Meclis'te rüşvet itirafı!
Meclis'te rüşvet itirafı!

24 Haziran 2013 Pazartesi   09:00

KKTC Meclisi yeni kurulan gecici hükümetin güven oylaması için toplandı. Ancak Güven oylaması gündemiyle toplanan Meclis rüşvet iddiaları ile karıştı.

Demokrat Parti- Ulusal Güçler'den (DP-UG) bu sabah istifa eden İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Milletvekili Ahmet Kaşif’in kendisine güven oylamasında 'Evet' demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7 bin 700 dolar rüşvet teklif ettiğini iddia etti. Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş’ın kendisine ayrıca maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını da öne sürdü.

ELİNDE PARA VE CD İLE KÜRSÜYE ÇIKTI

Cumhuriyet Meclisi Hasan Bozer başkanlığında, güven oylaması gündemi ile toplanan Genel Kurul’da, güven oylaması başlamadan önce Ejder Aslanbaba, kürsüde konuşma yapmak istedi. Ancak, bu talebi Meclis başkanı Bozer tarafından reddedildi. Bunun üzerine Aslanbaba’nın, elinde paralar ve CD ile kürsüye çıkması üzerine oturuma ara verildi.

Milletvekillerinin salonu terk etmesinden sonra Aslanbaba, basına yaptığı açıklamada, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Ahmet Kaşif’in kendisinden güven oylamasında 'Evet' demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7 bin 700 Euro rüşvet teklif ettiğini iddia etti. Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş’ın kendisine ayrıca maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını da öne sürdü.

Aslanbaba, elinde, iddialarını kanıtlayacak ses kayıtları olduğunu öne sürdü. Ejder Aslanbaba aldığı paradan sadece 1 şişe viski kola buz ve puro aldığını kalan parayı ise Dipkarpaz İlkokuluna bağışlayacağını kaydederek, polise suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

KAŞİF: RÜŞVET DEĞİL BORÇ VERDİK

Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP-UG) Milletvekili Ahmet Kaşif Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın iddialarının ardından basına açıklama yaptı. Açıklamada, Ejder Aslanbaba’nın maddi açıdan sıkıntı çektiği devlete olan elektrik ve diğer borçlarını kapatabilmek için kendilerinden borç istediğini kaydetti. Milletvekili Ejder Aslanbaba’ ya verilen paranın kesinlikle rüşvet olmadığını, paranın borç olarak verdiklerini kaydetti.

DENKTAŞ: MAHKEMEDE HESAPLAŞACAĞIZ

Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş ise yaptığı açıklamada, Meclis başkanı Hasan Bozer’den Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması yönünde istekte bulunduğunu söyledi. Denktaş, Ejder Aslanbaba’nın iddialarını mahkemeye taşıyacaklarını ve mahkeme yolu ile bu konunun aydınlanacağını söyledi.

İşte Ejder Aslanbaba’nın geçmişi

Evli ve üç çocuk babası olan Aslanbaba 1965 yılında Adana’da doğdu. 1975 yılında KKTC’de bulunan İskele’ye yerleşip KKTC vatandaşlığı aldı. 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den İskele Milletvekili seçildi. 19 Mayıs 2010 tarihinde Demokrat Parti’den istifa etti. 30 Aralık 2010 tarihinde Ulusal Birlik Partisi’ne geçti. UBP’deki milletvekilliği de çok sürmeyen Aslanbaba, 27 Mayıs 2013 tarihinde UBP’den istifa etti. 30 Mayıs’ta yeniden Demokrat Parti’ye katıldı. Meclis toplantılarına katılmadığı için KKTC’de sert tepkiler alan Aslanbaba’nın adı geçen yıl 17 yaşında bir kıza taciz ettiği iddiasıyla gündeme gelmişti.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Meclis-te-rusvet-itirafi/46316