Sporda özerkliğin ruhuna el fatiha
Sporda özerkliğin ruhuna el fatiha

7 Kasım 2013 Perşembe   08:06

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın denetiminde AKP iktidarı tarafından hazırlattırılan, ‘Gençlik ve Spor Kulüpleri Kanun Taslağı’, Turgut Özal’ın girişimleri sonrası 1992 yılında futbolla başlayıp ilerleyen yıllarda amatör branşlarca da benimsenen ‘özerkliği’ tehdit ediyor.

Yasa taslağına Fenerbahçe kongresi sonrası eklenen maddede yöneticiler için kullanılan “Seçilseler bile 3. dönem başkanlık yapamazlar” ifadesinin özerkliğin ruhuna aykırı olduğu ifade edilirken, taslağın kanunlaşması halinde Aziz Yıldırım başta olmak üzere birçok Süper Lig ve PTT 1. Lig takımının başkanlığı sona erecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yasa taslağı hakkında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan ayrıntılı bilgi aldığı da AKP’ye yakın kaynaklarca doğrulandı.

Başbakan Erdoğan’ın, futbolcu transferlerini kast ederek, “Çok uçuk kaçık rakamlar basına yansıyor. Ama kayıtlarda bu yok, bu terazi, bu sıkleti tartmaz” sözünü de yasa taslağındaki, “Kulüpleri  borçlanması ve taşınmazların satılması yönetim kurullarının yetkileri dahilinden çıkarılıp genel kurul üyelerinin yetkisine bırakılacaktır” maddesiyle örtüşmüş durumda. 

Taslağın yasalaşması sürecinde, ‘seçme ve seçilme hakkının ihlâli’, ‘özerk yasaya aykırı durum oluşturması’ gibi gerekçelerle Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini de belirten hukukçular, benzeri bir ‘dayatma’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Kanunu’nda da yapılmak istendiğini ancak ters teptiğini ifade ettiler.

Arif Kızılyalın / CumhuriyetSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Sporda-ozerkligin-ruhuna-el-fatiha/47433