22 Mayıs 2017 Pazartesi    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
 
İspatlamazsan şerefsizsin
  Şamil Tayyar    26 Ocak 2009 Pazartesi  

Biraz kafa dinleyelim dedik ama sağolsun Oktay Ekşi, bizi rahat bırakmadı. Kendisi medyanın amiral gemisi Hürriyet’te başyazar olarak istihdam ediliyor. Aynı zamanda Basın Konseyi Başkanı. Bizde ciddi bir karşılığı olmasa da bu konsey, Genelkurmay başta olmak üzere bir çok kurumun önemsediği ve şikayetlerini bildirdiği bir meslek kuruluşu.

Oktay Ekşi 21 Ocak 2009 tarihli köşesinde; Hüsnü Özyeğin’e ait telefonların 3 ay süreyle dinlenmesinde Fehmi Koru’nun 29 Ocak 2008 tarihli yazısıyla, benim 15 Şubat 2008 günü katıldığım bir TV programında ‘Hüsnü Özyeğin yasadışı ticaretten kaynaklanan alacaklarını Veli Küçük aracılığıyla tahsil ediyordu’ şeklinde yaptığım(!) açıklamanın rol oynadığını yazdı.

O gün cep telefonundan aradım. Tüm öfkeme rağmen nezaket kuralları çerçevesinde, hatta ‘ağabey’ diye hitap ederek meramımı anlattım. Sonra da talebi üzerine kısa bir açıklama faksladım. Dedim ki:
‘Bu açıklama bana ait değil. İspatı halinde meslek hayatımı sonlandırmayı taahhüt ediyorum.’

Bir gün sonra Ekşi, bu ifadelerime köşesinde yer verdikten sonra şöyle yazdı: ‘Dedi ama bizim Şamil Tayyar’a atfen aktardığımız bilginin temel kaynağı olan Ergenekon İddianamesi’nin Ek 364 No’lu klasörünün 317, 320 ve 321. sayfaları orada duruyor. Gerçi orda dolaylı bilgi var. İddiaya göre Memduh Bayraktaroğlu isimli bir gazeteci diğer gazeteci Sabahattin Önkibarla konuşurken Şamil Tayyar’ın bir röportajda ‘En büyük finansman, uyuşturucu ve haraç tahsilat çeteleri üzerinden sağlanıyor. İşadamlarından çok iyi besleniyorlar’
dedikten sonra Hüsnü Özyeğin’in bunlarla yakın ilişki içinde olduğunu söylediği anlatılıyor.’

Bu durumda Oktay Bey’e sormak gerekmez mi?

Yalan 1: Önceki günkü yazında o ifadeyi bir TV programında söylediğimi yazmıştın. Şimdi Ergenekon İddianamesi’ne gönderme yapıyorsun.

Yalan 2: Keskin ifadelerle Hüsnü Özyeğin’i suçladığımı yazmıştın. Şimdi ‘Orda (iddianame) dolaylı bilgi var’ diyorsun.

Genelkurmay Başkanlığı, itirafçı Abdülkadir Aygan’ın açıklamaları için Basın Konseyi’ne başvurdu, benim ne yapmam gerekiyor?

Basın Konseyi Başkanı ‘yalan’ yazar ve sonra da savunmaya devam ederse, bu konseyden çıkacak kararın nasıl bir ehemmiyeti olabilir?

Acaba konseyin değerli üyeleri, başkanlarını uyarıp basın meslek ilkelerini çiğnediği gerekçesiyle kınama kararı alabilirler mi?

Açıkça ilan ediyorum, bu düzeltmeyi yapmadan Basın Konseyi’nin vereceği hiçbir kararın zerre kadar hükmü olmayacaktır.

Ekşi’ye ‘İspatı halinde meslek hayatımı sonlandırırım’ demiştim, çuvalladı. Şimdi kendinden aynı cesareti bekliyorum. Aksi halde yukarıdaki başlık, boynunda yafta gibi sallanacaktır.

O sözler Bayraktaroğlu’na ait

Beni sanık sandalyesine oturtmak isteyenlerin dayandığı nokta, Taraf Gazetesi’nde (11, 12, 13 Şubat 2008) yayınlanan Neşe Düzel’le yaptığım röportaj.

Düzel soruyor:
‘Ergenekon’u hangi işyeri finanse ediyor?’

Cevabım aynen şöyle: ‘En büyük finansman uyuşturucu ve haraç, tahsilat çeteleri üzerinden sağlanıyor. İşadamlarından çok iyi besleniyorlar. Mesela Danıştay cinayetinin tetikçisi Alparslan Arslan aslında tipik bir mafya. İcra avukatıyım diyor ama birlikte çalıştığı ekiple çek, senet tahsilatı yapıyor. İşadamlarına şantaj da yapıyorlar. Mesela Danıştay davasının sanıklarından Osman Yıldırım kahve işletiyor gözüküyor ama tahsilat işleri yapıyor. ‘atv’den beş milyon dolar alacağım var’
diyor.’

Bu röportajdan hemen sonra 15 Şubat 2008 günü sabah saat 09.33 sularında Memduh Bayraktaroğlu ile Sabahattin Önkibar arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. Önkibar mahkeme kararıyla teknik takipte olduğu için bu görüşme kayda alınıyor.

Bayraktaroğlu, yukarıda yer verdiğim ve Taraf’ta yayınlanan açıklamamı hatırlattıktan sonra, Danıştay saldırısını gerçekleştirenlerin atv’den tahsil edecekleri 5 milyon doların Hüsnü Özyeğin’in alacağı olduğunu, Veli Küçük’ü Hüsnü Özyeğin’in kullandığını, Hüsnü Özyeğin’in Çeçenistan’a Veli Küçük ve Sedat Peker aracılığıyla silah sattığını ve parasını bu şahıslar aracılığıyla aldığını anlatıyor.

Bu görüşme, Ergenekon İddianamesi’nin Ek 364 No’lu klasörünün 317. sayfasında yer alıyor, 319. sayfasında ise tekrarlanıyor. Bayraktaroğlu’nun Hüsnü Özyeğin hakkındaki iddialarından tamamen bağımsız ve sadece Danıştay cinayetiyle ilgili yukarıda yer verdiğim açıklama ise aynı klasörün 312. sayfasında bulunuyor.

‘Bu röportajın her satırı olay’ başlığı ile İnternethaber’de yayınlanan bu açıklamam, 14 Şubat 2008 günü saat 15.47’de kopyalanarak dosyaya ekleniyor. Yani, Bayraktaroğlu-Önkibar arasındaki telefon konuşmasından bir gün önce.

O bölümün hiçbir noktasında ne Hüsnü Özyeğin’in, ne Veli Küçük’ün ne Sedat Peker’in adı var.

Anlaşılıyor ki, Tuncay Özkan ve Tuncer Kılınç hadiselerinde olduğu gibi şahsım üzerinden infaz timi kuranlar bu meselede de işbaşındalar.

Ama artık alıştım, bir de aşılı olduğum için mikrop kapmıyorum.

Oktay Ekşi kaçtı

Memduh Bayraktaroğlu, Sabahattin Önkibar’la yaptığı görüşmeden bir gün sonra (16 Şubat 2008) kendine ait www.memduhsb.blogsever.com http://www.memduhsb.blogsever.com sayfasında yayınladığı makalede de Taraf’taki röportajı ele alıp şahsıma yönelik ağır ifadeler kullanırken, Hüsnü Özyeğin’le ilgili iddialarını sıralıyor.

Kendisiyle meslek hayatım boyunca bir kez bile konuşmuş değilim. İlk kez geçen Cuma günü telefonla görüştüm. 16 Şubat 2008 tarihli yazısından da bu vesileyle haberdar olup okudum, adeta şahsıma öfkesini kusmuş, müstehzi edayla ‘Yine sorayım çok şey bilen Şamil’e’ diyerek Hüsnü Özyeğin ve Veli Küçük ilişkisine dair ‘dolaylı’ sorulara cevap istemiş.

Neyse...

Mevzuu bu değil. İddianamede geçtiği gibi Önkibar’la görüştüğünü ve sözkonusu ifadelerin kendisine ait olduğunu doğruladı. Bunları Oktay Ekşi’ye de anlattığını ama hiç birini yazmadığını söyledi. Hürriyet’in Özyeğin’e sahiplenmesinin ilan kaygısından kaynaklandığını iddia etti.

Bayraktaroğlu ayrıca şu soruya cevap istedi: ‘Veli Küçük’e 6 yıl boyunca iş veren, maaş veren Hüsnü Özyeğin’in bilgisine neden başvurulmadı?’

Sorunun muhatabı ben değilim, belki Oktay Ekşi cevabını biliyordur. Umarım burada çuvallamaz.

Star


Bu yazı 31443 defa okunmuştur.
 Yorumlar  -   Yorum Ekle                        Toplam 0 yorum var.  Tümünü göster

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazartesi Salı  Çarşamba 
13 / 17 °C 13 / 21 °C 12 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.