30 Nisan 2017 Pazar    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
 
Buyurun, buradan yakın!
  Deniz Gökçe    28 Ekim 2006 Cumartesi  

Tuhaf bir dünyada yaşadığımızı biliyoruz. Bu dünyada hemen her şeyin birden fazla yorumu olabiliyor. Kimine göre ak olan diğerine göre kara olabiliyor.

19 Ekim tarihinde Wall Street Journal'de editoryal yazan American Enterprise Institute üyesi Michael Rubin 'Mr. Erdoğan's Turkey' adlı yorumunda Türkiye'deki gelişmeleri yerden yere vuruyor. Yazıda durumu 'daha fazla İslam ve daha az Atatürk' olarak özetliyor. Ve ABD'nin hedefinin Ankara ile iyi ilişkiler değil, demokrasi ve liberal fikirlerin zaferi için çalışmak olması gerektiğini vurguluyor. Dört gün sonra ise 23 Ekim günü gene aynı sayfada başka bir editoryal yazan Matthew Kaminsky 'Tiger Democracy' başlıklı yazısında, Türkiye'de gerçekleşenlere büyük bir ekonomik başarı olarak bakıyor ve sonunda ekonomik pluralizmin siyasi pluralizm getirdiğinden dem vurarak ülkemizdeki değişimi yüceltiyor, ABD'nin de bu değişime kör gözle bakmaması gerektiğini vurguluyor.

Bu iki bakış açısı arasındaki fark, yazarların bakmaya başladıkları noktalardaki, yani başlangıçtaki konumlarından ve niyetlerinden kaynaklanıyor. Ama bazı şeyler var ki onlardan bahsederken yazarın kişisel bakış açısı hiç de önemli değil. Çoğunlukla ekonomik veriler, sayılar, oranlar yukarıda bahsettiğimiz türden bakış açısı farklılıkları ile değerlendirilmemeli. Daha doğrusu değerlendirilemez zaten.

* * *

Ama ülkemizde veriler ve sayılar sürekli siyasete bulaştırılıyor. Seyfettin Gürsel de bundan en az benim kadar rahatsız olmuş ki dün bir yazısını gönderdi, buraya aynen alıyorum!

'Son zamanlarda TUİK verilerine, özellikle de istihdama dair verilere yüklenmek oldukça revaçta. Başlıca iki popüler konu var: İş aramayan ama çalışmaya hazır olanları işsizliğe ekleyerek işsizliğin arttığını iddia etmek, bir de yüksek çıkan verimlilik artışlarına olan güvensizlik. Bugün ikinci popüler tartışmaya damardan giriyorum. Birkaç hafta önce TUİK 2. çeyrek kısmi verimlilik rakamlarını yayınladığında bu değişkende yüzde 10.6'lık yüksek artış görüldü. Kısmi verimliliğin yüksek çıkmasının ardındaki etkenlerden biri imalat sanayinde üretimde çalışan sayısında bir yıl öncesine kıyasla yüzde 1.1'lik düşüş olmasıydı. Oysa, hane halkı işgücü anketi (HİA) verileri aynı dönemde toplam imalat sanayi istihdamında yüzde 2.2'lik artış veriyordu. Bu iki istihdam verisinin kapsamlarının çok farklı olduğunu daha önce yazmıştım. Hanelere gidilerek yapılan HİA anketinin rakamları tüm çalışanları kapsadığı halde, firmalara gidilerek yapılan imalat sanayi anketinin rakamları son derece dar kapsamlı. Birincisi, sadece 10 ve daha fazla çalışanı olan firmaları kapsıyor. İkincisi, firmalar sadece kayıtlı olanları bildiriyor. Üçüncüsü, verimlilik hesabında sadece üretimde çalışanlar dikkate alınıyor. Bu farklılıklar nedeniyle değişkenlerden birinde azalma görülürken diğerinde artış olması, TUİK'in yanıldığı anlamına gelmeyebilir. Yazımın çıktığı gün dostum Faik Öztrak da Milliyet'de, tam da bu görünür çelişki nedeniyle, TUİK'i 'Kristof Kolomb'un yumurtası'na benzetti. Deniz Gökçe de ertesi gün Faik Öztrak'ı kapsam farklılıklarını dikkate almadığı için eleştirdi. En son iki gün önce Gazi Erçel, 'verimlilik verileri şaşırtıyor' diye yazdı. Kapsam farklılıkları dikkate alınmadığında olay sağırlar diyaloğu haline gelebiliyor.

Ben çelişki görmüyorum. Bu arada TUİK'den tartışmaya ışık tutacak ayrıntılı verileri rica etmiştim. Şimdilik polemik konusu olan 2005 ve 2006'nın 2. çeyrek rakamlarını yayınlıyorum. İlk fırsatta istihdamla ilgili zengin bilgi içeren bu rakamların tümüne döneceğim. HİA istihdam rakamları 2. çeyrekte yıllık olarak yüzde 2.2'lik artış gösteriyor. Sadece ücretliler dikkate alındığında artış daha da yüksek: Yüzde 3.8. İstihdam 10 ve daha fazla çalışana sahip firmalara indirgendiğinde artış yüzde 2.8 oluyor. İşin püf noktasına geliyoruz. Bu istihdamdan kayıtsızları çıkardığımızda artış sıfırlanıyor. 10 ve daha fazla çalışana sahip firmalarda ücretli ve kayıtlı çalışan sayısı bir yılda sadece 2.000 artışla 2.084.000'den 2.086.000'a yükselmiş. Aslında indirgeme burada noktalanmıyor. Bu rakamlardan yönetim, muhasebe, pazarlama gibi üretim dışı istihdamın da düşülmesi gerekiyor. Ancak HİA verilerinde bu ayıklamayı yapmak oldukça zahmetli olduğundan TUİK bu son indirgemeyi yapmamış. Ama sözünü aldım.

Emek tasarruf eden verim artışlarının esas olarak üretim sürecinde olduğunu dikkate alırsak, mevcut tablo üretimle sınırlı istihdam rakamlarında azalmanın şaşırtıcı olmayacağını gösteriyor. HİA istihdam verilerinin indirgenerek İmalat Sanayi anket rakamları ile kapsam olarak yakınlaştırılması, iki anket arasında çelişki olmadığını bence yeterince gösteriyor'.

Akşam


Bu yazı 764 defa okunmuştur.
 Yorumlar  -   Yorum Ekle                        Toplam 0 yorum var.  Tümünü göster

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazar Pazartesi  Salı 
14 / 21 °C 11 / 18 °C 11 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.