26 Mayıs 2017 Cuma    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
Aziz Yıldırım sonunda konuştu: AKP ile cemaat..
Aziz Yıldırım sonunda konuştu: AKP ile cemaat..
 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Fransa'nın Cannes şehrinde soruları yanıtladı. İşte ilginç açıklamalar...
 
21 Ocak 2014 Salı 08:14

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Fransa’nın Cannes şehrinde The Wall Street Journal Türkiye’nin sorularını yanıtladı. Yargıtay tarafından hakkında şike, teşvik primi vermek ve örgüt kurmak suçlarından hapis cezası onanan Yıldırım, kendisine ve Fenerbahçe’ye kumpas kurulduğunu iddia etti.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Yıldırım, Ergenekon, Balyoz davalarında olduğu gibi Şike davasının da aynı kumpasın bir sonucu olduğunu söyledi. Yeniden yargılanma gibi bir ümidinin olmadığını söyleyen Yıldırım, yargı kararına saygı duymadığını sözlerine ekledi.

-Şike davası ile ilgili genel düşünceleriniz neler?

Tabi başından beri söylediğimiz şu; Türkiye’deki şike ve teşvik davası siyasi bir davadır ve siyasi olarak neticelendirilmiştir. Yargıtray’ın verdigi karara saygı göstermiyorum, kabul etmiyorum. 2011 yılında bazı dış güçlerin Türkiye’de yapmış oldukları operasyonların devamıdır. Bu operasyon Türkiye’de Ergenekon, Balyoz, Oda TV ve Cübbeli Ahmet, Casusluk dosyalarını yöneten buralarda özel yetkili mahkemeler yapmıştır. Türkiye’de bütün yüksek tepeleri düz hale getirmek ve bütün her şeyi kendi ellerine alabilen bir iktidarı yaratmak için yapılmış bir muhakame sistemidir. Bu mahkemeler neticesinde insanlar itibarsızlaştırılmaya çalışılmış ve hepsine kendi pozisyonlarıyla ilgili operasyonlar yapılmıştır. Bütün bu davalar 2005-2006 tarihlerinde kurulan Özel Yektili Mahkemeler’de (ÖYM) yürütüldü. Bizim bu davaların hepsi ÖYM’lerde soruşturmalar açıldı ve halen devam ediyor. 2012′de ÖYM’ler de kaldırıldı ama bu davalar hala onların sorumluluğunda devam ediyor. ÖYM’ler aldıkları talimatlara gore hareket ettiler. Onlar kanun yönünden, hukuk yönünden bir inceleme yapmadılar. Onların tek bir hedefi vardı; talimat aldıkları kişileri yok etmek.

-Tüm konularda dışarıdan bir siyasi etkiden bahsediyorsunuz. Bu güçlerden kimi kastediyorsunuz?

Burada kimden bahsettigimden bahsedeceğim ama ama konuyu bağlıyayım. Bu davaya bakan ÖYM tüm davalara gore ilgili kişileri itibarsızlaştırdılar. Ben spor adamıyım. Beni şike ve teşvik vermekten mahkum etti, askere terrorist dendi. Türkiye’de bugün etnik sorunlar var, onlarla mücadele eden kişilere terrörist dendi. Türkiye’de Genelkurmay başkanını terörden dolayı hapse koydular.

-Bütün bu dosyaların arkasında Gülen mi var, böyle mi düşünüyorsunuz?

Bunu ben düşünmüyorum. Bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı düşünüyor. 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonundan sonra başbakan çıkarak ÖYM’lerde yapılan bütün davaların kumpas olduğunu söyledi. Başbakan 17 Aralık sonrasındaki siyasi gelişmelerle beraber bundan önce mahkemelerde yapılan yargılamaların yanlış olduğunu olduğunu, Türkiye’de kumpas olduğunu açıkladı. Ve bunun uzerine Türkiye’de görev yapan binlerce polis/savcı tayin edildi.

Başbakan yeniden yargılanmayı istiyor mu?

Bu davalardan iki tanesi neticelenmişti. Biri Balyoz, ötekisi de Şike Davası. Müracaatımız üzerine yeni bir yasa çıkarılacaksa ve yeniden yargılanma olacaksa bizim de bu süreç içerisinde beklememiz gerekir. Şimdi bu noktada başından beri sorduğunuz soru: Bunların hepsini Gülen Cemaati mi yaptı? Evet, son 11 yıllık süre içerisinde Ak Parti Cemaat ile içiçe Türkiye’de iktidara yürüdüler. Başbakan, dedi ki; “Paralel devlet var ve Cemaat bu paralel devleti ile yürüyor. Bu savcıları, hakimleri hepsini polisleri görevden aldılar. Bunlar cemaatci diye. O zaman bütün operasyonları bizim operasyonumuz dahil olmak üzere Cemaat yapmıştır. Yargıtay kararını veren hakimlerin parallel devletin mi yoksa hukukun adamımı olduğunu karar veremiyorum. Bunun da aydınlanması adalet bakanının açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum.

-Peki, ilk duruşmaya çıktığınızda ‘Siz şikeden bahsediyorsunuz ama memleket elden gidiyor’ demiştiniz. O zaman bahsettiğiniz yapı şimdi söylenen paralel yapı mıydı? Aradan geçen sürede neden sizden baska kimse böyle bir organizasyondan bahsetmedi?

Ben o günkü şartlarda gördüğümü söyledim. Bugün benim gördüğümü başbakan açık ve net olarak söylüyor. Yalnız bunu götürüp de cemaate yıkmak da yanlış burada. Yarigtay 5inci daire parallel devletin adamı mı? Devletin adamımı? Bunun açıklanmasını istiyorum.

-Sizi neden yıpratmak ya da silmek istediklerini düşünüyorsunuz?

Ben 16 yıldır Fenerbahçe başkanıyım. Fenerbahçe devletten hiç bir yardım almadan kendi imkanlarıyla taraftarıyla, yöneticiyle stadını her şeyini yarattı. 16 milyon dolarlık bütçeden bugün 250 milyar dolarlık bütçeye ulaştık. Hep siyasetten uzak tuttum kulübü. Bizim kulübü Atatürk’ün kulübü olarak tanımlarız. Türkiye’deki bu zihniyet Atatürk’e karşıdır. Onun fazla öne çıkmasından hoşnut olmazlar. Askerlere yakın olmamdan dolayı da askerlerle Fenerbahçe her zaman yakın olmuştur. Aslında beni Ergenekon Davası’nın içine bağlamak istiyorlar.Ama bunu baştan yapamadılar çünkü ellerinde belge, bilgi hiçbir şey yoktu. Ama bu dava ile beni hapse atamadıkları için Şike Davası’nı uydurdular. Polis fezlekelerini, mahkeme kararlarını okuduğunuzda, baktığınızda tamamen iftiralarla dolu. Kendi iddialarını ispatlayamadan bize suç unsuru olarak sundular.

-Atatürkçü Fenerbahçe ile Erdoğan’ı nasıl barıştıracaksınız?

En önemli sey şu: tribünlere ben sahip olamam. Fenerbahçe bünyesinde her türlü düşünde olan insan var. Fenerbahçe bünyesinde insanlar düşüncelerini söylerken ben kalkıp onlara ambargo koyamam. Burası bir spor kulübü. Gerektiğinde benim için de ‘istifa’ diye bağırıyorlar. Onun için o konuda bir sorun olmaması lazım. Ama görüyoruz ki maalesef sorun oluyor

-CAS kararını nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye Futbol Federasyonu Aziz Yıldırım’la ilgili hiç bir suç olmadığına karar verdi. CAS, UEFA kararları tamamen Türkiye’deki polis fezlekesine gore verilmiş bir karardır. Mahkemedeki yazışmalar UEFA’da dikkate alınmadı. Türkiye’de de UEFA’da da sahanın içinde şike olmadığı kabul ediliyor.

-Hapis yatmak için Türkiye’ye gidecek misiniz?

Operasyon ilk yapıldığında 156 sene hapis yatmakla yargılandım. Mahkeme bunu 6 yıl 3 ay olarak Verdi. Şimdi benim 38 ay yatmam gerekiyor. 12 ay yattı çünkü. Ben vicdanen rahatım. Memleketime gidiyorum. İki yıl hapis yatacağım. Mezarım Türkiye’de. Nerede yatacağım belli. Ödün vermeden gidedeğim Türkiye’ye. Temyiz’den bir sonuç çıkmasını beklemiyorum. Çünkü siyasi bir karar alındı. Bunun için de bu kararı tanımadığımı beyan ediyorum. Bir gün bunları yapanların yargılanacağına inanıyorum.

-Hapisten çıktıktan sonra Başbakan’ın ‘başkanlıktan ayrıl’ tavsiyesi oldu mu?

Benim şahsıma söylemedi. Hapisten çıktıktan sonra da kendisiyle onuşmadım görüşmedim. Ama gelen aracılar aday olmamamı istediğine dair şeyler söylediler. Ama bazı yakınları da böyle bir şey olmadığını söylediler. Ben kendi irademle adaylığımı koydum. Fenerbahçe Kongresi gerekli olgunlukla yapıldı ve herkese cevabı verdi. Sandıkla geldim ama sandıkla gitmiyorum. Ama yaratılan düzende sandıkla gelen adamı sandıkla götürmüyorlar. Bu da demokrasinin ayıbıdır.

-Başbakanlıkla ilgili süreç nasıl işleyecek?

Bana tebligat yaptıkları gün ben başkanlıktan ayrılmış oluyorum. Bu kanun gereği. Fenerbahçe’nin birkaç ay içerisinde kongreye gitmesi lazım. Kongreye kadar vekaletle götürülür. Sonra da bir arkadaş seçilir ve bu yönetim de gider. Fenerbahçe kendisi karar verir. Orada şahsım da dahil olmak üzere kimsenin Fenerbahçe Kongresi’ne müdahalesi olamaz.

-Sizden sonra başkanlığa kimi yakın görüyorsunuz?

Bugün bunu burada söylemek yanlış oldu. Fenerbahçe başkanlığına Fenerbahçe Kongresi layık olanı seçer.Fenerbahçe camiasına taraftarına teşekkür ediyorum. Önemli olan benim vicdanlarda aklanmamdır. Kurulmuş, istiklal mahkemelerine benzeyen bu yargının kararlarına saygı duymuyorum. Onun için vicdanem rahatım ve hapis yatmaya geliyorum. Kaçtı diyenler özür dilemeliler. Fenerbahçe’nin haklılığı ortaya çıkacaktır.

-Siyasete girmek gibi bir düşünceniz var mı?

Siyasete girmek gibi bir niyetim yok ama istesem de istemesem de Türkiye’nin güncel olaylarına bundan sonra daha sıcak olacağım. 16 senedir bu kulübün içine hiç siyaset sokmadım. Hep dışında tuttum. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Fenerbahzçedir. Bunu önümüzdeki günlerde de göreceğiz.

-Şike sürecinde Başbakan Erdoğan’ın Fenerbahçe’ye faydası olduğu iddia edildi?

Sayın Başbakan’ın hakikaten olumlu olarak kanunu değişmesi cezanın aşağı inmesi için çalışmalar yapmıştır. Onun için ben de kendisine teşekkür ederim. Onun dışında Fenerbahçe için yaptığı şeyleri ben bilmem çünkü hapisteydim.

Ergenekon’u yaratandaki düşünce neyse beni de oraya bağlamaya çalıştılar. Fenerbahzçe yalnız değil. Kulüpler Birliği başkanlığı yaptım. Ben bu kulübe liderlik yaptım. 16 yıl kulübe siyaset sokmadım. Siyasetçiler ne olursa olsun böyle güçlü bir gruptan destekleri olmasını isterler. Biz hep ortada durduk. Fenerbahçe Türkiye Cumhuriyeti’nin bir takımıdır. Hiç bir seçimde müdahil olmadık. Hiç bir olayda şahıs olarak yönlendirme yapmadım. Bu bazı insanları rahatsız ediyor. Bu gayet doğaldır.

Benimle ilgili Yargıtay kararı Cuma günü açıklandı. Fenerbahçe’nin hisseleri yüzde 8 düştü. Piyasa değeri 2 milyar dolardan, 800 milyon dolara indi. Fenerbahçe’nin nelerle uğraştığını herkes görüyor. Bütün davaların başladığı dönemde benimle ilgili operasyon başladı. En son sandıkla götüremediler. Çünkü gideceğim zaman Fenerbahçe taraftarları çıkıp destek oldular.

-Yeniden yargılanma gündemde bu konudaki düşünceleriniz sıcak bakıyor musunuz?

Yeniden adil yargılanma olursa bunu memnuniyetle karşılarız. Örtbas edilen seyler var. Onbinlerce sayfa tape var. Birçoğu kayıp, hasır altı edilmiş. Hepsini ortaya koysunlar adil yargılasınlar, iftira atmasınlar, ispatları koysunlar o zaman adil yargılana olması durumunrda çıkacak her türlü cezaya razıyım. Hiç bir hata yapmadık. Biz kanunsuz hukuksuz yargilamaya tabi tutulduk onun icin bu mahkemeleri tanımıyorum, bunların kararlarını da tanımıyorum.

-Ülkedeki son günlerde yaşanan tartışmalar ve genel gidişatla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ülkenin gidişatı ile ilgili düşüncelerimi ben kendime saklayayım.

-Paralel devlet tartışmaları?

Paralel devleti once tespit etmek lazim nerelerde olduğunu bilmek lazim ondan sonra yorum yapmak lazim. Benim bir sey söylemem doğru olmaz bunlar biraz siyasi konular.

-Kendi işleriniz ne durumda?

Devletten son 15 yıldır hiç bir iş almadım. Küçük ihaleleri bizim mühendisler alıp yapıyor. Onun dışında hiçbir büyük iş yapmadım. Bankadan kredi alıp gemiler yapmaya çalışıyorum. İki tane tanker yaptırdım onları kiraya veriyorum. Onun dışında herşeyimi Fenerbahçe’ye adadım.


Bu haber 666 defa okunmuştur.

  Yorumlar Toplam 0 yorum var.   

Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
   Yorum Ekle

Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
• IP adresimin kaydedileceğini,
• Adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını,
• Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu,
• Yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini,

bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Adınız:
Yorumunuz (En fazla 500 karakter):
Kalan Karakter:
  Bu kategorideki diğer haberler


Ali Koç sessizliğini bozdu

Sürpriz görüşme! Ne konuştular?

Erdoğan, Mahmut Uslu ve Rıdvan Dilmen'le görüştü
»  Terim'in dudak uçuklatan reklam ücreti
»  Fikret Orman: O isimleri deşifre edeceğim
»  Beşiktaş'ta zarflar açıldı! Vodafone Arena'da son durum ne?
»  Federasyon başkanına şok: Rüşvetin dekontu
»  Hangi yönetici Beşiktaş'ı hortumladı?
»  Galatasaray'da ikinci SMS skandalı
»  Sporda özerkliğin ruhuna el fatiha
»  Aziz Yıldırım 50 takım elbise kazandı
»  Kulüp başkanlarına üçüncü dönem sınırı
»  Hamdi Akın çıldırttı!
»  Aziz Yıldırım'dan Aydınlar'a çok sert sözler
»  Ali Koç: Her zaman başkanın yanındayım
»  Aziz Yıldırım, ünlü turizmciyi istiyor
»  Başkanın adamı belli oldu
»  3 büyüğe 22 milyon liralık icra şoku
»  Cimbom’dan bir şut, iki gol
»  Çok baskı var yorum yok
»  Fenerbahçe 10'la çarptı!
»  Sporda büyük vurgun: 84 milyondan tek kuruş yok
»  Özel güvenlikçiler bakın kaç lira almışlar?
»  Avukatlardan Aydınlar'a tepki: Ahlaksız teklif
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Cuma Cumartesi  Pazar 
12 / 23 °C 15 / 22 °C 15 / 21 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.