30 Nisan 2017 Pazar    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
 
Bütçe davranışı kilit öneme sahip!
  Deniz Gökçe    19 Ekim 2006 Perşembe  

2007 Bütçe detayları nihayet açıklandı. 2007'de seçimler olduğu için, bütçe büyüklükleri gerek içeride gerek dışarıda dikkatle izleniyordu. Kafalardaki soru işareti, Türkiye'nin yeniden seçim ekonomisi çarkına girip girmeyeceği. Yani eskiden her seçimlerde olduğu gibi özel olarak bütçede, genel olarak da kamu finansmanında bir bozulup yaşanıp yaşanmayacağı idi. Her zaman ısrarla vurguladığımız bir şey var. Türkiye iki yılı Derviş döneminde dört yılı da AKP hükümeti döneminde sıkı bütçe uygulaması ile kamuda toparlanma döneminde girdi. GSMH'nin yüzde 20'sini aşan dev bütçe açıklarından hızla aşağıya doğru inerek yüzde 2'ler seviyesine geldi. Bunun altını ciddi bir kazanım olarak yeniden çizelim.

Şimdi 2007 bütçesine bakalım. 2007'de 16.7 milyar YTL'lik bir bütçe açığı hedefleniyor. Bu geçen seneki planda yer alan 14 milyar YTL'lik açığın yüzde 19 artması demek. GSMH oranı olarak da yüzde 2-2.5 aralığında bir rakama denk geliyor. Her ne kadar nominal olarak bütçe açığı artıyor olsa da, bu oran, bütçe disiplinini sağlayamamış çoğu Avrupa ülkesine göre pozitif bir rakam.

Detaylara baktığımızda bütçe açığındaki bu artışın faiz giderlerindeki artıştan kaynaklandığını görüyoruz. Faiz giderlerinin 2006 planındaki 46.3 milyar YTL'den 52.9 milyar YTL'ye yükselmesi hedefleniyor. Yani 6.6 milyar YTL'lik bir artış söz konusu. Bu arada hemen belirtelim, 2006 yılında eylül sonuna kadar 37.6 milyar YTL faiz ödemesi yapmışız. Enflasyon etkisini ayıkladığımız zaman 2007 yılındaki faiz ödemelerinin aslında 205 yılından daha düşük, 2006 yılından ise bir miktar daha yüksek olduğunu belirtelim.

Faiz giderlerindeki artış, çoğunlukla mayıs-haziran türbülansı sonrasında yaşanan faizlerdeki yüselişten, yani borçlanma maliyetlerinin artmasından kaynaklanıyor. Bu giderleri düşürmek için hükümetin, sıkı bütçe disiplinine sadık kalmaktan başka çaresi yok. İleriki aylarda enflasyon beklendiği gibi düşerse, bu faiz oranlarını da aşağıya çekecek. Bu da faiz ödemelerinin bütçe üzerindeki yükünü hafifletebilecek. Bu noktada hükümet piyasada belirsizliğe ve gerginliğe yol açan Merkez Bankası atamalarına bir an evvel çözüm bulmak ve 2007'de de cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi konularda türbülans nedeni olamamak ve dikkatli davranmak zorunda.

Faiz dışı fazla rakamı ise 2006 planındaki 32.3 milyar YTL'lik büyüklükten 36.2 milyar YTL'ye çıkması hedefleniyor. Bu hedef bütçe disiplinin devamı açısından kritik önem taşıyor. Şayet tutturulursa, bu hükümetin seçim ekonomisine yol açmayacağını ve kamuda disiplinin devam edeceği anlamına geliyor. Hep şikayet edip durduğumuz yüksek borç oranlarını aşağıya çekmek için yüksek oranda faiz dışı fazla vermeye devam etmemiz, bütçe disiplinini sulandırmamamız gerekiyor.

Bunun da detaylarına baktığımız zaman faiz dışı giderlerde 128.1 milyar YTL'den 152 milyar YTL'ye yüzde 19'luk bir artış, gelirlerde de 160.3 milyar YTL'den 188.2 milyar YTL'ye yüzde 17.4'lük bir artış hedefleniyor. Ortalama enflasyonu yüzde 8 ve ekonomik büyümeyi de yüzde 5 olarak aldığımız zaman bu büyüme oranları çok da sürpriz değil.

Son olarak, bütçe planında toplam 31.6 milyar YTL'nin sosyal güvenlik sistemindeki açıkların finansmanı için transfer edilmesi hedefleniyor. Sosyal güvenlik sistemindeki büyüyen açıklar 1990'lı yıllardaki erken emeklilik furyasının ve uygulanan yanlış politikaların bir sonucu olduğunu unutmayalım. Bu açıklara karşı da kısa dönemde bir çözüm maalesef yok. Şayet bu açıklar olmasaydı, bugün bütçe açığı problemini tamamen çözmüş olacaktık.

2007 bütçesinin uygulaması ekonomi için hala kilit durumdadır. Şayet hedeflenen rakamlara uyulmaz ve yeniden seçim ekonomisi cenderesine girecek olursak son beş yıldaki kazanımlarımızdan vazgeçmiş olacağız.

Akşam


Bu yazı 757 defa okunmuştur.
 Yorumlar  -   Yorum Ekle                        Toplam 0 yorum var.  Tümünü göster

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazar Pazartesi  Salı 
14 / 21 °C 11 / 18 °C 11 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.