Bu ülkeden ithalat yapan yaşadı

8 Temmuz 2013 Pazartesi   08:49

İran, ithalatçı ülkeleri için para biriminin değerini yüzde 50 düşürdüğünü açıkladı. ABD ve AB'nin nükleere karşı uyguladığı yaptırımlar İran ekonomisini sarsıyor, ülke ayakta kalabilmek için İran rialinin değerini yarı yarıya düşürdü.

İran'dan ekonomisini ayakta tutabilmek için ilginç bir çözüm geldi. ABD ve AB’nin nükleer programına karşı uyguladığı sıkı yaptırımlar karşısında ekonomisini ayakta tutmaya çalışan İran, ithalatçı ülkeleri için para biriminin değerini yüzde 50 düşürdüğünü duyurdu.

VERGİLER DE YUMUŞATILIYOR

İran Merkez Bankası, İran’dan ithalat yapan bir çok ülkeye ürünlerin fiyatını İran rialinin değerini yarı yarıya düşük göstermeye başladı. İran yabancı yatırımcıları çekmek için sadece para biriminin değerini düşürmekle kalmadı. Bağdat yönetimi yabancı şirketlerden alınan vergilerde de yumuşamaya gidiyor.

EKONOMİSİ SARSINTIDA

İran’a ABD tarafından uygulanan ve AB'den de destek gören yaptırımlar, ekonomide derin izler açıyor. Yaptırımların etkisiyle İran ekonomisinin can damarı petrol ihracatı sekteye uğradı ve bankacılık işlemleri engellendi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Bu-ulkeden-ithalat-yapan-yasadi/46457