Dev anlaşma internete sızdırıldı
Dev anlaşma internete sızdırıldı

15 Kasım 2013 Cuma   08:35

Uluslararası skandallara kapı aralayan WikiLeaks bu kez de 12 ülkeyi kapsayan Trans-Pasifik Ticaret Anlaşması'nın kamuoyundan saklanan taslağını ele geçirdi. Çin yönetimini uluslararası camiadan ekonomik anlamda tecrit etmeyi planlayan belgelere göre ABD elini güçlendirmek için ortak ülkelerle güçlenmek niyetinde

WikiLeaks, 12 ülkeyi kapsayan Trans-Pasifik Ticaret Anlaşması'nın kamuoyundan saklanan taslağını ele geçirdi. Anlaşmaya göre, ABD'nin ticaret ortakları Çin'i ticarete yalnız bırakıyor. Uluslararası boyutta gizli belgeleri kamuoyuna sızdırmasıyla tanınan WikiLeaks sitesi, hayata geçirilmesi planlanan dev bir ticaret anlaşmasını sızdırdı.

Site, ABD öncülüğünde görüşülen ve Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan 12 ülkeyi kapsayan 'Trans-Pasifik Ortaklık'ın (TTP) taslağını ele geçirdi. Anlaşma, hayata geçmesi halinde dünya GSYH'sinin yüzde 40'ını oluşturan bir blok ortaya çıkaracak. Kamuoyundan gizlenen taslakları ortaya çıkaran WikiLeaks'e göre, taslağın detayları ABD hükümeti tarafından Chevron, Halliburton, Monsanto ve Wal-Mart gibi dev şirketlerin temsilcileriyle paylaşıldı.

GENİŞ KAPSAMLI OLACAK

WikiLeaks'in açıklamasına göre anlaşma ilaç sanayi, yayıncılık, internet hizmetleri, biyolojik patentler ve kişisel özgürlükler gibi çok geniş alanlarda etkili olacak. WikiLeaks, ABD'nin AB ile de bir ticaret anlaşması yürüttüğünü hatırlatarak, iki büyük anlaşmanın gerçekleşmesi halinde dünya GSYH'sinin yüzde 60'ını kapsayacağını belirtti. WikiLeaks, her iki anlaşmanın da Çin'i kapsamadığının altını çizdi.

BİREYSEL HAKLARI ÇİĞNEYECEK

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, TTP anlaşması 'Bireysel hakları ve ifade özgürlüğünü çiğneyeceğini' söyledi. Özellikle fikri mülkiyet hakları konusunda ciddi kısıtlamalar getirmesi beklenen anlaşma, internet özgürlüğü yandaşları tarafından küresel internete en büyük tehdit olarak nitelendirildi. Fikri mülkiyet kanunları uzmanı olan Mathhew Rimmer, anlaşmayla ilgili olarak, 'ABD'nin ticari hedeflerini ve büyük şirketlerin çıkarlarını gözetiyor. Tüketicilerin hak ve çıkarlarına ise önem verilmemiş' yorumunu yaptı.

Organizasyon öncüsü Amerika

Uluslararası belgeleri basına sızdırarak başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa'da siyasi çalkantılara neden olan WikiLeaks belgeleri bu kez de Pekin Yönetimi'ni uluslararası ekonomik alanda yalnız bırakmayı amaç edinen ABD öncülüğündeki planları sanal ortamda deşifre ettiSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Dev-anlasma-internete-sizdirildi/47518