Özel Paşa: Marjinaller istedi diye istifa etmem
Özel Paşa: Marjinaller istedi diye istifa etmem

30 Ekim 2013 Çarşamba   07:45

Orgeneral Özel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde verilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel'den flaş açıklamalar geldi...

TSK’nın her türlü siyasi akıma uzak durması gerektiğini vurgulayan Özel, “İstediler diye istifa etmem. Ben, milletin güvenine bakarım.” dedi. 

Özel, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen 29 Ekim resepsiyonuna katıldı. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına muhatap olan Özel’e, Balyoz davasına ilişkin ‘Yargı kararları üzerine yorum yapma hakkım yok’ şeklindeki açıklaması da soruldu. TSK’nın mutlak itaat ve disiplin kurumu olduğunu söyleyen Özel, şunları kaydetti:

“Bazı marjinal grupların istifa çağrılarına bakmam. İstifa, onurlu ve kişisel bir iştir. Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem. Ben buraya elimi taşın altına sokarak geldim. Zor bir dönemde bu göreve oturdum. Ben milletin güvenine bakarım, onu kaybedip kaybetmediğime bakarım öncelikle. Ben millete hizmet için buradayım, herhangi bir kaygım yok.” Genelkurmay Başkanı, Balyoz davasına ilişkin bazı tutukluların açıklamaları hatırlatıldığında ise, “Silahlı Kuvvetleri siyasallaştırmamak için çabalıyorum.” ifadesini kullandı.

Bu tür yıkıcı eleştirilerin TSK’da bir zafiyet doğurması halinde Türkiye’nin bekasının da etkileneceğinin altını çizdi. Necdet Özel, Çin’in kazandığı füze ihalesiyle ilgili olarak da, “Çin füze sistemi ile ilgili olarak, ABD’den tarafımıza iletilmiş bir rahatsızlık söz konusu değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Spor ile ilgili açıklamalarda da bulunan Özel, emekli olduktan sonra en büyük isteğinin 19 Mayıs Stadyumu’nda maç seyretmek olduğunu aktararak, “Türkiye’de taraftarlar bir arada maç izleyemiyor. Her işin başı eğitim.” eleştirisinde bulundu.

İşte o açıklamalar...

-(Çin'den füze alımı) ABD bize rahatsızlık bildirmedi.

-(Sınırdaki misillemeler) Yaptığımız herşey yasal.

-Hedef tahtasına oturtursanız beni de bulamazsınız.

-Her türlü siyasi akımdan uzağım.

-İsifa kişisel bir iştir. Birileri istedi diye istifa etmem.

-Ben TSK'yı siyasallaştırmamaya çalışıyorum.

-Ben buraya elimi taşın altına koyarak geldim. Ben milletin güvenine bakarım.

-TSK'da zafiyet olursa Türkiye'nin bekaası etkilenir.

-Suriye'de Resulayn'daki çatışmaların ardından Türk uçaklarının bölgeyi bombaladığı iddiasına ilişkin soru üzerine Özel, "Açıklamayı biz yapmadığımıza göre asılsız bir haber demektir. Asparagas bir haber. Böyle bir şey olduğu zaman ben internet aracılığı ile bütün basını, bütün Türk kamuoyunu bilgilendiriyorum. Böyle bir şey ben koydum mu internetime? Koymadıysam yoktur" yanıtını verdi.

KİMDEN GELİRSE GELSİN MİSİLLEME YAPIYORUZ

Özel, Ceylanpınar'da bir kişinin Suriye tarafından gelen ateş ile hayatını kaybetmesinin kayıp sayılıp sayılmayacağı yönündeki soruya, "Bugüne kadar kaç vatandaşımızı kaybettik. Bunlar oradan seken mermiler. Biz de seken mermi kimden gelirse gelsin buna misilleme yapıyoruz" dedi.

Misilleme olarak yapılanların belirtildiğini anlatan Özel, şunları söyledi:

"Bunlar angajman kuralları. Bunlar Bakanlar Kurulunun onayından geçmiş, yetkileri bize verilmiş misilleme hakları, angajman kuralları neyse onu uyguluyoruz. Bizim yaptığımız her şey yasal. Yasa dışı hiçbir şey yapmıyoruz biz."

Özel, hava savunma sistemine ilişkin sorulara ise konu hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar tarafından geniş bir açıklama yapıldığı yanıtını verdi.

ABD'DEN HAVA SAVUNMA İÇİN TEPKİ VAR MI?

Hava savunma sistemine ABD'den tepki gelip gelmediğine dair bir soruyu Orgeneral Özel, "Hayır" diye cevaplandırdı.

Özel, Türk hava sahasının Rus uçakları tarafından ihlal edilip edilmediğine ilişkin soruya, ihlal olursa bunun açıklandığı yanıtını verdi.

Balyoz davasıyla ilgili iddiaların hatırlatılması ve konuyla ilgili soru yöneltilmesi üzerine Orgeneral Özel, bu konudaki iddialara cevap verdiğini ve orada birçok mesaj bulunduğunu dile getirdi.

GALATASARAYLI, FENERBAHÇE ÜYESİ

TSK'nın milletin ordusu olduğunu ifade eden Orgeneral Özel, bütün siyasi akımlardan uzak durmaya çalıştıklarını kaydetti.

Resepsiyonda gazetecilerden yoğun ilgi gören Orgeneral Özel, iyi bir futbol uzmanı olduğunu ve Galatasaray'ı tuttuğunu belirtti. Özel, aynı zamanda Fenerbahçe üyesi de olduğunu anımsatarak, "Beşiktaşlılar gelirse onlara da üye olurum" dedi.

Sporda centilmenliğe ve hoşgörüye yer verilmesi gerektiğini ifade eden Özel, demokratik bir ülkede yaşanıldığını ve maçlarda olay çıkmasının hoş olmadığını söyledi. Özel, emekli olduğu zaman futbol ile ilgilineceği esprisini yaparak, "Her şeyin başı eğitim. Ceza ile bir şey olmuyor" ifadesini kullandı.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Ozel-Pasa-Marjinaller-istedi-diye-istifa-etmem/47355