Online teslim: Ticari sırlar MİT denetiminde
Online teslim: Ticari sırlar MİT denetiminde
Bu twitlere üç yıl hapis
Bu twitlere üç yıl hapis
Arınç’tan dördüncü dönem sinyali
Arınç’tan dördüncü dönem sinyali
'Paralel' markası için 2 tescil başvurusu
'Paralel' markası için 2 tescil başvurusu
HABERLER>İŞTE GÜNDEM
14 Ocak 2014 Salı - 08:50

Gülen'in 3 patronla ilgili özel açıklamarı

Fethullah Gülen’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtları internete düştü. Kayıtlarda Gülen, bası işadamları için önemli açıklamaları var..

Gülen in 3 patronla ilgili özel açıklamarı

Fethullah Gülen’in ses kayıtları internete düştü. Gülen’in, Amerika’daki Pensilvanya’daki malikanesinden yaptığı telefon görüşmelerinde çok çarpıcı açıklamaları yer alıyor. 

 GÜLEN: “(KOÇ’UN SPONSORLUĞU) İYİ OLMUŞ, ÜZERLERİNE MÜFETTİŞLER SALINSA BİLE Bİ ŞEY YAPAMAZLAR

 Fethullah Gülen’in telefon görüşmelerinde; Polat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkanı Adnan Polat’ın, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’u Türkçe Olimpiyatları’na sponsor olması için aradığı ifade ediliyor. Mustafa Koç, Gülen Cemaati yetkililerine, “Memnuniyetle biz sponsor olmak istiyoruz” demiş. Gülen, 14 Ekim 2013 tarihinde yaptığı telefon görüşmesinde, Mustafa Koç’un sponsorluğunu kabul ediyor ve “Evet iyi olmuş. Üzerlerine müfettişler salınsa bile bir şey yapamazlar” demiş.

GÜLEN, UGANDA’DAKİ RAFİNERİNİN KOÇ HOLDİNG’E VERİLMESİNİ İSTEMİŞ

Gülen’in yaptığı telefon görüşmesinde, Uganda’daki rafinerilerin Koç Holding’e verilmesi isteniyor. Gülen, “Uganda Devlet Başkanı’ndan haber geldi. Orada bir rafineri meselesi vardı. Onlara (Koç Holding) teklif edelim mi edelim” teklifine, “Onların dışında başkası öyle ağır bir yükün altına girebilir mi?” diye cevap vermiş.
  Gülen’in, 14 Ekim 2013 tarihinde Gülen Cemaati yetkilisiyle yaptığı görüşme şöyle:

 - Alo
- Fethullah Gülen: Efendim
- Efendim hürmet ederim. Bir iki husus vardı efendim, müsaade ederseniz arzetmek istiyordum.
- Fethullah Gülen: Buyrun
- Zatıalinizle görüştükten sonra geçen gün Mustafa Bey aradı, Koç. Sizin orada başkentteydi (Washington) bir süredir. “Aile içinde de teyit ettiler” dedi. “Memnuniyetle biz sponsor olmak istiyoruz buna” dedi. Kendisi de bizzat bulunmak istiyor efendim. Adnan Polat Bey de kendisini aramış efendim o görüşmeden sonra. Süleyman ağabey de teyit etti onu. Bu şekilde bilgi vermek istedim o konuyu.
- Fethullah Gülen: Evet iyi olmuş. Yani onların bulunması da iyi. Vakıa, onlara karşı da yukarıdan bir tavır var da. Fakat mali şeyleri karışık yoksa, problem olabilecek yanları yoksa, bir şey yapamazlar yani. Üzerlerine müfettişler salınsa bile bir şey yapamazlar.
 - Rahat duruyorlar efendim.
- Fethullah Gülen: Evet. Zannediyorum tedbir aldılar. Haberdardılar.
- Evet Efendim. Teşekkür ettiler efendim o hususta. Davetiye taslağı gibi kendisini istişare makamında şeyler yapalım mı efendim? Temas yapalım mı bu konularda?
- Fethullah Gülen: İyi olur. Ama şey, Büyük Patron pek bilmesin. Onunla temasımızı çok bilmesin.
- Başüstüne efendim. O konuda zannedersem bir takip altındayız. Ben, bazı hususlar var. O gelen arkadaşlar, zatıalinizin o tarafa geldiler. Geçen başıma bir vakıa geldi. Onları aktaracağım efendim. Size de gelip aktaracağım. Zannedersem o konuda takip ediyorlar orayla alakalı.
- Fethullah Gülen: Doğrudur
- O gittiğimiz gün akşam bazı şeyler oldu da efendim. Telefonlar geldi. Bir de efendim bu Uganda Devlet Başkanı’ndan haber geldi. Orada bir rafineri meselesi vardı. Uzun süredir gündemdeydi. Çıkarmamışlardı. “Türkiye’den büyük bir firma getirirseniz memnun oluruz” dediler. Onlara (Koç Holding) teklif edelim mi edelim? Onların da ilgisi var bu konuya.
- Fethullah Gülen: Onların dışında başkası öyle ağır bir yükün altına girebilir mi?
- O yükün altına girebilecek bizim çevremizde pek bildiğimiz bir insan yok efendim. Türkiye’dekiler de büyükler efendim genelde içerde şeylere giriyorlar. Onlar “Sizin göstereceğiniz insanlarla ortaklık yapmak isteriz” gibi bir üslupları da var. İsterseniz biraz daha çalışalım, öyle şey yapalım.
- Fethullah Gülen: Öyle yapalım. Biraz da böyle dediğimizi yapacak, diyeceğimiz şeyleri derken rahat olabileceğimiz birisi olsa daha iyi olur. Olmazsa onları tercih ederiz.

“NAZİF BEY’İ DE SIKI TUTMAK LAZIM”

- Başüstüne efendim. Bir de efendim bu Mehmet Nazif Bey’in büyük bir işi vardı. Çinliler alacak gibiydi. Sonra başka iki işi onlara vermiş. O iş için dışişleri bakanı tekrar davet etti, “Bayram sonrası gelseniz” dedi, “Bu işi alabiliceğiz” dedi. O konuda nasıl yapalım? Gidelim mi Nazif Bey’le tekrar?
- Fethullah Gülen: Olabilir. Nazif Bey’i de sıkı tutmak lazım.
- Başüstüne efendim. Görüştük hacca gitmeden. Bir de efendim Twitter’da TUSKON’la alakalı bir kampanya yapıyorlar. Müspet gibi görünüyor ama farklı bir siyasi içerikten atıyorlar mesajları. Kapatılmayla ilgili malum gündem şeyleri söylüyorlar. O konuda müspet bir mail atıp, onun gündemimizde olmadığını, ülkemize hizmete devam ettiğimizi falan söyleyip... Çünkü yanlış insanları heyecanlandırır tarzları var. Böyle bir şey yapsak müsaade ederseniz.
- Fethullah Gülen: Kapatma ne?
- Daha önce bir Önder Bey Malatya mahreçli bazı haberleri geçmişti. İşte dershanelere karşılık TUSKON’un kapatılması gibi haberler geçtiler. Üzerinde durmadık o zaman.
- Fethullah Gülen: Onların elinde mi öyle bir şey yapmak?
- Yani mümkün değil efendim bu. Sivil toplum kuruluşu. Denetlerler. En fazla kamu yararımızı almaya çalışırlar elimizden ama kendi kayıtlı teşekkür ve takdirleri var. Her şeyi de bakanlıklarla müştereken yapıyoruz. Yani gayrıcebri bir şey olmazsa herhangi bir şey olmaz efendim.
- Fethullah Gülen: O zaman o yapmak istediğiniz şeyi yapın inşallah.
- Başüstüne efendim

“Habertürk Gazetesi’nde Gülen aleyhine hiçbir şey çıkamaz”

Fethullah Gülen’in telefon görüşmelerinde, Gülen Cemaati yetkililerinin, Habertürk Televizyonu ve Habertürk Gazetesi’nin sahibi Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner’e baskı yaptıkları açıkça görülüyor.

 Gülen’in, 1 Kasım 2013 tarihinde Gülen Cemaati yetkilisiyle yaptığı görüşme şöyle:

- Ali Sabancı’yla beraberdim dün Hocam. Çok Selamları var. Sağlığınızı sıhhatinizi sordu. En çok da o arayıp sordu bu süreçte. Ceyda Hanım bir mektup verdi. O da o şekilde telefonla olmayabilir dedi. Turgay Ciner Bey’e uğradık bugün. Hasan beyle bir köşe yazarının menfi yazı yazma durumu vardı. Onu öğrenmiştik. Kendisini aradık. Bizzat devreye girdi. “Bu gazetede aleyhinize hiçbir şey çıkamaz” dedi. “Hepsi bunların hizmet müessesesi” dedi. Büyüğümüzün (Fethullah Gülen) aleyhine de ben burda bir şey çıkartmam dedi. Öyle güzel bir görüşme geçti efendim kendisiyle.
- Fethullah Gülen: Çok iyi. Allah Razı olsun
- Bu dostlarımıza Uganda’dan ananas falan gelmiş. İşte efendim onlara göndermiştim. Bugün teşekkür mektubu yazmış o Koç. Adamı da aradım. Yardımcısıyla görüştük. Bu iftar meselesini de orada tekrar görüşürken Mustafa (Koç) Bey’in Adnan Bey Polat’ın aramasından rahatsızlık duyduğunu ifade etti efendim. Ben Süleyman abiyle de paylaştım bunu, söyledim kendisine. “Herhangi bir şey olursa ben görüştüreyim, Federasyon Başkanı’nı da tanıştırdık zaten” dedim. “Siz arada kalacak olursanız bizim üstümüze atın en azından. Siz kötü olmayın Adnan Bey’le” dedim. Böyle bir şey çıktı ortaya hocam.
- Fethullah Gülen: Meseleyi çözün bence. Yumuşakça inşallah.
- Bir de efendim rafineri meselesini ben şeye götürmedim. Koç’a. Fatih Baltacı Bey o ortağı olan iki ayrı ülkedekilerle görüştü. İlgilenmiyorlar. Akın İpek Bey’e söyledim. O da ilgilenmiyor. Bu ayın 8’inde de müracaat etmek için son tarihi. Onlara bildirelim mi bunu Koç’a . Başka bir alternatif gelmedi aklımıza.
- Fethullah Gülen: Evet olabilir bence de. Gönüllerinize girmiş olursunuz.
- Başüstüne hocam.
- Hürmet Ederim. Allah’a afiyetler versin inşallah

 BANK ASYA’YI KURTARMAK

 Gülen Cemaati yetkililerinin telefon görüşmelerinde, kirli 17 Aralık operasyonuna verdikleri desteğin ardından vatandaşların Bank Asya’dan paraları çekmesi konusu da gündeme gelmiş. Gülen Cemaati yetkilileri, Bank Asya’ya para yatırılması için talimatlarda bulunuyor ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) adamlarının olduklarını ifade ediliyor.

 Bir başka görüşmede ise Gülen, Bank Asya’nın kurtarılması için ne gerekiyorsa hemen yapılmasını istiyor. O görüşme ise şöyle:

 - Aloo
- Fethullah Gülen: Efendim
- Efendim hürmet ederim. Bu Ali Bey’in iş yeriyle alakalı bu büyük müşterilerden bir kaç tanesi almış yani almış şeylerini. Tabii o bayağı büyük. Bunlar içerisinde henüz belli olmayan THY var bir de banka var. O da alırsa biraz zorlanacak gibi görünüyor. Acaba biz bu arkadaşlarla beraber olacağız birazdan onlarla böyle usturubuyla görüşsek böyle önde gelen olanları 2001’de olduğu gibi şeylerini yatırmalarını istesek uygun olur mu?
- Fethullah Gülen: Ben size demiştim, o elinizdeki şeyler olmuyor mu?
- Onlar küçük kalıyor efendim.
- Fethullah Gülen: Öyle mi?
- Evet. Yani bu büyük. Bayağı büyük. Böyle yani bayağı bir arkadaşların da paniğe maniğe sevketmeden külli şeyin olması ancak o şeyleri kapatabilir.
- Fethullah Gülen: Var mı? Yolu var mı onun?
- İşte efendim şu anda bazıları mesela şimdi ihtiyaçtır deyip kendileri aramış. Ama biz bunu aşarız diye bir hafta içerisinde şey olmuş ama fakat şu andaki görüntü THY ne yapacak belli değil? Büyük. 300 küsur. Bir de o bankanın 300 küsur. Öyle büyük toplu şey yaparlarsa o şeymiş. Yapma ihtimalleri çok yüksek şu anda. Çekme ihtimalleri.
- Fethullah Gülen: Ne yapılabilir?
- Efendim arkadaşlarla görüşerek, arkadaşlar bu yakın çevrelerin yani şeylerini oraya 2001’de olduğu gibi yatıracaklar.
- Fethullah Gülen: Mümkün mü o?
- İşte o daha önceden malumalleri yapmıştık zatıalinizin tensibiyle 2001’de.
- Fethullah Gülen: Yapın. Yapın. Hiç ahesteler hissetmeden çarçabuk hemen yapın. Çarçabuk.
- Başüstüne efendim. Bir de efendim bugünkü şeyle alakalı, bugünkü Hüseyin Gülerce’nin yazısı o sulh mü o zatıalinizin bilgisi dahilinde mi yoksa kendiğilinden mi yazdığı bir şey?
- Fethullah Gülen: Hatırlayamadım. Nedir O?
- Efendim 3 şart koşuyor. 1. yolsuzlukların üzerine gidilsin diyor. Yani paralel yapı varsa onları tasfiye edebilir. 2. Dedikodu gıybet etmeyelim. Bu bütün ülkeyi rahatsız ediyor. Sulh yolunu teklif ediyor.
- Fethullah Gülen: Önemli değil.
- Başüstüne
- Fethullah Gülen: Haberim yok. Siz şimdi o meseleyi halledin. O meseleyi halledin.

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Eşine kızgınlığını oğlundan çıkarıyor
Her yerde Feryal Hanım'a ne kadar kızgın olduğunu söyleyen Kemal Bey'in ...
7 işadamı hakkında flaş gelişme
‘Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’nun ikinci dalgasında 7 işadamı ve 2 şirketin ...
Hacı'nın favori güzeli
Hacı Sabancı bu güzeli twitter'da paylaştı: Kalbi olanlar bakmasın!
 
Şahenk, 150 Milyon Dolara bir etçi daha alıyor
2013’te 12 markayı bünyesine katan Doğuş Holding, 2014’e de hızlı giriyor
İşçiler isyanda: Eşine var bize yok mu?
İflas gerekçesiyle fabrikasını kapatan Sedat Aloğlu'nun işçileri yeniden ...
Ünlü işadamını eşi şikayet etti
Zihni Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ünlü işadamı Zihni Turgut Güneri’nin ...
 
Hangi işadamına hangi tedbir geldi?
Rüşvet operasyonu kapsamında 7 işadamı ve iki şirket için alınan mal varlıklarına ...
Patronlar KUlübü: 17 Aralık bir kilometre taşıdır
Türkiye’de gündemin bir numaralı maddesi, ‘yolsuzluk ve rüşvet operasyonu’ ...
Cem Yılmaz patron oluyor!
İki yıldır evli olduğu Ahu Yağtu'dan sürpriz bir kararla 2013 yılının ...
 
Erol  Demirbaş ve Şenol Demirbaş’tan İzmir’e dev yatırım
İŞ DÜNYASI
Erol Demirbaş ve Şenol Demirbaş’tan İzmir’e dev yatırım
Es Group patronu Erol Demirbaş İzmir'de yeni yatırım
İŞ DÜNYASI
Es Group patronu Erol Demirbaş İzmir'de yeni yatırım
Özbaş Dış Ticaret 5 milyon TL yatırım aldı
GENEL
Özbaş Dış Ticaret 5 milyon TL yatırım aldı
İhtiyaç kredisi faizleri yüzde 19 sınırına dayandı
FİNANS
İhtiyaç kredisi faizleri yüzde 19 sınırına dayandı
Malpas Hotel kaynıyor, çalışanlar iş bıraktı
GENEL
Malpas Hotel kaynıyor, çalışanlar iş bıraktı
Menderes'in hatırasına otel inşaatında son durum
EKONOMİ
Menderes'in hatırasına otel inşaatında son durum
Ülker'e Rekabet'ten kötü haber.....
İŞ DÜNYASI
Ülker'e Rekabet'ten kötü haber.....
Eyvah; dört ayda valizlerle 6.2 milyar dolar kaçırılmış!
FİNANS
Eyvah; dört ayda valizlerle 6.2 milyar dolar kaçırılmış!
Zeytinlik tartışmasının altından hangi büyük grubun arazisi çıktı?
İŞ DÜNYASI
Zeytinlik tartışmasının altından hangi büyük grubun arazisi çıktı?
‘Çöpe atılması gerekenleri askerlere veriyoruz’
EKONOMİ
‘Çöpe atılması gerekenleri askerlere veriyoruz’
Ana Sayfa Ekonomi İş Dünyası Gündem Finans Dünya Medya Spor Magazin
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�Yimİleti�Yim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva