Memorial'dan Müslüm Baba'ya milyonluk fatura!
Memorial'dan Müslüm Baba'ya milyonluk fatura!

6 Mart 2013 Çarşamba   08:03

Müslüm Gürses’in, 3,5 aylık hastane tedavi masraflarının tam 1 milyon TL olduğu ortaya çıktı. Bu faturaya ‘normal’ diyen de çıktı ‘olur mu’ diyen de.

Müziğin güçlü sesi ‘Müslüm Baba’ pazar günü hayata gözlerini yumdu. VATAN’ın ulaştığı bigilere göre, Müslüm Gürses hastaneye yattığı günden itibaren Memorial Hastanesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın’ın özel misafiri olarak tedavi gördü. Aileye de bu durum yattığı gün söylendi. Başbakan Erdoğan’ın da yakından takip ettiği Müslüm Gürses sağlık durumu için “Lütfen benim bir yakınım tedavi oluyor gibi ilgi gösterin” dediği bildirildi. Peki hastane masrafı iddia edildiği gibi 600 bin TL mi?

Vatan’ın edindiği bilgilere göre bu rakam 1 milyon TL. Çünkü 113 gün hastenede kalan Müslüm Baba’nın günlük maliyeti yaklaşık 9 bin TL oluyor. SGK rakamlarına göre bir kişinin yoğun bakım günlük masrafı en fazla bin 200 TL. Peki öyleyse aradaki günlük 8 bin TL’Lik fark nederen kaynaklanıyor? VATAN’ın edindiği bilgilere göre yur dıışndan alınan yapay akciğer cihazı ile karaciğer ve bağırsakları için yurt dışından getirtilen özel ilaçlarfaturayı kabarttı.

Günlüğü en fazla bin 200 TL

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2013 fiyatlandırmasına göre, birinci basamak yoğun bakım hastası için 337 TL, ikinci basamak yoğun bakım hastası için 716 TL, üçüncü basamak yoğun bakım hastası için de 1313 TL birim fiyat uygulanıyor. SGK yoğun bakım hastaları için özel hastanelere gece başına 400 ile 1200 TL ücret ödüyor. Özel hastanelerin tarifesi 1500 TL’den başlıyor.

Tedaviye göre maliyet çıkar

Sağlık Sendikası İstanbul Başkanı Durali Baki konu ile ilgili şunları söyledi: “Müslüm Gürses’in hastane masrafları çok fazla ancak kendisine ne tür tedaviler, tedavi yöntemleri uygulandı bilemiyoruz. Bazen hastanın durumu ve tedavi yöntemleri maliyeti artırabiliyor. Bu ücreti Türkiye şartlarında yaşayan her vatandaş karşılayamaz. “

Çok duyulmuş rakam değil

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci ise şöyle konuştu, “1 milyonluk masraf çok duyulmuş bir rakam değil. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın raporu olmadığı ve hastaya ne tür ameliyatlar yapıldığını, hangi ilaçlar verildiğini bilmediğimiz için kesin bir yorum yapamayız. Özel bir tedavi uygulansıyda bu rakam çıkarılmış olabilir”

Babanın mezarına koruma

Pazar sabahı hayatını kaybettikten sonra pazartesi günü Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilen Müslüm Gürses’in mezarına ziyaretçi akını devam ediyor. Gürses’in mezarının açılıp, cesedin çalınmasından korkulduğu için mezarın başına 2 güvenlik görevlisi tahsis edildi. Güvenlik görevlileri, aşırı davranışta bulunanları uyarıyor.

CHP Gürses’i Meclis’e taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ise konuyu TBMM’ye taşıdı. Oran sunduğu önergede “İbrahim Tatlıses’in size ilettiği bilgiler tarafınızca incelenmiş midir, gerekli müdahale yapılmış mıdır, hastane kayıtları ve doktor raporlarına göre Müslüm Gürses’in beyin ölümü hangi tarihte gerçekleşmiş ve hangi tarih/saatte hasta ex olmuştur? İlgili kalp ameliyatına girmeden önce Müslüm Gürses’in akciğer fonksiyon testleri yapılmış mıdır? Hastanenin ilgili yoğun bakım bölümü hijyen standartlarını taşımakta mıdır, hastanın yoğun bakımda hijyen yetersizliği sebebiyle bir mikrop kapıp kapmadığı, burada hastanenin ihmal, kusur veya sorumluluğu olup olmadığı hakkında herhangi bir idari veya adli inceleme başlatılmış mıdır?” sorularının cevabını istedi.

Öznur Karslı/VatanSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Memorial-dan-Muslum-Baba-ya-milyonluk-fatura/45301