Erken terhis Bakanlar Kurulu’nda
Erken terhis Bakanlar Kurulu’nda

21 Ekim 2013 Pazartesi   08:39

HÜKÜMET bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında, askerliği 12 aya düşüren kanun teklifini görüşecek. Düzenlemenin önümüzdeki aydan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor

Kurban Bayramı tatili bitti. Bugünden itibaren, TBMM Genel Kurulu’nu yoğun bir gündem bekliyor. Gündemin ilk sıralarında; uzun dönem askerlik süresini kısaltan düzenleme, tam gün yasası, çocuk istismarını önlemeye yönelik düzenleme ve demokratikleşme paketinde yer alan maddelerin yasalaşması bulunuyor. Genel Kurul saat 15:00’te toplanıyor. Gündemdeki başlıklar ise, özetle şöyle:

TAM GÜN YASASI: Sağlık Bakanlığı’nın uzun bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü Tam Gün Yasası’nın bugünden itibaren görüşülmeye başlanması planlanıyor. “Torba Tasarı”ya göre memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak. Gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında aylık otuz saati geçmemek üzere işyeri hekimliği yapabilecek. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu tutuklama nedeni var sayılan suçlardan sayılacak. Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Sünnetçilik etme yetkisi bulunanlar 31 Aralık 2013 tarihine kadar sünnetçilik etmeye devam edebilecek.

ÇİÇEK İÇTÜZÜK İÇİN DEVREDE: TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, AKP, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekilleriyle içtüzük konusunu görüşmek üzere çarşamba günü kahvaltıda bir araya gelmesi planlanıyor.

ÇOCUK İSTİSMARI: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla hazırlanan çocuk istismarının önlenmesine ilişkin düzenlemenin Kasım ayında gündeme gelmesi öngörülüyor.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “demokratikleşme paketi”nde yer alan ve kanun değişikliği gerektiren maddelerin, torba kanun olarak önümüzdeki ay TBMM’ye gelmesi öngörülüyor.

BÜTÇE MARATONU BAŞLIYOR
2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki mesaisi başlıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, komisyonda yarın Bütçe ve Kesin hesap Kanunu Tasarılarının sunumunu yapması öngörülüyor. Komisyondaki bütçe maratonunun cuma günü tamamlanması planlanıyor.

ASKERLİK DÜZENLEMESİ BAKANLAR KURULU’NDA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, on beş ay olan uzun dönem askerlik süresinin 12 aya düşürüleceğini açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği düzenlemeye ilişkin takvimin bugün yapılacak Bakanlar Kurulu’nda netleşmesi bekleniyor.

Kurul’da, Genelkurmay Başkanlığı’nın konuya ilişkin hazırladığı ayrıntılı raporlar da görüşülecek. Söz konusu düzenlemenin, önümüzdeki aydan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor. Düzenleme yasalaştığında, yaklaşık 70 bin asker erken terhis olacak.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Erken-terhis-Bakanlar-Kurulu-nda/47314