Elektrik sayaç bedeli 16 TL olacak
Elektrik sayaç bedeli 16 TL olacak

5 Aralık 2013 Perşembe   08:00

EPDK, elektrik dağıtım tesislerini devralan özel şirketlerle milyonlarca abone arasında yaşanan elektrik sayaç bedelleriyle ilgili krizi çözecek hamleyi yaptı. Kurum, elektrik sayaç bedellerini belirledi. Buna göre yaygın olarak konutlarda kullanılacak elektrik sayaç bedeli 16 TL. Ticarethanelerde kullanılan sayaçlar için üst sınır ise 34 TL olarak belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 35 milyona yakın elektrik abonesini yakından ilgilendiren sayaç bedelleriyle ilgili önemli bir karar aldı. EPDK, konutlarda kullanılacak sayaç bedelini 16 TL olarak belirledi. Göreceli daha teknolojik ve ağırlıklı olarak ticarethanelerde kullanılacak sayaçlar için belirlenen tutar ise 34 TL. Peki, aboneler değişen sayacın bedelini ödeyecek mi?

Abonelerden, sayacın değişiminin ardından nakit olarak herhangi bir tahsilat yapılmayacak. Dağıtım şirketleri, abone yerine elektrik tarifeleri üzerinden sayaç için yaptıkları ‘yatırımı’ geri alacak. EPDK, şehir içi elektrik dağıtım şirketlerinin dağıtım bölgesine yaptıkları yatırımların geri dönüşüne yönelik ödenekler ayırıyor. Sayaç bedeli de yatırımın bir bileşeni olarak işlem görecek.

    EPDK kaynakları, bu karar çerçevesinde elektrik dağıtım şirketlerinin değiştirdiği her bir sayaç için en fazla 16 TL alabileceğini belirterek, “Şirketler, bu bedeli dikkate alarak sayaç değişimi yapacak. Dağıtım şirketi, sayaçta 16 TL yerine 20 TL’lik bir harcama yapmışsa 4 TL’lik farkı tarife ya da başka bir kalem üzerinden tahsil edemeyecek. Hesaplamalarını bu rakam üzerinden yapacak.” değerlendirmelerinde bulundu.

İsmail Altunsoy/ZamanSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Elektrik-sayac-bedeli-16-TL-olacak/47704