Beyaz Saray’dan Erdoğan’a sert yanıt
Beyaz Saray’dan Erdoğan’a sert yanıt

21 Ağustos 2013 Çarşamba   07:31

Başbakan Erdoğan’ın, “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var” sözlerine ABD’den yanıt gecikmedi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “Erdoğan’ın sözleri saldırgan, delilsiz ve yanlış” dedi.

Earnest, şu açıklamayı yaptı:

“Başbakan Erdoğan’ın sözlerini güçlü bir biçimde kınıyoruz. İsrail’in Mısır’daki olaylarda bir şekilde sorumluluğu olduğunu söylemek saldırgan, delilsiz ve yanlıştır.” Earnest, bu tür ifadelerin bölgedeki tüm ülkelerin yapıcı işbirliği gereksiniminden uzaklaşmalarından öte bir işe yaramayacağını da belirtti.

ABD’nin Mısır’a yaptığı yardımları kestiği yönündeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını söyleyen Earnest, Obama yönetiminin bu konudaki değerlendirmesini henüz tamamlamadığını belirtti.

Vermontlu Demokrat Senatör Patrick Leahy’nin sözcüsü David Carle, CNN ’e yaptığı açıklamada ABD’nin Mısır’a yaptığı askerî yardımın “şimdilik durdurulduğunu” söylemişti. Ancak Carle, yardımın kalıcı olarak durdurulması yönünde bir karar alınmadığını belirtmişti.

Öte yandan İsrail de, Erdoğan’ın sözlerine yanıt verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, AP ajansının konuyla ilgili bir sorusu üzerine, “Bu, üzerine yorum yapmaya değmeyecek o açıklamalardan biri” dedi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Beyaz-Saray-dan-Erdogan-a-sert-yanit/46847