29 Mayıs 2017 Pazartesi    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
Kulüpler oynayacak, Çalık gol atacak!
Kulüpler oynayacak, Çalık gol atacak!
 
Türkiye’deki spor kulüpleri ve Kulüpler Birliği’nin hiçbir şekilde dahil edilmediği E-Bilet sözleşmesi, TFF ve Çalık Holding arasında imzalandı
 
7 Şubat 2014 Cuma 08:59

E-Bilet’in altından rant ve fişleme çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve AktifBank arasında imzalanan E-Bilet uygulamasıyla, 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren her taraftar maçlara girmek için 2 lira ek ücret ödeyecek. Her izleyici bilet alabilmek için, taşeron olarak PTT şubelerini kullanan AktifBank’tan 15 lira ödeyerek taraftar kart almak zorunda kalacak. Kişi başı kart ve ek ücret her yıl enflasyon oranında artırılacak. Tüm seyirciler fişlenecek, kamerayla izlenecek.

Türkiye’deki spor kulüpleri ve Kulüpler Birliği’nin hiçbir şekilde dahil edilmediği E-Bilet sözleşmesi, TFF ile Netaş ve geçen ocak ayına kadar Başbakan’ın damadı Berat Albayrak’ın CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e ait E-Kent Konsorsiyumu arasında 2013 Ağustos’unda imzalandı. Hukukçulara göre dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanacak E-Bilet sisteminin aceleye getirilmesindeki en büyük etken, sahalarda giderek artan siyasi muhalefeti raptuzapt altına almak.

E-Bilet sistemi, ilk olarak 2014 yılı nisan ayında Kadıköy Şükrü Saracoğlu ve Türk Telekom Arena, Trabzon Avni Aker, Kasımpaşa RTE statlarında başlatılacak. Gelecek sezon da tüm Süper Lig maçlarının oynandığı statlarda uygulanacak.

E-bilet sisteminde taraftar her şeyiyle fişlenecek, statta her anı kamerayla izlenecek. Seyirci, bilet ya da kombine satın alabilmek için vatandaşlık numarası, fotoğraf, ev adresi ve kimlik bilgilerini bankaya beyan edecek.

Maça bilet almak isteyen önce AktifBank’ın anlaştığı PTTBank şubelerine gidip kimlik bilgilerini verecek, taraftar kart alacak. Fotoğraflı bir kimlik belgesi görünümündeki “e-futbol” kartının içinde manyetik bir okuyucu bulunacak. Taraftar gideceği maçın biletini kredi kartı veya benzeri yolla “e-kart”ına işletecek. Maç günü turnikeden kartını okutup geçecek. Tribünde hiç kimse birbirinin yerine oturamayacak. Tribünde olay çıkaran, siyasi slogan atan, küfür eden taraftarlar hakkında ise kamera tespiti sonrası yasal işlem başlatılacak.

Çalık'a 'rant' asisti

Maça gitmek isteyen taraftar alacağı karta banka kredi kartı gibi ilk yıl 15 lira ödeyecek. Bu kart ücreti her yıl yenileme adı altında enflasyon oranında artacak.

Turnikeden her geçişte her taraftar ayrıca 2 lira ödeyecek. Bu ücret de aynı şekilde her yıl enflasyon oranında artırılacak.

Sözleşme gereği E-Bilet uygulamasından elde edilecek gelirin yüzde 55’i AktifBank’ın dahil olduğu konsorsiyuma, yüzde 40’ı kulüplere, yüzde 5’i TFF’nin kasasına gidecek.

İlk etapta uygulamaya geçecek olan Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarında iki takımın da 50 bin kişiye oynadığı düşünülürse bu, 100 bin çarpı 2 lira ediyor. Yani Çalık’ın iki takımın bir maçında sadece turnike girişinden kazanacağı para 200 bin lira. Şirketin, sadece iki takımın 100 bin taraftar kartından kazanacağı ise 100 bin çarpı 15 eşittir 1.5 milyon lira.

FB’nin 310 bin taraftar kartı çöpe gidecek

Yeni kart sisteminin gelmesiyle takımların çıkardığı taraftar kart ve bunlardan elde ettiği gelirler de çöpe gidecek. Bu takımların içinde en büyük zararı 310 bin taraftar karta sahip olan Fenerbahçe görecek.

İhale verildiğinde damat CEO idi

Netaş ve E-Kent (E-Kent Teknoloji ve Ödeme Sistemleri) Konsorsiyumu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Türkiye çapındaki en üst lig ve bir altındaki ligde bulunan futbol kulüplerinin stadyumlarında E-Bilet sisteminin tasarımı, tedariki, entegrasyonu, devreye alınması, çalıştırılması ve bakımı için bir merkezi sistem entegratörü seçmek üzere gerçekleştirdiği ihaleyi KDV dahil 100 milyon lira bedelle kazandı. İhaleye ilişkin anlaşma 27/08/2013 günü imzalandı. Netaş hisseleri açıklamadan sonraki ilk iş gününde yüzde 8.97 oranında prim yaptı.

NETAŞ’ın yüzde 53 hissesi OEP RHEA Turkey Tech B.V’nin, One Equity Partners (OEP) ve Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin ortaklaşa sahip olduğu bir şirkete satılmıştı. E-Kent de, Çalık Holding’in AktifBank’la ilişkili kuruluşu. İhaleyi alan ortaklardan finansal kısmı yürütecek olan E-Kent ve AktifBank’ın sahibi, AKP hükümeti tarafından devlet bankaları tarafından verilen krediyle Sabah ve atv’yi alan, kısa bir süre önce de bu medya grubunu satan Ahmet Çalık. İhale verildiğinde Çalık Holding’in CEO’luk görevini Başbakan Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yapıyordu. Berat Albayrak 2014 Ocak ayı itibarıyla bu görevini bıraktı.

Şube taşeronu PTT

Dört şubesiyle yakın bir zamana kadar kurumsal müşterilere hizmet veren AktifBank, kendisi şube açmak yerine, Türkiye’nin dört bir yanında kurulmuş olan PTT şubeleri üzerinden hizmet vermeye başladı. Yani bir anlamda PTT’yi taşeron olarak kulanmaya başladı.

Aktif yakınlık

Meclis KİT Komisyonu’nda görev yapan CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal, PTT ile AktifBank’ın işbirliği yapmasını şu sözlerle gündeme getirmişti:“ PTT Genel Müdürlüğü Ucuz Para Transferi (UPT) sistemi uygulamaya koydu. Bir KİT olan PTT’nin ortaklık için kamu bankalarına öncelik tanıması beklenirdi. Ancak Aktif Bank’ı tercih etmiş. Aradaki aktif yakınlık da malum. AktifBank, Çalık Holding’in bankası. En ucuz para havalesinden 7.5 lira alındığı düşünülürse ortada dönen paranın büyüklüğü az çok tahmin edilebilir.”

Yanıt bekleyen sorular

- Ticari bir sözleşme neden yasaya tabi tutularak zorunlu kılındı?

- Mevduat bankası olmayan AktifBank neden tercih edildi?

- E-Bilet karışıklık olacağı bilindiği halde neden bu sezon bitmeden uygulamaya konuldu?

- Gelirler neden sezon sonunda ödenecek? AktifBank gibi küçük ölçekli bir banka 500 milyon doları bulması beklenen bir gelirin garantisini nasıl verecek? İflas ettim derse, kulüplerin zararını kim karşılayacak?

- TFF, E-Bilet’ten gelen gelirleri kulüplere nasıl pay edecek? Galatasaray ile Elazığ arasındaki fark neye göre belirlenecek? Federasyonun bu parayı kulüplere tehdit olarak kullanmasının önüne nasıl geçilecek?

- Tamamiyle kulüpleri ilgilendiren bir konuda, kulüpler sözleşmenin herhangi bir yerine neden hiç dahil edilmedi? Örneğin, E-Bilet’te uyum sorunu yaşanabileceğine dikkat çeken Kulüpler Birliği’nin, “14 Nisan’da başlanacak uygulamanın bir sonraki sezona uzatılması” yönünde yaptığı istek bile neden kabul edilmedi?

- 5 yıllık olması planlanan sözleşme neden 10 yıla çıkarıldı?

- Hiçbir güvenlik gücü olmamasına rağmen elektronik sistemlerin zarar görmesi halinde neden kulüpler sorumlu tutulup zararı ödeyecek?

Konsorsiyumun giderleri tüm masrafları kapsayacak. Her türlü pazarlama, satış ve saha operasyonlarına ait harcamalar gider sayılacak. Giderler açısından TFF onayının devreye girmesi için masrafın asgari tek seferde 30 bin lira olması gerekmekte. Yani 30 bin liranın altındaki giderlerde TFF’nin onayına gerek yok.

Banka, giderler düşüldükten sonra kalan geliri TFF ve kulüplere sezon sonunda ödeyecek. Biriken paranın faizi bile birçok düşük bütçeli kulübün toplam gelirinden fazla olacak.

Sözleşmede AktifBank’ın diğer gelir kalemleri de şöyle sıralanıyor:

- Hesaba bağlı ve kredi kartı özellikli elektronik kartlar için E-Bilet sistemi kullanım bedeli ve yıllık yenileme bedeli, ön ödemeli elektronik kart için belirlenen E-Bilet sistemi kullanım ve yıllık yenileme bedellerinden az olmamak üzere finansal kuruluş tarafından belirlenecek.

- Elektronik kartların kullanımından elde edilen kart takas komisyonu geliri.

- Mobil operatörler üzerinden yapılacak bilet alım ve kart bakiye yükleme işlemleri sırasında, aboneden elde edilecek tüm gelirler, mobil uygulamalardan elde edilecek gelirler.

- E-Bilet sistemi sponsorluk gelirleri.

- Online ve mobil bilet satış portal ve uygulamalarının içeriğinden, reklamlarından veya mobil uygulamalardan elde edilecek gelirler.

- Merkez hesapta ve ön ödemeli elektronik kart hesaplarında belirli bir süre tortuda

birikecek olan tutarların değerlendirilmesinden oluşacak gelir.

- Finansal kuruluşlara devredilecek elektronik kart lisansından elde edilecek lisans gelirleri.

- Mobil operatörlerden, mobil bilet satış, mobil ödeme ve mobil cüzdan lisansları kapsamında elde edilecek gelirler.

- Türkiye genelindeki ulaşım kartlarına elektronik kart lisansı verilmesi halinde elde edilecek lisans gelirleri.

E-Bilet 6222 Sayılı yasa gereği

31/3/2011 tarihli ve 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 11. maddesinde federasyonların görev, yetki ve sorumlulukları şöyle sıralanıyor:

a) Milli müsabakalarda, spor müsabakasına seyirci olarak girecek kişilerin kontrolünü yaptırmak, haklarında seyirden yasaklanma tedbiri bulunanların spor alanlarına girişlerini engellemek ve tespit edilenleri genel kolluk kuvvetlerine bildirmek.

b) Elektronik kartlı bilet sistemine geçilen müsabakalarda;

1) Bilet organizasyonu ve seyircilerin müsabaka alanlarına giriş ve çıkışına ilişkin kontrol ve denetimi gerçekleştirmek ve bu amaçla bünyesinde merkezi kontrol sistemi oluşturmak ve kurulacak sistemi kulüplerin hizmetine sunmak.

2) Elektronik kart oluşturmak amacıyla alınacak kişisel bilgileri merkezi veritabanında tutmak ve bu veritabanını Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın erişimine açık tutmak ve veritabanları arasındaki erişimi sağlamak.

3) Sistem üzerinden merkezi satışları gerçekleştirmek, kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasını yapmak, haklarında seyirden yasaklanma tedbiri bulunanlara bilet satışı yapılmaması için her türlü tedbiri almak.

c) Kanunun 11’inci maddesinde tanımlanan suçlardan dolayı mahkûmiyetle birlikte haklarında Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesi hükümlerine göre yasaklanma kararı verilen kişilerin belirlenen yasak süresince yönetim ve denetim organlarında görev almamasını sağlamak.

ç) Kanun hükümlerine göre hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanma kararı verilen kişilerin yasak süresince federasyon yönetiminde yer almamasını ve spor müsabakalarında hakem, temsilci veya gözlemci olarak görev almamasını sağlamak.

d) Özel güvenlik görevlileri yerine görevlendirilen genel kolluk görevlilerinin kanunda belirtilen harcırahlarını müsabakada görev alan genel kolluk kuvvetlerine ilişkin listenin il veya ilçe emniyet müdürlükleri tarafından federasyona bildirilmesinden sonraki 15 gün içerisinde görevlendirilen genel kolluk görevlilerinin hesabına yatırılmasını sağlamak.

e) Biletsiz seyirci girişini önleyici tedbirler aldırmak ve denetlemek.

f) Gözlemci polise Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirleyeceği esaslara uygun olarak spor alanlarının ilgili bölgelerine girebilecek şekilde akreditasyon kartları düzenlemek...

Oğuz Güven/Cumhuriyet


Bu haber 1879 defa okunmuştur.

  Yorumlar Toplam 0 yorum var.   

Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
   Yorum Ekle

Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
• IP adresimin kaydedileceğini,
• Adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını,
• Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu,
• Yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini,

bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Adınız:
Yorumunuz (En fazla 500 karakter):
Kalan Karakter:
  Bu kategorideki diğer haberler


Fenerbahçe’ye müjde

Ali Şen Fenerbahçe'nin şampiyonluğundan emin

Yıldırım: Kaçmadım. Aslan gibi döneceğim
»  Bernabeu'ya 80 milyon euro teklif
»  40 yıl sonra Dünya Kupası'nda Türk hakem
»  Feberbahçe'den kötü prova!
»  Demirören: Yargı bizi ilgilendirmez
»  Trabzon'a şok! Şampiyon Fenerbahçe
»  ABD'li sunucudan Demirören'e şok!
»  G.Saray-Juventus maçı bugün 15.00'de
»  Ağa'dan Trabzon'a iki yıldız sözü!
»  Fener'in sırrı manda yoğurdu
»  67 milyon liralık imparator sözleşmesi
»  Fırtına zirveyi bırakmadı
»  Aziz Yıldırım'dan derbiye çılgın prim!
»  Yanal, yönetimden 10 numara transferi istedi
»  Ya başkan ol ya başkanvekili
»  Aslan’da iktidar savaşları
»  Aziz Yıldırım: Camia istedi aday oluyorum
»  Kadıköy'de neler olmuş neler
»  Aziz Yıldırım ölümden döndü
»  Beşiktaş'ta hangi futbolcu kaç para?
»  O'na selam bile yok
»  Hayali maçlarla TFF'yi dolandırdılar
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazartesi Salı  Çarşamba 
16 / 21 °C 16 / 22 °C 15 / 23 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.