Petrol sınırda kaldı: Kim tehdit etti?
Petrol sınırda kaldı: Kim tehdit etti?

29 Kasım 2013 Cuma   07:44

Türkiye ile Kürdistan arasındaki petrol anlaşmasına Irak ve ABD yönetiminden tehdit gibi açıklama geldi

Kürdistan petrolünün Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırılmasına ilişkin anlaşmanın ertelenirken Bağdat yönetimi Türkiye’yi sert biçimde uyardı. Anlaşmayı “tehdit” olarak nitelendiren Bağdat yönetimine ABD de destek vererek, Irak Federal Hükümeti’nin onayı olmadan petrolün ihraç edilemeyeceğini bildirdi. Enerji Bakanı Yıldız ise sürecin devam ettiğini ve bir tıkanmanın sözkonusu olmadığını söyledi.

Bağdat yönetimi Kuzey Irak’taki petrolün dağıtımı konusunda Türkiye’yi uyardı. Irak Başbakanı Maliki’nin sözcüsü Ali Musavi, “Kürdistan’la boru hattı anlaşması imzalanmasına karşı olduğumuzu Türkiye’nin Bağdat büyükelçisine bildirdik. Böyle bir anlaşma olursa Bağdat-Ankara ilişkileri ciddi şekilde hasar görür” dedi. Musavi, boru hattı anlaşmasını kendilerine karşı bir tehdit olarak algılayacaklarının altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise, günlük basın brifinginde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başbakanı Neçirvan Barzani’nin önceki günkü Türkiye’deki temaslarına ilişkin soruları yanıtladı. Psaki, “Bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Irak federal hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir kesiminden petrol ihracını desteklemiyoruz” dedi.

YILDIZ: SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, gazetecilere yaptığı değerlendirmelerde “sürecin devam ettiğini, bir tıkanmanın söz konusu olmadığını” söyledi. Irak’ın 100 milyar dolar civarındaki yıllık gelirlerini 300 milyar dolara çıkarması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Bu ancak ürettiğini ileterek ve dağıtarak olur” dedi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Petrol-sinirda-kaldi-Kim-tehdit-etti/47665