Sema hanım Alman devini fena dolandırdı
Sema hanım Alman devini fena dolandırdı

23 Temmuz 2013 Salı   08:54

New Yorker'ın satın alma müdürü Sema Alcan'ın mal aldığı firmalardan şirketin bilgisi dışında komisyon aldığı ortaya çıktI. Bu yolla 10 milyon euroyu hesabına geçirdiği ileri sürülen Alcan hakkında hem Almanya'da hem Türkiye'de dava açıldı

 Almanya merkezli dünya blucin devi New Yorker'ın Satın Alma Müdürü Sema Alcan'ın, çalıştığı şirketi ilginç bir yöntemle dolandırdığı ortaya çıktı.

Alcan'ın, Hong-Kong, İstanbul ve Çin'den mal aldığı firmalardan şirketin bilgisi dışında komisyon geliri elde ettiği belirlendi. Alcan'ın dolandırıcılıkla edindiği serveti, dünyanın çeşitli yerlerinde lüks içinde yaşayarak harcadığı öne sürüldü.

 Dolandırıldığını sonradan anlayan şirketin yöneticileri, Türkiye'ye kaçan Alcan'ın peşini bırakmadı. Şirket, Almanya'da da Alcan'dan şikâyetçi oldu ve hakkında dava açılmasını sağladı.

Almanya'dan Türkiye'ye uzanan ilginç dolandırıcılık olayı şöyle gelişti: Sema Alcan, dünya blucin devi New Yorker'da Satın Alma Müdürü olarak görev yapıyordu. 2003'ten beri şirketin Almanya'daki merkezinde bulunan Sema Alcan gurbetçi bir Türk ailesinin kızıydı.

Alcan, dünya genelinde 1500 mağazası bulunan şirketin milyon euroluk satın almalarını gerçekleştiren ekibin başındaydı. Şirket yönetim kurulu başkanı George Knapp ile sık sık iş gezilerine çıkıyor, bu iş gezileri sırasında İstanbul'a da geliyordu. Bir gün Knapp'a bir ihbar maili geldi. Mailde Sema Alcan'ın şirketi dolandırdığı, Hong Kong, İstanbul ve Çin'den mal aldığı firmalardan şirketin bilgisi dışında komisyon aldığı belirtiliyordu.

Şirket yaptığı araştırmada ihbarın doğru olduğunu tespit etti. Bazı firma yöneticileri ile yapılan görüşmelerde Alcan'ın, numarasını verdiği hesaplara para yatırdığını itiraf eden firma görevlileri oldu. New Yorker yönetimi, Almanya'da savcılığa başvururken 10 milyon euroyu hesabına geçirdiği ileri sürülen Alcan'ın işine de son verdi.

Alman savcılığı soruşturmayı derinleştirince komisyon veren firmaların kardeşi Selma Karadeniz'in hesabına para havale ettiğini tespit etti. Almanya'da zor günler geçiren Sema Alcan, soluğu Türkiye'de aldı. Şirket, Alcan'ın peşini bırakmadı ve Türk adaletine başvurdu. Savcılık, New Yorker'ın başvurusu üzerine dolandırıcılık soruşturması başlattı.

Soruşturma sonucu Alcan hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Alcan'ın kardeşi Selma Karadeniz'in "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" ve "dolandırıcılık" suçunu işlediği belirlendi. Selma Karadeniz hakkında 12 yıla kadar hapis istendi.

Sema Alcan, kardeşi Selma Karadeniz ile birlikte ağır ceza mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak. Alcan'ın, aldığı maaş ile orantılı olmayan yaşantısını belgeleyen kanıtlar arasında Alcan'ın bir ajansa katalog çekimi yaptırdığı fotoğrafları da yer aldı.

Nazif Karaman/SabahSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Sema-hanim-Alman-devini-fena-dolandirdi/46622