22 Mayıs 2017 Pazartesi    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
 
İş dünyası aslında ne istiyor?..
  Hıncal Uluç    7 Mart 2007 Çarşamba  
İş dünyası Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem daha başbakan kalmasını istiyor.. Her ortamda ve fırsatta ifade ettikleri bu.. Şimdi Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını fena halde istediğini herkes biliyor ya.. Patronlar başbakanın bu niyetinden hiç memnun değil..
"Ekonomi öyle tıkırındaki, her şey yoluna girerken, bir değişiklik olmasın. Recep Tayyip Erdoğan bir seçim dönemi daha hükümetin başında kalsın" diyorlar.
Geçmişte her şey yolunda giderken Turgut Özal Cumhurbaşkanlığına heveslenince neler olduğunu herkes biliyor.. "Keşke kalsaydı" diyenlerin en hızlılarından biriydim ben de..
Özal'ın "1 numara" olma hevesi, Türkiye'ye çok şey kaybettirdi, partisini siyasal tarihimizden silerken..
Özal, Türkiye'nin sosyal yaşamını değiştiren bir devrimciydi. Bitiremediği her şey yarım kaldı nerdeyse..
İstanbullu olarak Bedrettin Dalan'ın, Türk olarak Özal'ın bir dönem daha kalmayışlarına, kalamayışlarına yanarım. Devam edebilseler, çok daha ilerde bir yaşamımız olurdu, inanırım..
Recep Tayyip Erdoğan Özal mı?..
İş adamlarını pek mutlu eden gelişmeler dahi onun eseri değil..
Türkiye'de Ilımlı İslam Devleti isteyen Amerika'nın gönderdiği Kemal Derviş'in programını aynen devraldı ve sürdürdü. Devlet Bahçeli paniklemese, Kemal Derviş misyonunun son aşamasını gerçekleştirip, koalisyonu ve solu parçalayarak, iktidarı AKP'ye devretmese, bugünkü meyveleri, programı yürürlüğe koyan ve sıkıntılarla dolu kemerleri sıkma döneminin sonuna yaklaşan koalisyon partileri toplayacaktı. Bahçeli "Beni atıp, DYP'yi alacaklar" telaşına düşüp, erken seçimle koalisyonu bozunca, Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin ekmeğine yağ sürüldü, Derviş'in ektiklerini, hazıra konup o ve partisi biçti ve bugünlere geldik.
İş dünyası, kim gelirse gelsin, Kemal Derviş formüllerinin devam edeceğini biliyor.. Biliyor da, niye "İlle de Erdoğan kalsın" diyor, peki..
İşte orda düşünmek gerek..
Milletvekili seçimleri ne olur bilinmez.. AKP tek parti çıkar mı gene?.. Barajı kimler aşar, koalisyon mu olur?. Büyük bir sürpriz olur da, hatta AKP başbakan bile çıkaramaz mı?. Soru işaretleri.. Ama kesin olan bir şey var. Bugünkü Meclis'in gücü Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçmeye yeter..
O zaman İş dünyasının gerçek niyeti ne?. Recep Tayyip Erdoğan'ın "kesin" Cumhurbaşkanlığının yolunu kesmek mi?. Yoksa seçim sonucu "kesin olmasa da" Başbakanlığa devamını istemek mi?.



M. Ali Ağabey (Kışlalı) 23 şubatta Radikal'de fevkalade ilginç bir yazı kaleme aldı. Büyük gürültüler koparabilir, tartışmalar başlatabilirdi. Hiçbir yerden ses gelmedi.
" İslamcı Cumhurbaşkanı olursa" başlıklı yazı, American Enterprise Institute adlı araştırma gurubunun bir raporunu anlatıyor. Gurup, AKP ve Erdoğan'ı yakından inceledikten sonra, 9 bin kelimelik, 12 sayfa tutan bir rapor hazırlamış.
"Will Turkey have an İslamist President/ Türkiye'nin İslamcı bir Cumhurbaşkanı olacak mı" başlıklı rapor, Erbakan ve partilerinden başlayarak AKP'nin oluşumunu anlatıyor, ardından "AKP Türkiye'nin ekonomik geleceğine ipotek mi koydu" başlığı ile ekonomik gündemi ele alıyor.
"Eğitim ve Yargının İslamize edilmesi" başlığı altında laik düzenin kurum ve işleyişine uygulanan eski taktikler örneklerle veriliyor.
"Her şey açığa çıkıyor" başlıklı bölümde ise AKP İktidarının yaptıklarına doğan tepkiler ve oy kayıplarından söz ediliyor "İlk seçimde en az iki partinin daha Meclis'e gireceğini gösteren rakamlar" verilip "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmek için ihtirasından başka sebepler var, belki" deniyor. Ekleniyor.. "Erdoğan hakkında çeşitli iddialarla açılacak tahkikat 'Pandora'nın Kutusu' örneği ortaya pek çok yeni konu çıkarabilir."
Rapor Türk Anayasasının Cumhurbaşkanına verdiği geniş yetkileri anlatarak devam ediyor.
AKP'nin rejimi değiştirici mahiyetteki girişimlerinin Cumhurbaşkanı tarafından nasıl engellendiği örneklerle naklediliyor ve "Sezer, AKP'nin istediği 3 bin tayini iptal etmeseydi, bugün Türkiye değişmiş olurdu" deniyor.
"Asker müdahale eder mi" başlıklı bölümde daha önceki müdahaleler sıralanıyor. Genelkurmay Başkanı'nın askeri öğrencileri büyüyen irtica tehlikesine karşı uyarmasına "Tüm önlemler alınacaktır" demesine dikkat çekiliyor.
"Erdoğan bu uyarıları dikkate almazsa ne olur" başlıklı bölümde soruya "Sokaklarda tanklar değil ama siyasi ve adli eylemler görülür" yanıtı veriliyor.
Rapor "Muhatap olduğu suçlamalar Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasını engellemeli. 2000 yılında benzeri s u ç l a m a l a r Mesut Yılmaz'ı nasıl engellediyse" diyor.
Kışlalı "İncelemeye verilen başlıktan da anlaşılacağı gibi Türkiye'ye İslamcı bir Cumhurbaşkanı getirilmesinin toplumda çok büyük tepkilere sebep olacağı neticesine varılıyor. Ortaya çıkacak gelişmelerin büyük toplum hareketlerine, gösterilere yol açması olasılığı üzerinde duruluyor. 'İslamcı Cumhurbaşkanı Türkiye'yi kolay çözümlenmeyecek bir kaosa sürükler' sonucuna varılıyor" diyor.
Rapor olası gelişmelere Amerika'nın müdahale etmemesi gereğini vurguluyor..
Buradaki cümlenin altını çizelim..
"Washington, kısa süreli istikrarsızlığa sebep olsa da demokrasinin kendi mecrasında gitmesine karışmamalı."
Raporda CHP ve Baykal da var.
"CHP, Meclis'teki tüm milletvekillerini çekerek erken seçime sebep olabilecekken bunu yapmıyor. Baykal kimi milletvekillerinin buna yanaşmayacağını düşünüyor!."



Şimdi İş dünyasının isteği "Ne olur, Erdoğan bir dönem daha başbakan kalsın, çünkü her şeyi çok iyi yapıyor. Bizim işler de harika gidiyor" mu, gerçekten..
Yoksa "Cumhurbaşkanlığına çıkarsa ülke, dolayısı ile ekonomi kaosa sürüklenir. Biz de batarız" diye düşünüyorlar da, bunu açıkça söylemekten çekindikleri için mi "Aman Başbakan kal" diyorlar?..
Siz onların yerinde olsanız, ne düşünür, nasıl söylerdiniz, peki?.

Bu yazı 29011 defa okunmuştur.
 Yorumlar  -   Yorum Ekle                        Toplam 0 yorum var.  Tümünü göster

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazartesi Salı  Çarşamba 
13 / 17 °C 13 / 21 °C 12 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.