Bankalardan sonra sigorta devlerinin gözü Türkiye'de
Ak Emeklilik Genel Müdürü Egemen, sigorta sektöründe Avrupa'nın 5 büyüğünün de Türkiye ile ilgilendiğini bildirdi.

18 Eylül 2006 Pazartesi   09:36

Yabancı kuruluşların Türk bankacılık sistemine gözlenen ilgisi sigortacılık sektörüne de kayıyor. Ekonomide üst üste yaşanan büyüme sonrası sigorta pazarındaki artış yabancıların dikkatinden kaçmadı. Avrupa'nın dev sigorta kuruluşlarının Türk sigorta şirketleri ile görüştükleri bildirildi.

Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen, hayat sigortaları pazarlama ve araştırmasıyla ilgili uluslararası kuruluş LIMRA'nın (Life Insurance Marketing and Research Associated) Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen 2006 Avrupa yıllık toplantısına katıldı. Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmeleri katılımcılarla paylaşan Egemen, bireysel emeklilik sisteminin bu yıl 1 milyon kişiye yaklaşacağını, fon büyüklüğünün de 2 milyar YTL'yi aşacağını söyledi. Egemen, 10 yılda katılımcı sayısının 3.5-4 milyona, fon büyüklüğünün de 15 milyar doları bulmasını beklediklerini bildirdi.

Egemen, Türkiye'de bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında yabancıların payının önümüzdeki 3 yılda minumum yüzde 40 olacağı görüşünü dile getirdi. Egemen, "Şu anda yabancı payı yüzde 15 kadar. Demek ki önümüzdeki 3-4 yılda 3'e katlayacağız. Avrupa'nın 5 büyüğü de Türkiye ile ilgileniyor. Türkiye'de firmalarla görüşüyor. Öncelikli olarak sigorta şirketi olan bankalarla konuşuyorlar" dedi. GSM sektörü örneğini vererek, bir pazara erken gelenin kazanacağı düşüncesi bulunduğunu aktaran Egemen, "Sigorta sektörü küçük olduğu için ucuzlar.

Bugün 100 lira olan şirket için seneye 400 lira ödemek zorunda olacak. Şirket satın almayacaksa sigorta pazarı kapılıyor. Yeni müşteri almak 1 lira, başka şirketten müşteri almak 3 lira" diye konuştu.

SEKTÖR KONUTLA BÜYÜDÜ
İç pazardaki gelişmelerden de bahseden Meral Ak Egemen, konut kredilerindeki artışla sigorta sektörünün üst üste 2 yıl yüzde 50'şer büyüdüğünü söyledi. İpotekli konut kredisi finansmanı olan mortgage ile birlikte hayat sigortalarında patlama beklediklerini ifade eden Egemen, mortgage ile Türkiye'ye yeni sigorta ürünlerinin geleceğini anlattı. Bireysel emekliliğin gelişmesi için vergi avantajı ve hakedişlerle ilgili 2 yasanın çıkması gerektiğini belirtti.

Kerzner: Hayat poliçesinde aşk damardan yakalıyor

LIMRA International Başkanı Robert Kerzner, bütün pazarlarda hayat (ölüm) riskine karşı çok az sigortalı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bir gün öleceklerini bilmelerine rağmen bu poliçeyi almıyorlar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, şu sonuç ortaya çıkıyor: Kişi, "Bariz ölüm riski var ama benim başıma gelmez.

Tasaruflarımı başka yerlere harcayayım' diyor. Bu engel nasıl aşılabilir. Ancak yakın çevresinden genç yaşta ve hastalık nedeniyle ölüm olursa aklı başına geliyor. Bu durumda hemen gidip poliçe alması olasılığı artıyor. Diğer durum ise, aşk ve sevgi. Ölürsem sevdiklerime ne olur, çoluk çocuğum ortada kalır düşüncesi insanları damardan yakalıyor, hayat poliçesi aldırıyor." Kerzner'e göre, insanoğlunun yaşlanması nedeniyle emeklilik planları bütün dünyada popüler olmaya başladı.

Düne kadar sigortacılar müşterilerin peşinde koşup "ne kadar para biriktiriyorsun?" diye sorarken, şimdi müşteriler "Emekli olduğumda çalıştığım zamanki standartlara yakın para alabilecek miyim. Ne kadar alacağım" gibi sorular yöneltiyor. Kerzner, sigorta sektörünün dikkatlerini Çin ve Hindistan'a yoğunlaştırdığına işaret ederken, pazarının büyümesi 150 yıl aldı. Çin ise 15 yılda neredeyse aynı yere geldi" diyor.

SabahSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Bankalardan-sonra-sigorta-devlerinin-gozu-Turkiye-de/3442