan bazılarının Mehmet Cengiz (Cengiz İnşaat), Celal Koloğlu (Kolin), Nihat Özdemir (Limak), Hayrettin Özaltın (Özaltın İnşaat), Muzaffer Nasıroğlu(Fernas), Adnan Çebi(Makyol) ve İbrahim Çeçen, (IC Holding), Abdullah TİVNİKLİ olduğu şahısların kendi aralarında yapmış oldukları görüşmelerden anlaşılmaktadır. Ayrıca şahısların istenen para niktarları ile ilgili şaşkınlıklarının gizleyemedikleri de dikkat çekici bir husus olarak TAPE’lere yansımıştır. 300.000.000 ABD Doları ödeme yaptıkları anlaşılan Cengiz-Kolin-Limak üçlüsünün ihtiyaç duydukları paraların bir kısmının Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM’IN devreye girmesi ile A&T (Arap-Türk) ve Ziraat Bankalarından çektikleri teknik takip çalışmaları ile tespit edilmiştir. Ancak kredilerin tamamen kurgulanmış bir hisse devri yöntemi ile çekildiği, sahte bir satış ve kredi süreci organize edildiği anlaşılmıştır. Sürecin devamında Mehmet Cengiz’in kredi çekmekten vazgeçtiği bu nedenle 200.000.000 dolarlık krediye ihtiyaç duyulduğu ve paranın tamamen gayri resmi yollardan gönderileceği anlaşılmıştır.

Fezlekenin “2. grup ve faaliyetleri” başlıklı bölümünde ise Başbakan Erdoğan’a villa yapımı için İzmir-Urla Zeytineli Köyü’nde yapılması planlanan villa ile ilgili rüşvet ve imar kirliliği-sit alanında yasak yapılaşma iddiaları yer alıyor. Villa arazisi için Latif Topbaş’ın nüfuz kullanarak, imar değişikliği yapma girişime yer verilen bu bölümde Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın, Latif Topbaş’la yaptığı konuşma kayıtları da yer alıyor. Fezlekede bu konuda yer alan tespit önemli suçlamalar şöyle:

El Kadı suçlaması: M. Latif Topbaş’ın (Örgüt Yöneticisi) liderliğini yaptığı 2. Grubun ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve imar kirliliğine yol açmak-sit alanında yasak yapılaşma faaliyetlerine karıştığı tespit edilmiş olup M. Latif Topbaş’ın, R. Tayyip Erdoğan’a olan yakınlığı örgüt faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan kamu nüfuzunu sağlama adına oldukça önem tutmaktadır. Grubun liderliğini yapan M. Latif Topbaş, yukarıda yer verilen faaliyetlerinin yanı sıra Yasin El Kadı’nın yurda yasak yollardan girişi, şahsa kayıt dışı para gönderilmesi gibi faaliyetlerde de yer aldığı tespit edilmiştir. Ancak bu kısma I. Grubun liderliğini yapan Yasin El Kadı ile ilgili bölümde yer verilmiştir.

Erdoğan’ın talimatıyla: Ayrıca M. Latif Topbaş’ın, R. Tayyip Erdoğan için için İzmir ili Urla İlçesi Zeytineli Köyü’ndeki yaptırılacak olan villaların üzerine yapılacağı bir kısım arazinin 1. derece Sit alanından çıkartılıp 3. derece sit alanı ilan edilmesi girişimlerinde bulunduğu ve Başbakan’ın doğrudan talimatları ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya ve Urla Kaymakamı’nın devreye girdiği ve para karşılığında örgütün talepleri doğrultusunda yazdırılan bir rapor ile işlemin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bir taraftan inşaat faaliyetleri yürütülürken diğer taraftan sit alanı değişikliği ile uğraşan Topbaş’ın, işlemleri Oğuzhan Boyacı’ya takip ettirdiği tespit edilmiştir.

Rüşvetle rapor: Konuyu İzmir’de takip eden Oğuzhan Boyacı isimli şahsın çalışmaları sonucu rapor yazdırıldığı anlaşılmış olup konu ile ilgili hocalara toplamda 130.000 TL gönderildiği paranın da M. Latif Topbaş tarafından gönderildiği tespit edilmiş olup raporu yazan hocalardan bir tanesinin paranın hesabında görünmesini istemediği anlaşılmış olup raporun sipariş usulü yazıldığı anlaşılmaktadır.

Yönetmelik değişikliği: Konu ile ilgili 2013 yılı Ocak ayında Topbaş’ın, Başbakan R. Tayyip Erdoğan’dan yardım istemesi üzerine Başbakan’ın Erdoğan Bayraktar’ı arattığı ve İzmir Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Urla kaymakamını görüştürmek üzere görüşmesini istediği bu görüşmeyi de Topbaş ile görüşürken canlı yaptığı tespit edilmiştir. Sonraki süreçte sit alanı engelini aşabilecek birkaç alternatif yol üzerinde durulsa da Bakanlık üzerinden yaptırılacak yönetmelik değişiklileri ile herkesin bu durumdan faydalanabileceği kanaatine varılmış bu yüzden yönetmelik değişikliklerinden vazgeçilerek İzmir bölgesi dışında örgütün kontrolünde olabilecek üniversite hocaları ile rapor alınması sureti ile sit alanı engeli aşılmaya çalışılmıştır.

Etrafı çevrildi: Sürecin sonucunda Urla Zeytineli dolaylarında bir arazi daha alındığı (800.000 TL değerinde), bu araziye Başbakan R. Tayyip Erdoğan için yazlık/villa mahiyetinde bir konut yapıldığı ve konutun 2014 Mayıs ayında tamamlanmasının planlandığı, Erdoğan’ın gelişmeler hakkında bilgi aldığı ve sonraki yaz döneminde Başbakan Erdoğan’ın yaz tatilini Urla’daki bu konutta geçireceği ve kendisini dalgıçların ve kamp yapacak vatandaşların rahatsız etmemesi için arazi etrafının tel ile çevrileceği anlaşılmıştır. Yargıtay aşamasındaki 2011/540 sayılı dosyanın da TCK 184 İmar Kirliliğine Yol Açmak suçu konulu olduğu değerlendirilmektedir.

Cumhuriyet


Bu haber 704 defa okunmuştur.

  Yorumlar Toplam 0 yorum var.   

Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
   Yorum Ekle

Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
• IP adresimin kaydedileceğini,
• Adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını,
• Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu,
• Yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini,

bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Adınız:
Yorumunuz (En fazla 500 karakter):
Kalan Karakter:
  Bu kategorideki diğer haberler


Bürokraside ‘Böcek’ operasyonu

Zarrab’ın mal varlığına dokunulmayacak

İnternetten böbrek ticaretine 106 yıl
»  Şok iddia: Reza Zarrab’ı serbest bırakacaklar
»  Yolsuzluğu ‘örtme’ paketi
»  Yolsuzluk şüphelilerine yüzlerce yıl istendi
»  Yolsuzluk taktiği adım adım işledi
»  Reza Zarrab’a adım adım tahliye
»  Şişli Belediyesi'ne Kalaşnikoflu saldırı
»  3.ncü dalgada tapelerdeki rüşvet yangını
»  Görevden almaların "perde arkası" netleşti
»  Özel savcıların hepsi gitti
»  Bilal Erdoğan ve 45 kişinin yakalama kararı kalktı
»  İşte itfaiyedeki rüşvetin şifresi
»  İtfaiyedeki yolsuzluğa dokunulmazlık
»  Emniyette bir gecede 500 tayin
»  Bilal Erdoğan'ın da ses kaydı yayınlandı
»  Ses kaydı kirli kaset odaklarını deşifre etti
»  Gülen'in avukatından suç duyurusu
»  Mersin'de 29 kişi mahkemeye sevk edildi
»  Zekeriya Öz’den, Başbakan için suç duyurusu
»  Bakan Bozdağ: Biz de hata yaptık
»  Cem Uzan 'Kumpas' da iddialı, Çiçek’e faks çekti
»  İşte gizlenen Uludere istihbaratı
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Cuma Cumartesi  Pazar 
12 / 23 °C 15 / 22 °C 15 / 21 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.