Olimpiyat Stadı'nda 11 bin kaçak seyirci
Olimpiyat Stadı'nda 11 bin kaçak seyirci

24 Eylül 2013 Salı   07:43

Temsilci raporlarına göre olayların başlangıç noktası 2. yarının başındaki kavga... Organize grup, maç sonunda da sahaya atladı. 66 bin data kayıtlı ancak 11 bin kişi maça kayıtsız girdi.

Yarıda kalan sezonun ilk derbisinin raporları zehir zemberek. Federasyona ulaşan 3 temsilcinin raporlarına göre Beşiktaş, taraftarının sahaya girmesinin faturasını ağır ödeyecek. Uzatma dakikalarının son saniyelerinde G.Saray 2-1 öndeyken Siyah-Beyazlı taraftarların sahaya girmesiyle karşılaşmanın, hakem Fırat Aydınus tarafından tatil edilmesinin ayrıntıları, temsilci raporlarında bir bir yazıldı. Temsilciler Halit Aslan, Yaşar Çatal ve Ali Temiz, derbi sonrası gece yarısı 02.00’ye kadar statta kalarak, tüm detayları not etti. Olayların başlangıcının tribündeki bir grubun kavgası olduğu, temsilci raporlarında en dikkat çekici nokta olarak görüldü. Bu grubun, olay çıkartmak için statta olduğu kanaatinin temsilcilerde oluştuğu anlaşıldı.

İŞTE TEMSİLCİ RAPORLARI

1- 17.15’te Doğu ve Batı tribünlerinden 3’er adet turnike kırıldı. 8 turnike etkisiz hale geldi. Elle çalışan barkod okuma aletleri çalışmadı.
2- Olayın ilk kıvılcımı, tribünlerde ikinci yarının ortalarında başlayan kavga oldu, biz o bölgeye odaklandık.
3- Güvenlik kapısından sahte bilet ve biletsiz geçiş olduğu kesin.
4- Gezi Parkı eylemlerini destekleyen siyasi sloganlar atıldı.
5- Melo kırmızı kart gördükten sonra temsilcilerin kontrolü altında soyunma odasına götürüldü. Bu sırada 100’e yakın taraftar sahaya girdi.
6- Çıkış tüneli körüğüne kadar giren taraftarların attıkları yanıcı madde, yangına neden olmuştur.
7- Sahaya sandalye, pet şişe, bozuk para, telefon, ayakkabı, çakmak ve kesici madde atıldığı tespit edildi.
8- Futbolcu ve teknik kadrolar arasında herhangi bir sözlü veya fiili sataşma, kavga olmamıştır.
9- Taraftarlar, TFF ve hakemler aleyhine küfürlü tezahüratlar yaptı.
10- 78’de 7 ile 10 kişilik bir grup sahaya girdi, güvenlik önledi.
11- Maç öncesi bin, sonra 100 kişi teli aşıp Batı tribününe geçti.
12- 66 bin data kayıtlı, kayıp 11 bin datayı kim dağıttı belli değil.

KARTAL’A 5-6 MAÇ GELİR

Beşiktaş, yaşanan olayların faturasını ağır ödeyecek. Pazartesi İstanbul’dan da ayrılmayan temsilcilerin TFF’ye sunduğu raporu inceleyecek olan Hukuk Kurulu, Siyah-Beyazlılar’ı bugün Disiplin Kurulu’na sevk edecek. Beşiktaş’a Profesyonel Disiplin Talimatı’nın 51.maddesindeki saha olayları nedeniyle 5 ila 8 maç arası seyircisiz oynama cezası verileceği gibi, bu cezaların üçünün de saha kapatmaya dönüştürülebileceği öğrenildi. Yine 48. maddede yer alan “Usulsüz seyirci alma” nedeniyle de Kartal’ın 65 ila 150 bin lira para cezası alması bekleniyor. Futbol Müsabaka Talimatı’nın 19. maddesine göre de Beşiktaş, hükmen 3-0 yenik sayılacak. TFF, bu konudaki kararını yarın açıklayacak.

Murat Tarhan/AkşamSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Olimpiyat-Stadi-nda-11-bin-kacak-seyirci/47143