22 Mayıs 2017 Pazartesi    Günün tüm haberleri       Son dakika ekle       Künye       İletişim       Reklam       Üyelik   
ANA SAYFA EKONOMİ İŞ DÜNYASI GÜNDEM FİNANS DÜNYA MEDYA SPOR MAGAZİN
İş'te Gündem Google  
 
 
 
Yatırımcı sermayenin yerlisi de yabancısı da aynıdır
  Mehmet Barlas    24 Şubat 2007 Cumartesi  
Önceki gün YASED ile Finans Dünyası tarafından düzenlenen ve "Yabancı Sermaye" konusunun ele alındığı toplantıda bir oturumu yönettim.
Toplantının açılışında Başbakan Erdoğan bir konuşma yaptı ve gerçekten
"Dünyalı" düşünceler açıkladı.Kendilerini "İlerici" olarak sunanların ekonomi konusundaki söylemlerini hatırlayınca, asıl sorunun başörtüsü değil, "Beyin örtüsü" olduğunu düşünmeden edemedim.
Bazı satırbaşları ile şunları söyledi Erdoğan:
- Türkiye'deki küresel sermaye temsilcisi şirket sayısı 14 bin 955'e yükseldi ve bunun 8 bin 203'ü ise AB üyesi ülkelerinden. AB karşıtı açıklama yapanlar gerçekleri görmek yerine hamaset türküleri söylüyorlar.
- Bir apartman dairesi satıyorsunuz, kalkıp diyorlar ki 'Ülkeyi satıyorlar' . Bir işadamının veya farklı ülkeden emekli olmuş gelmiş, burada daire almış insana bu nazarda baktığın anda, sen ancak içine kapanırsın, dünyaya açılamazsın. Aynı şekilde senin vatandaşın Almanya'da bir yer satın aldığı zaman niye bunu konuşmuyorsun?"
- Başbakanlığa bağlı Yatırım Promosyon Ajansı bürokrasiyi azaltmak amacıyla kuruldu. İstiyorum ki girişimcimiz, küresel sermaye, ülkemde bu yatırımını rahat gerçekleştirsin. Sorumluluk noktasındaki herkes, yasama, yürütme ve yargı organı...Üçümüz de, bu ülkenin menfaatleri neyi gerektiriyorsa, hukuka karşı olmadan, ama nefislerimizi bu işe karıştırarak değil, hak neyse bunu sahibine teslim etmelidir.
- Türkiye'de 500 milyon dolarlık bir yatırım yapmak isteyen yerli bir yatırımcı bürokrasiden şikayet etti ve yatırımdan vazgeçtiğini söyledi. Benim rüyalarıma giren, niçin bürokratın rüyasına girmiyor? Onun rüyasına da girsin..
- Seçimler dolaysıyla ekonomik program ve mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz.Seçim ekonomisi uygulamayacağız. Eğer bir tercih yapılacaksa, ülkemin zarar edeceği yerde, partim seçim kaybetsin ama ülkem zarar etmesin.

NEREDEN NEREYE
Erdoğan bu konuşmayı yaptıktan sonra benim yöneteceğim oturuma geçilecekti. Erdoğan bana yabancı şirket temsilcileri ile görüşeceği için kalamayacağını söyledi ve ve özür diledi. Ben de Erdoğan'a konuşmasını beğendiğimi söyledim, elimi yanağına koyarak "Aman ekonomide bu çizgiden sapmayın" dedim. Başbakan olmadan önce bir şiir okudu diye hapsedildiğinde onu cezaevinde ziyaret etmiş ve yine elimi yanağına koyarak, "Üzülme bu da geçer" demiştim.
Sonra bizim oturuma geçtik.. Konuşmacılar, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Ağaoğlu Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Kalpaklıoğlu, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak'tı.
Bu oturumu yöneten ben de, salondaki dinleyiciler de, hem Türkiye'nin önündeki ufukları, hem de gündemdeki sorunları bir kez daha hatırladık.Örneğin yeni Ticaret Kanunu beklentisi, kayıt dışı ekonominin yarattığı sorunlar, ücretlerdeki vergi yükünün ağırlığı, teknoloji ağırlıklı sektörlere geçme zorunluluğu gibi konular gündeme getirildi.

YERLİ VE YABANCI
Bu arada yatırıma geçmiş sermayenin yerlisi ile yabancısı arasında bir fark olmadığı, eski Sovyet Bloku ve Ortadoğu ülkelerinde enerji maliyetlerinin düşüklüğünden doğan sermayeyi çekmeye dönük rekabet de konuşuldu.
Bunları dinlerken, yerli ve yabancı sermayenin karşılaştığı zorlukların farksız olduğunu vurgulayabilecek bir fıkrayı hatırladım. Oturum saati sona erdiği için anlatacak vakit kalmamıştı.
Fıkra şöyleydi:
Bir İstanbullu ziyaret ettiği bir Anadolu kasabasında, sakal tıraşı olmak için berber koltuğuna oturmuş. Berber fırçaya tükürdükten sonra bunu sabunla köpürtmeye başlamış. İstanbullu "Fırçaya tükürdün. Olur mu böyle şey" diye itiraz edince, berber diklenmiş. "Sen yabancısın diye fırçaya tükürdüm. Yerlileri tıraş ederken yüzlerine tükürüp, sabunu köpürtürüz" demiş.

Bu yazı 793 defa okunmuştur.
 Yorumlar  -   Yorum Ekle                        Toplam 0 yorum var.  Tümünü göster

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  Yazarlar
Şükrü Kızılot

Sosyal güvenlik 2007’de de kara delik
 
Reha Muhtar

Medya-Siyaset-Ticaret
 
Yılmaz Özdil

Al sancak Alsancak'ta
 
Mahmut Övür

'Vahşi milliyetçilik yükseliyor'
 
Cengiz Çandar

Hrant’ın katili Ogün olmayabilir mi?
 
Soner Yalçın

Demokrat Parti’nin ’balans ayarı’
 
Mehmet Altan

Biraz daha gayret...
 
Yavuz Donat

"Cumhur" ne diyor?
 
Hasan Cemal

Çankaya, TÜSİAD, Baykal!
 
Mehmet Barlas

Sadece "Terörle mücadele" gündemli bir siyaset olamaz...
 
Yalçın Doğan

Dünyada en iyi korunan kişi
 
Hurşit Güneş

Gordon Brown ile Tayyip Erdoğan farkı
 
Salih Neftçi

TCMB ve faizler... Ve ‘kaz’
 
İsmail Küçükkaya

Türkiye'nin radikalleşmesi
 
Metin Münir

Hey çocuklar! Ben rap’çi oldum!
 
Bekir Çoşkun

İzmir’de deli dalgalar...
 
Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ülker, Petkim ihalesinde Efes'le birlikte ter dökecek
 
Meliha Okur

Irak'ta Saddam yönetimin devrilmesinin nedeni...
 
Şamil Tayyar

İspatlamazsan şerefsizsin
 
Engin Ardıç

Atatürk üşümez, acıkmaz, yorulmaz
 
Can Dündar

Anadolu’da seks patlaması
 
Güler Kömürcü

Yeni şifre; Suryoyo
 
Serhan Ada

Karadikenin cinsiyeti
 
Emin Çölaşan

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm
 
Sami Kohen

Özür krizi
 
Ali Saydam

Kim olursan ol, yine de ölç!
 
Deniz Gökçe

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş
 
Şelale Kadak

Kazanan bir takımı değiştirmek aptallık olurdu!
 
Mehmet Ali Birand

Barzani bizi neden bu kadar sinirlendiriyor?
 
Fatih Altaylı

Yayına devam
 
Ergun Babahan

Vatan haini
 
Oktay Ekşi

Gül’ün müjdeleri...
 
Murat Yetkin

MİT'ten 80'inci yılında önemli uyarılar
 
Enis Berberoğlu

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış
 
Ahmet Hakan

Her şeyin bedeli var
 
Hıncal Uluç

İş dünyası aslında ne istiyor?..
 
Ahmet Kekeç

Ölçtürün, bakalım ne kadar hainsiniz!
 
Onur Baştürk

Striptizci Aylin e yardım eli
 
Ertuğrul Özkök

Sarmaş dolaş Federasyon Başkanı
 
Serdar Turgut

Penis özgürdür ama kırılgandır
 
  En Popüler Haberler
 
  Hava Durumu
  İstanbul
Pazartesi Salı  Çarşamba 
13 / 17 °C 13 / 21 °C 12 / 18 °C
 
 
  Üye Girişi
  Üye Adı :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM

İş'te Gündem'nda yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı İş'te Gündem sorumlu tutulamaz.