Türk finansının first lady'si
The Observer: Güler Sabancı ilerici ve esprililiğiyle finansın first lady'si.

18 Eylül 2006 Pazartesi   08:40

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile bir söyleşi yapan İngiliz The Observer gazetesi, haberi "Türk finansının first lady'si" başlığıyla verdi. The Observer, "ilerici" ve "esprili" bir kişi olarak da nitelendirdiği Sabancı'nın, gelirleri geçen yılda 10.6 milyara ulaşan bir grubun başında bulunduğunu, Sabancı'nın "finans ve kültür üzerindeki etkisinden dolayı büyük bir olasılıkla (Türkiye'nin) şimdiye kadar en güçlü kadını" olduğunu yazdı.
Güler Sabancı, söyleşi sırasında Batı'nın Türkiye konusunda yanlış algılamalarının olduğunu, Türkiye'de kadınlara her zaman çok hürmet edildiğini kaydetti. Sabancı şöyle dedi:
"1923 yılında Cumhuriyet'in kurulmasından beri mesleği olan kadınlara bu ülkede her zaman çok hürmet edildi. Oysa ben 1980 yıllarının başında İngiltere'ye gittiğimde kadınların City'de (Londra'nın finans dünyası merkezi) ünlü bir bankacılar kulübünde yemek yemelerine izin verilmediğini anımsıyorum."Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Turk-finansinin-first-lady-si/3434