Türkiye’yi de dinlemişler
Türkiye’yi de dinlemişler

2 Temmuz 2013 Salı   07:57

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) küresel siber casusluk programını ifşa eden eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı son belge, Amerika’daki Türk diplomatik misyonlarının da dinlendiğini ortaya koydu. Buna göre CIA, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 38 ülkenin Amerika’daki büyükelçilik ve misyonlarını gizlice dinlemiş.

The Guardian gazetesi dün Snowden’ın sızdırdığı yeni belgeleri yayınladı. Belgelerde dinlenen büyükelçilik ve misyonlardan “hedef” diye bahsediliyor. ABD istihbarat servislerinin elektronik cihazların içine yerleştirilen “böceklerle” ve özel antenlerle dinleme yaptığı belirtiliyor. Guardian, Eylül 2010 tarihli belgede dinlenen ülkeler listesinde Fransa, İtalya, Yunanistan gibi Avrupa ülkeleri; bazı hassas ve ABD’yle ilişkisi kötü Ortadoğu ülkeleri; Türkiye, Japonya, Meksika, Güney Kore ve Hindistan gibi ABD’yle iyi ilişkileri olan ülkeler ve AB ülkelerinin bulunduğunu yazdı.

Telekulak skandalına karışan İngiltere’nin elde ettiği bilgileri ABD’ye teslim ettiği iddiası yalanlanmamıştı. İngiliz istihbaratının, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i de Londra’daki uluslararası toplantıda dinlediği iddia edilmişti.

Hollande: İzahat bekliyoruz

Der Spiegel dergisinde çıkan ve Amerika’daki AB ofislerinin de dinlendiği iddiaları ise Avrupa’yı kızdırdı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Müttefik ve ortak ülkeler arasındaki bu tür davranışları kabul edemeyiz” çıkışı yaptı, ABD’den açıklama beklediklerini ekledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz öncesi gün “İddialar doğruysa ilişkilere ağır etkisi olur” açıklaması yapmıştı.

Snowden Rusya’dan ricacı

Öte yandan sekiz gündür Moskova’da Şeremetyevo Havaalanı’nda bulunan Snowden, dün Rusya dahil 15 ülkeye iltica başvurusunu içeren taleplerini Rus göçmen bakanlığına iletti.

“Büyükelçilikleri dinlemek anormal değil”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ülkesinin, müttefiklerinin elçiliklerini dinlemesiyle ilgili iddialara “Bu faaliyetler uluslararası ilişkilerde anormal değildir” sözleriyle yanıt verdi. Der Spiegel ve Guardian gazetesinde yer alan iddiaların doğruluğu konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Kerry, “Dünyada her ülke, ulusal güvenlik konusundaki uluslararası ilişkilerinde, kendi güvenliğini sağlamak için pek çok farklı çalışma yapar. Bu hiçbir ülke için garip değildir. Ancak bu konuyla ilgili tüm bilgileri alana kadar daha fazla bir yorum yapmak istemiyorum” dedi.

Başkan Barack Obama da konuyla ilgili olarak, tüm istihbarat servislerinin dünya genelindeki başkentlerde neler olup bittiğini öğrenmek için medya dışındaki bazı kaynaklara başvurduğunu söyledi. Obama, Avrupalı müttefiklerin bu konudaki tüm bilgi taleplerine cevap vereceklerini de dile getirdi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Turkiye-yi-de-dinlemisler-/46392