FED konuştu, dünya rahatladı
FED konuştu, dünya rahatladı

19 Eylül 2013 Perşembe   08:16

ABD Merkez Bankası Fed bir açıklamasıyla yine dünya piyasalarında büyük dalgalanmalara neden oldu. Ancak Fed bu kez, Türkiye gibi gelişen ülkeleri sevindirecek bir dalgalanma yarattı.

Mayıs ayında yaptığı açıklamayla tahvil alım programına son verip sıkı para politikasına geçeceğini duyurarak gelişen piyasalara kâbus yaşatan Fed dünkü toplantısında beklentilerin aksine tahvil alım programında kesintiye gitmedi.

Piyasalar, Fed’in bu aydan itibaren tahvil alımlarını 15 milyar dolar azaltacağını düşünüyordu. Ancak Fed herhangi bir azaltmaya gitmeden aylık 80 milyar dolarlık para basma programının süreceğini duyuyarak, “Ucuz dolar politikasına devam” dedi.

Fed’in kararının ardından TL dolar karşısında hızla yükselişe geçti. Türkiye’de kapanışı 2 TL seviyesin de yapan dolar, Fed kararının ardından 3 kuruştan fazla gerileyerek 1.96’nın altına indi.

Fed’in açıklamasıyla dolar hemen tüm para birimleri karşısında değer kaybederken, euro/dolar paritesi 1.3486’yla şubattan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Dolardaki kayıp emtialarda doping etkisi yarattı. Altının ons fiyatı 30 dolara yakın artışla 1.343 dolara kadar yükseldi.

Fed’in dolar faizinin 2016’ya kadar artmayacağını duyurması doların değer kaybını destekledi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/FED-konustu-dunya-rahatladi/47107