Bayiler kâr payı için EPDK’nın kapısını çaldı
Bayiler kâr payı için EPDK’nın kapısını çaldı

10 Aralık 2013 Salı   07:30

EPDK’nın akaryakıtta ‘tavan fiyat’ ilan ettiği 2009’da dağıtım şirketleri ile bayiler arasında kurduğu kâr paylaşımı kardeşliği dönemi sona erdi. Kâr marjlarında yaklaşık yarı yarıya olan paylaşım, dağıtım şirketleri lehine değişince bayiler soluğu EPDK’da aldı.

Akaryakıtta, dağıtım şirketleri ile bayiler arasındaki kâr paylaşımında ‘kardeş payı’ dönemi sona erdi. Kâr marjlarında, birkaç yıl öncesine kadar yarı yarıya olan paylaşım, dağıtım şirketleri lehine bozuldu. Bazı dağıtım şirketleri paylarını yüzde 65’e kadar çıkardı. Payları eriyen bayiler, ‘tepki’ vermeye hazırlanıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta ‘tavan fiyat’ ilan ettiği 2009 yılında dağıtım şirketleri ile bayiler arasında kâr paylaşımı dağıtım şirketi ile bayiler arasında yarı yarıya idi. Ancak, zaman içinde dağıtım şirketleri ile bayiler arasında kâr dağılımında görülen ‘kardeşlik’ bozuldu. Bazı dağıtım şirketleri paylarını yüzde 65’e kadar çıkardı. Bayi marjı ise yüzde 35’lere kadar geriledi.

Bazı dağıtım şirketlerinde ise bu oran yüzde 60’ı dağıtıcı, yüzde 40’ı bayi olarak düzenlendi. Bayiler çarpıklığın düzeltilmesini isterken ana dağıtım şirketleri ise otomasyon sistemi, teminatlar gibi artan maliyetleri gerekçe gösteriyor.

Akaryakıt bayileri, kâr marjlarının azalmasına tepkili. Bayiler, azalmaya devam eden kâr payları konusunda çözüm arayışına girdi. Bayiler, öncelikle yaşadıkları sorunu EPDK’ya iletti. Payların, daha adil biçimde dağıtılması için EPDK’dan devreye girmesini istedi. EPDK yetkilileri, Zaman’ın sorusu üzerine bayilerden bu yönde şikâyet aldıklarını doğrulayarak, “Konuyla ilgili şikâyetler geliyor. Bayiler, rahatsızlıklarını gündeme getiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Halen bir litre benzin ve motorinde dağıtıcı+bayi payı yüzde 11-12 aralığında bulunuyor. Bayiler ise bu oranın yüzde 4-5’ini alıyor.

İsmail Altunsoy/ZamanSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Bayiler-kar-payi-icin-EPDK-nin-kapisini-caldi/47746