22 Mayıs 2017 Pazartesi    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
İflas ertelemeye 'suistimal' itirazı
İflas ertelemeye  suistimal  itirazı
 
İş dünyası mağdur olmamak için kapsamlı düzenleme istiyor
 
21 Şubat 2014 Cuma 08:40

Suistimalleri önlemek amacıyla iflas erteleme davalarında tek hakim döneminden 3’lü heyet sistemine geçiş, iş dünyasını memnun etti.

Üçlü heyetin yanı sıra; süre, bilirkişi ve kamu alacaklarına ilişkin imtiyazlar konusunda da düzenleme bekleyen işadamları, bu yıl iflas davalarının artacağını öngördü. Daha önce 4 şirketi için iflas kararı verilen İTO eski başkan yardımcısı Abdullah Çınar, “Özel sektör için rahatlıkla alınan bir kararın kamu söz konusu olduğunda da alınması lazım” dedi. Şirketleri için iflas erteleme alan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi de heyet sisteminin doğru karar için önemli olduğunu  ancak diğer yandan  süre konusunda da hassas davranılması gerektiğine dikkat çekti. Tanrıverdi, “Başvuran firma için geçici de olsa 10 gün içinde karar verilmesi lazım” dedi. İTHİB Başkanı İsmail Gülle, kötü niyetli firmaların bunu kullanmaya başladığına dikkat çekerek yeni sistem ile bunun önüne geçileceğini söyledi.

Dünya’nın 17 Şubat Pazartesi sayısında ‘İflas ertelemede tek hakim dönemi bitiyor’ başlığı ile gündeme getirilen değişiklik iş dünyasını memnun etti. Tek hakim sistemi 2011’de getirilmişti. Geçen süre zarfında karar kalitesi ve iflas ertelemenin kötü niyetli kullanılması ile ilgili birçok tartışma yaşanmıştı. Yine aynı süre zarfında başta tekstil sektörü olmak üzere birçok sektörde iflaslar yaşanmış ve yaşanan iflaslar sonrası birçok mağduriyet meydana gelmişti.

3’lü heyet sistemi, henüz tasarı şeklinde olan bir çalışma. Çalışmanın önce Bakanlar Kurulu’nda taslak haline getirilmesi ardından da bu ayın sonunda ‘yeni bir torba yasa’ ile kanunlaşması bekleniyor. Ayrıca yasalaşması beklenen tasarı taslağı ile bu mahkemelerde alınacak kararların temyiz edilmesinin de önü açılacağı söyleniyor.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Başkanı Murat Akyüz, iflas davalarının uzun sürdüğüne dikkat çekerek, bu süre zarfında davaları devam eden birçok firmanın içinin boşaltıldığını dile getirdi. Bu noktada adil kararlar için yapılması planlanan düzenlemenin prosedürü zorlaştırmamasına dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Son dönemde alacak davalarında ciddi artışlar olduğuna dikkat çeken Akyüz, “İflas davalarında bakacak hızlı ve makul kararlar alacak düzenleme olmalı. Finansman ve para akışının önemli olduğu bir dönemde bu, çok daha önemli hale geldi” dedi. Öte yandan kamu alacaklarına öncelik tanındığına da dikkat çeken Murat Akyüz, önceliğin hukuksal üstünlüğe göre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Akyüz, kurdaki hareketlenme nedeni ile bu yıl iflas davalarının da daha fazla görüleceğini dile getirdi.
 
Kararlar daha süratli şekilde verilmeli

İTO eski başkan yardımcılığı ve Giyimkent İmalat ve Toptan Satıcıları Site İşletme Kooperatifi eski başkanlığı görevini yerine getiren Abdullah Çınar da 3’lü sistemin faydalı olacağı görüşünde. Bunun yanı sıra bilirkişi adaletsizliği konusuna dikkat çeken Abdullah Çınar,  “Hakimin kanaati bir yere doğru yöneliyor ama ortada bir bilir kişi raporu varken onun tersine hareket etmek yüksek bir risk gibi görülüyor. Bilirkişi adeta karara esas teşkil etmiş vaziyette. Bu da uygulamada istismara neden oluyor. Ağırlık merkezinin karar vericilere yönelmesi açısından 3’lü heyet önemli bir adım olacaktır” diye konuştu. Abdullah Çınar, geçtiğimiz yıl mali zorluğa düşen 4 şirketi için mahkemeden iflas erteleme talep etmişti. Mahkeme önce tedbir kararı vermiş ancak yapılan yargılama sonrası karar olumsuz çıkmış ve 4 şirketi hakkında iflasına kararı verilmişti. Bu tecrübesi nedeni ile süreci yakından takip ettiğine dikkat çeken Abdullah Çınar, bir diğer sorun olarak da hızı işaret etti. Abdullah Çınar, bunu şöyle açıkladı: “Firma, iktisadi hayatın içinde bulunan bir kişilik. İktisadi hayatın devamı ve başka mağduriyetlere yol açmamak için  hızlı alınması lazım. Bu haftaları, ayları bulmamalı. O esnada alacağı tahribat iyileşmesini de engelleyecek güçlü travmalara yol açabilir.”

Çınar: Kamuya ayrıcalık tanınıyor

Son kamu alacaklarına yönelik imtiyaz konusuna dikkat çeken Çınar, kamu söz konusu olduğunda ayrıcalık tanındığına dikkat çekti. Çınar, bunu şu örnek ile açıkladı:
“Nakliye şirketim vardı ve gelir vergisi, kurumlar vergisi borçlarına ilişkin ya da sosyal güvenlik kurumunun alacaklarına ilişkin olan hususlarda tedbir kararı devreye girmişti ama nakliye şirketimdeki araçlara ilişkin trafik cezalarına tedbir kararı aldıramadım. Muayenelerini yaptıramadım. Ödeyebildiğimin muayenesini yaptırdım. 20 küsur aracım var. Tırlar dolaşıyor neticede bunlar ciroya katkı sağlıyor ama trafik cezalarından ötürü muayenesini yaptıramadım ve 6-7 tırla çalışmak durumunda kaldım. Trafik cezasını tedbir kararına aldıramamıştım. Kayyumlar da çok uğraşmışlardı ve emsal karar bulmakta zorlanmışlardı. Yani özel teşebbüsün alacaklarına ilişkin rahatlıkla alacakları bir kararı, kamu söz konusu olduğunda alınmaması ilginç.”

Ticaretin önünü açacak düzenlemeler yapılmalı

İflas erteleme davalarında derin araştırma konusunda üçlü heyet sisteminin araştırmanın derinliği açısından önemli bir yenilik olduğuna dikkat çeken İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi de İMMİB Başkanı Murat Akyüz gibi davaların karar sürecini olumsuz etkilememesi konusunda uyarıda bulundu. Tanrıverdi, “Başvuru yapıldığı anda belli bir süre içerisinde sonuçlandırılması lazım. Başvuran firma için 10 gün içinde geçici olsa dahi karar verilmesi lazım. Aksi halde yarar sağlanamaz. İflas ertelemeyi alanların hepsinin borçlarını ödeyeceğinin garantisi yok. Ama en azından büyük kısmının ödeneceği ve bir şekilde ticari hayatına devam etmesi bütün taraflar için fayda sağlıyor. 100 firmanın 10’u bile kurtulabiliyorsa bu sistem devam etmeli” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin de yasalaşması beklenen yeni sistemin süreyi iflas erteleme davalarında süreyi kısaltması gerektiğini belirtirken diğer yandan da kamu alacaklarına gösterilen imtiyazın özel sektöre de gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle de iflas ertelemenin zor durumdaki firmalar için iyi niyetli bir çözüm süreci olduğuna dikkat çekti. Ancak bir dönem piyasayı tokatlamak isteyen herkesin bu argümanı kullandığını söyleyen Gülle, şöyle devam etti:

“İflas erteleme ‘bana zaman verin, düzelteceğim’ demek ancak bunu çok az firma başardı. Amacı, niyeti borç  ödemek isteyen firmalar bunu iyi yönettiler ve bundan faydalandılar. Kötü niyetli kullananları bertaraf etmek için mantıklı bir karar. Firmaları zor duruma düşürmeden bir takım şeyler yapılmalı. Mühim olan firmaları zora düşürmeyecek ticaretin önün açacak düzenlemeler yapmak.”

Yener Karadeniz/Dünya


Bu haber 2509 defa okunmuştur.

  Yorumlar Toplam 0 yorum var.   

Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
   Yorum Ekle

Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
• IP adresimin kaydedileceğini,
• Adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını,
• Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu,
• Yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini,

bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Adınız:
Yorumunuz (En fazla 500 karakter):
Kalan Karakter:
  Bu kategorideki diğer haberler


Talan ‘ticari sır’ oldu

İhale yasaklılarına af yolu

Sanal alem mahkemesi
»  Ruslar limanları kapattı, Türk çimentocu pazara giremiyor
»  O zam geri alınıyor
»  5 Milyon kişiye ‘torba’ müjdesi
»  2B’de kaçıranlar için ek süre geliyor
»  Başbakan Erdoğan 6 milyarı denetimsiz harcadı…
»  İflas ertelemede 'tek hakim' dönemi bitiyor
»  Memurlara kırmızı mavi, yeşil fişleme
»  AK Parti’nin cari açığı 400 milyar dolar oldu
»  Vergilere seçim molası: Bu sene mektup yok
»  Teşvik bir yıl daha uzatılıyor
»  Reel sektörle buluşuyor: Hasar tespit zirvesi
»  Cemaatten sendika atağı
»  ‘Böyle ülkeye’ yabancı sermaye azaldı
»  Ne iş: BMC ihaleli, Akşam Show ihalesiz
»  630 Milyon dolar kutuya sığmadı minibüsle taşıdılar
»  Emekliye şok karar
»  TÜİK’te veri skandalı
»  Maliyecilere "Hangi gazeteyi okursun" sorusu?
»  Tivnikli’nin başı Halkbank'tan aldığı arsa ile dertte
»  ‘Bu kadar duaya bütün dünya Müslüman olurdu’
»  Başbakan Erdoğan: B, C planlarımız var
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazartesi Salı  Çarşamba 
13 / 17 °C 13 / 21 °C 12 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.