Milyar dolar fırtınası!
Milyar dolar fırtınası!

9 Temmuz 2013 Salı   07:51

Meksikalı milyarder Carlos Slim, Shazam’ın yüzde 10.4’ü için 40 milyon dolar ödedi. Geçen sene toplam 84 milyar dolarlık satın almanın gerçekleştiği uygulama sektöründe rekabet kızışıyor

 Uygulamaların kazancı 25 milyar dolara ulaştı

Başta akıllı telefonlar olmak üzere mobil cihazlarda kullanılan özel yazılımlara yönelik talep hızla artıyor. Kısaca apps veya uygulama olarak adlandırılan bu yazılımlar hava durumundan sağlık bilgilerine, eğlence programlarından haber yazılımlarına kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Uygulamaların başta akıllı telefonlar olmak üzere taşınabilir cihazlarda yakaladığı başarı yatırımcıların da dikkatinden kaçmadı.

Dünyanın en zengin insanlarından olan Meksikalı işadamı Carlos Slim, dijital ortamda müzik tanıma ve bulma uygulaması Shazam’ın yüzde 10.4’ü için 40 milyon dolar ödedi.

81 MİLYAR UYGULAMA

Tüm dünyada toplam 350 milyon kullanıcısı olan Shazam’ın satışı sektörde yaşanan hareketliliğin sadece son örneği. Portio Araştırma şirketinin rakamlarına göre dünya üzerinde 1.2 milyar insan mobil uygulamalar kullanıyor.

Geçen yıl dünya çapında 45 milyar uygulama indirilirken bu rakamın 2013’te 81.4 milyara ulaşması bekleniyor. Uygulamaların şirketlere kazandırdığı gelir ise daha şimdiden 25 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Diğer yandan kazanç seviyesinin hızla yükselmesi pastadan pay kapma yarışını da ateşledi. 2012’de dünya çapında 2 bin 357 şirket, uygulama geliştiren şirketleri satın almak için 84 milyar dolarlık harcama yaptı. Wall Street bankaları ise yatırımların giderek artmasını bekliyor.

HT EkonomiSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Milyar-dolar-firtinasi/46466