22 Mayıs 2017 Pazartesi    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
 
Ergun biraz daha 'babalanmalı'
  Ali Saydam    6 Ekim 2006 Cuma  

Hürriyet'ten Cengiz Semercioğlu ile takım elbisesine iddiaya girdik ya. Haziran 2007'ye kadar sadece Show TV-Kanal D'nin birincilik-ikincilik çekişmesini takip etmek yetmeyecek. atv ile Star'ın üçüncülük- dördüncülük meselesi de var. Sevgili Cengiz'e göre atv bu dörtlünün sonuncusu olur. Bana göre ise en kötü ihtimalle üçüncüsü. Kanal D'yi bile üçüncülüğe itme olasılığı var. Bu nedenle atv'de ne oluyor ne bitiyor beni ilgilendiriyor.

Örneğin çarşamba akşamı Yılmaz Özdil'le Ergun Babahan'ın birlikte sundukları Son Baskı başladı. Karşısında da Robert Redford'un gerilim filmi... Redford'a rağmen Özdil-Babahan ikilisini izlemeye çalıştım. Program ikili atışmadan çok biraz Özdil Show gibi geçti. Özdil iyi hazırlanmış sanki. Ama format o değil. Çıkış doğru. Kısa zamanda yerine oturur.

Bu format her zaman işe yaramıştır aslında. 'Anlaşamasak da severiz birbirimizi; ayrıca da sayarız' tavrı Emre Kongar-Mehmet Barlas'ta da tutmuştu. Burada da tutmaması için neden yok. Bir-iki müdahale ile tabii. Bir kere Ergun çok 'munis'. Babahan'ın-tabiri amiyane ile-biraz daha 'babalanması' lazım. Sözünün kesilmesine fazla müsaade ediyor. İkincisi, mutabık oldukları konuları oraya getirmemeleri gerek. Biz 'müsademeyi efkar' istiyoruz... Cepheleşme keskinleşmeli. Militarist-demokrat; küreselci-ulusalcı; devletçi-azgın liberal gibi... Üçüncüsü görsel durum. Kılık kıyafetleri yerinde ama dekor zayıf. Düzeltmezlerse müsamere havasından çıkamazlar. Bir de saati... O kadar ileriye atmanın ne alemi var?

Ben her ikisinin yazılarını büyük keyifle okuyorum. Son dönemlerde her ikisine de bir 'küşayiş' gelmiş ki, tadına doyum olmaz. Aynı lezzet TV'ye de yansırsa, Cengiz'den takım elbiseyi kapma yolunda önemli bir adım atmış oluruz... Ben sevdim programı. İzlemeye devam edeceğim.
Ali Taran'ı rahat bırakın

Dünkü gazetelerde vardı. Boşanan ve/veya boşanamayan erkekler kervanına reklamcı Ali Taran da katılmış. Ne var bunda haber olacak, değil mi? Büyük şehirlerdeki boşanma oranı akıl alır gibi değil. Hem de herkes deliler gibi evlenmek için yırtınır, bir daha asla ayrı düşmeyecekmiş havası yaratırken; boşanan boşanana. O halde bu boşanma haberi neden vakayı adiye değil ki?..

Medyaya göre işi 'vakayı adiye' durumundan çıkaran Ayşe Arman'ın Dubai'de Taran, eşi ve oğlu ile yaptığı röportaj. Taran orada karısına acayip aşık ve evliliğinden son derece mutlu adam tablosu çizmişmiş de; aradan bu kadar kısa zaman geçtikten sonra bu ne perhiz bu ne 'lahana turşusu' imiş? Oysa bu son derece beşeri bir şey. Taran'ı gayet iyi anlıyorum. O gün öyle hissetmiş olabilir, bugün de böyle. Buradan etik, ahlak dersleri çıkarıp Ali Bey'i yargılamanın alemi yoktur. O röportajda ille yargılanacak bir şey aranıyor ise, bu Taran'ın garip giysisi, tuhaf saç kesimi, değişik küpesi de olamaz. İlle takılmak isteniyorsa, Ali Bey'in şu sözlerine takılabilirler: 'Ben hiç kitap okumam; sinemaya gitmem!'

Taran sanat ve edebiyatı aşmış, ermiş, fena fillah mertebesine ulaşmış olabilir. Takdir ederim. Ama kendisini örnek alan ve ağzının içine bakan binlerce genç var. Kitap okumama, sinemaya gitmeme noktasına gelene kadar kaç kitap okumak, kaç sinemaya gitmek, bunları nasıl hazmetmek gerektiğini bilmezler; cehaleti savunuyorsunuz zannederler... O röportajda varsa eleştirilecek tavır budur. Diğerleri bireysel tercihtir. Kimsenin diyeceği bir şey olamaz.
Nautilus'la deniz altına yolculuk

İletişimde sürekliliğin ne kadar önemli olduğunu, tek vuruşluk işlerin algılamayı yönetirken hiçbir şey ifade etmediğini bilmeyen kalmamıştır.

Tepe Nautilus geçen yıl sponsor olduğu ve Sualtı Dünya Şampiyonası'nda birinci olan Sualtı Fotoğraf Milli Takımı ile bu sene de anlaşmış. Yani geçen sene destek olduk, yeter, bu sene başka bir proje yapalım dememişler. İletişimde şıpsevdilik tedavisi zor bir hastalıktır.

Milli Takım ekibinden Alptekin Baloğlu, yardımcısı Birkan Babakol ile Asım Dumlu ve yardımcısı Fikret Altay 'Denizde 24 Saat' adlı sergiyi bu destekle dün açmışlar. Konsept çok hoş. Deniz yaşamının 24 saatine tanıklık edilmiş onlarca fotoğraf var. Saat saat, rengarenk, iç açıcı ve ilginç kareler.

Tepe Nautilus bu işe adını koymakla hem hayırlı bir iş yapmış hem de kendini rakiplerinden farklı bir yere koymuş. Algılamada tekrar esastır. Adınızın bir kavramla anılmasını istiyorsanız, o konuda tekrarda ısrarcı olmanız şarttır. Nasıl Eczacıbaşı kültür ve sanatla, Turkcell Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları ile eğitimle, Koç ve Sabancı sağlık ve eğitimle anılıyorlarsa; Tepe Nautilus da sebat eder, sualtı sporuna verdiği desteği daha da genişleterek sürdürürse, bir süre sonra adını aldığı denizaltı gibi sualtı sporları konusunda efsaneleşebilir.

Bu hafta sonu hem alışveriş yapın hem de bir hoşluk yaratın kendinize. Sergiyi gezin...
Her zaman çalışmaz

Lider iletişiminde örnek gösterilecek isimlerden biri de şüphesiz Tuncay Özilhan. Son olarak üstüne giydiği McDonald's logolu tişort ve şapkalı fotoğraf, başarılı bir publicity çalışmasıydı. McDonald's, arkasında Özilhan'ın ve Anadolu Grubu'nun gücünü daha iyi hissettiremezdi.

Fakat Genel Müdür Sadi Fansa'nın konuşması Tuncay Özilhan'ın davranışı kadar duyarlı, planlı ve stratejik mi değil mi anlamakta zorluk çektim. Fansa demiş ki: 'Tofaş, Petrol Ofisi ne kadar yerliyse biz onlardan fazla yerliyiz?'.

Sokaktan geçen 7 yaşındaki çocuğa 'McDonald's hangi ülkenin markası' diye sorsanız, çocuğun vereceği cevabın doğruluğu onun üstün zekasından değil, yıllardır uluslararası anlamda yayılmış stratejiden gelir. Kaldı ki yerlilikten kasıt yüzde 100 Türk sermayeli olmayı ve ürünlerin %98'inin Türk malı olduğunu anlatmaksa, üslup farklı olmalıdır.

Ulusalcılık şu sıra yükselen değer ya, o halde ben de yerelim deyip, genel akımdan kendi payıma bir şeyler alayım diye düşünmek, her zaman çalışmaz. Bir de 'yarası olan gocunur' gibi algılanabilir ki, McDonald'sın böyle bir şey istediğini hiç sanmıyorum.
Akşam


Bu yazı 870 defa okunmuştur.
 Yorumlar  -   Yorum Ekle                        Toplam 0 yorum var.  Tümünü göster

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazartesi Salı  Çarşamba 
13 / 17 °C 13 / 21 °C 12 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.