İstanbul beyaza büründü: İDO seferleri iptal
İstanbul beyaza büründü: İDO seferleri iptal

11 Aralık 2013 Çarşamba   08:00

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve kar yağışlı hava,  dün akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da da etkili oldu.

Çatalca civarında başlayan kar yağışı, ardından bütün kenti sardı. Buzlanma sebebebiyle hasarlı trafik kazaları meydana geldi. Olumsuz hava şartlarından uçak seferleri ve deniz ulaşımı da etkilendi.

Yağış, belediye ekiplerini de alarma geçirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 255 bin ton tuz depolandı. Karla mücadeleye 45 adet afet müdahale ve kurtarma aracı, 933 araç ve iş makinesi ile 3 bin 320 personel katıldı. Alınan tedbirler hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kar kalınlığının kuzey kesimlerde 30 santimetreye ulaşabileceğini söyledi. Kar yağışının yarın öğle saatlerine kadar sürmesinin beklendiğini ifade eden Topbaş, “Özellikle İstanbullulara buradan bir uyarı yapmak istiyorum. Mümkün mertebe kar yağışı esnasında ve sonrasında toplu taşım araçlarının kullanılmasını öneriyorum.” dedi.

Kadir Topbaş, dün Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) basın mensuplarına bilgi verdi. Kar yağışının aniden bastırarak tipiye dönüşebileceği uyarısında bulunan Topbaş, “Hızı saatte 80 kilometreye ulaşacak rüzgârdan bahsediliyor. Hava sıcaklığı sıfırın altına inebilir.” ifadelerini kullandı. Kentte beklenen 2 buçuk günlük kar yağışının sorunsuz geçirilmesi için İstanbullulardan destek isteyen Kadir Topbaş, şu uyarılarda bulundu: “Sürücülerimizin çok dikkatli olmasını rica ediyoruz. Metrobüs ve otobüs hatları dahil her noktada konuşlandık. Metrobüs hattında 642 ek sefer konuldu. Araç kullanan vatandaşlarımızın gizli buzlanmaya karşı da dikkatli olmalarını istiyoruz. İstanbullular bize destek verdiği sürece şehir genelinde karla ilgili bir sıkıntı yaşatmayacağız.”

Öte yandan, Twitter üzerinden İstanbul’da okulların tatil edildiği iddiaları yayıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun geçen yıla ait tweet’i, yeniymiş gibi paylaşıldı. Bunun üzerine Mutlu, Twitter hesabıdan açıklama yaparak şu uyarıda bulundu: “Dikkat; geçen yıl okul tatilini duyurduğumuz tweeti yeni habermiş gibi RT edenler nedeniyle yanlış tatil haberleri yayıyorlar inanmayın.”

Kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oluyor

İstanbul'un yüksek kesimlerindeki bazı semtlerde dün akşam başlayan kar yağışı gece saatlerinde de devam etti.

Kar yağışı Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa, Bakırköy, Beşiktaş, Kağıthane, Çamlıca, Sancaktepe ve Sultanbeyli başta olmak üzere birçok ilçede etkisini arttırdı. Yayalar yolda yürümekte zorluk çekti, trafikteki araçlar zor anlar yaşadı. Sürücüler araçlarının kontrolünü sağlamakta güçlük çekti.

İDO'dan sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı seferlerini iptal etti.

İDO'dan alınan bilgiye göre; bugün saat 07.00 Yenikapi - Bandirma hızlı feribot, saat 07.30 Bandirma - Yenikapi - Bostanci deniz otobüsü, saat 18.30 Bandirma - Yenikapi hızlı feribot seferleri yapılamayacak.

Bu arada İDO'nun, 1 Ocak 2014 tarihindeki 07.00 Yalova - Pendik ile Pendik Yalova deniz otobüsü seferleri de yılbaşı tatili nedeniyle yapılmayacak.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Istanbul-beyaza-burundu-IDO-seferleri-iptal-/47762