Türk Telekom'da Genel Müdür depremi
Türk Telekom'da Genel Müdür depremi

11 Aralık 2013 Çarşamba   08:52

Eylül 2012’de Telekom Genel Müdürü olan Tahsin Yılmaz, dün sürpriz bir kararla görevinden ayrıldı. Yılmaz’ın yerine Oger Telekom CEO’su Rami Aslan getirildi. Tahsin Yılmaz, Oger Telekom’da danışman olacak.

TÜRKİYE’nin en büyük şirketlerinden biri olan Türk Telekom’da dün sürpriz bir ayrılık yaşandı. Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, 15 aylık kısa görev süresinin ardından genel müdürlüğü bıraktı. Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada, 4 Eylül 2012’de göreve gelen Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’ın  görevinden ayrıldığı, Yılmaz’dan boşalan koltuğa yönetim kurulu üyelerinden ve Oger Telekom’un CEO’su Rami Aslan’ın getirildiği belirtildi. Açıklamaya göre, Tahsin Yılmaz,  Oger Telecom Yönetim Kurulu Başkanı danışmanı olarak görev yapacak.

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, Türk Telekomünikasyon Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla üst yönetim yapılanmasında Grup CEO ve Grup CFO pozisyonunun kaldırılmasını ve İcra Komitesi'nin kurulmasını içeren bir değişikliğin gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, Grup CEO ve Grup CFO pozisyonlarına daha önce verilmiş olan tüm görev ve yetkilerin sırasıyla Türk Telekomünikasyon CEO'su ve Türk Telekomünikasyon CFO'su tarafından kullanılmasına karar verildiği ifade edildi.

10 ARALIK'TAN İTİBAREN...

Şirketteki yeniden yapılanma kapsamında, Türk Telekomünikasyon yönetim kurulu üyesi ve Oger Telecom CEO'su olarak görev yapan Rami Aslan, 10 Aralık'tan itibaren Türk Telekomünikasyon CEO'su ve İcra Komitesi üyesi olarak atandı. Aslan, mevcut görevlerine ek olarak, Türk Telekomünikasyon grup şirketleri olan Avea İletişim Hizmetleri ve TTNET'in yönetim kurullarına üye olarak atanacak.

KANAFANİ NEREYE ATANDI?

Türk Telekom Grup CEO'su olarak görev yapan Hakam Kanafani, Türk Telekomünikasyon Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı olarak atandı. Kanafani, aynı zamanda Türk Telekomünikasyon ve Grubun teknoloji şirketlerinin yönetim kurulu üyeliği görevine devam edecek ve Oger Telecom ve Güney Afrika'da faaliyet gösteren Cell C (PTY) Limited'in yönetim kurulu üyesi olacak.

TAHSİN YILMAZ'IN YENİ GÖREVİ NE?

Türk Telekomünikasyon Genel Müdürü olarak görev yapan Tahsin Yılmaz ise Oger Telecom Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı olarak görev alacak. Türk Telekom Grubu CFO'su olarak görev yapan Mustafa Uysal da  Türk Telekomünikasyon Genel Müdürü Danışmanı olarak atandı.

MOHAMMED HARİRİ NELER SÖYLEDİ?

Türk Telekomünikasyon Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri, yeni yönetim yapılanması ve atamalar hakkında şunları söyledi: "Türk Telekom Grubu'nun güçlü büyümesine değerli katkılar sağlayan Hakam Kanafani ve Tahsin Yılmaz'a teşekkür ediyorum. Tahsin Yılmaz geniş bant tarafında sağlanan büyümeye dört yıl liderlik yaptıktan sonra sabit hat, toptan satış ve kurumsal hizmetlerin dönüşümünde rol aldı. Hakam Kanafani, Türk Telekom'un büyümesini ve daha fazla değer yaratmasını sağlayan stratejilerin liderliğini üstlendi ve vizyonu belirledi. Türk Telekom Grubu bu yeni yapıyla verimliliğini daha da artırabilecek ve büyüme potansiyelini gerçekleştirme imkanı bulacak. Türk Telekom özelleştirmesinden bu yana birlikte çalıştığımız Rami Aslan'ın bugüne kadar grup şirketlerimizde elde ettiği başarıların üzerine yenilerini inşa ederek, Türk Telekom Grubu'nun dünya standartlarında yenilikçi çözümler ile değer yaratmasına ve böylelikle Türkiye'de dijital dönüşüme liderlik etmesine katkı sağlayacağına güvenim tam"

RAMİ ASLAN KİMDİR?

20 yıldan uzun süre Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da çalışan Rami Aslan, 2005 yılında Oger Grubu'na katılmadan önce, başta telekom ve bilgi teknolojileri alanlarında olmak üzere Citi Group bünyesinde görev yaptı.

Oger Grubu'nda görev aldığı sekiz yıl boyunca Aslan, Türk Telekom'un özelleştirilmesini takip eden hisse devir döneminde aktif rol aldı ve daha sonra Oger Telecom CEO'su olarak atandı. Oger Telecom'un Güney Afrika'daki operatörü Cell C ve Türk Telekom da d hil olmak üzere grubun iştiraklerinin yönetim kurullarında yer aldı. Aslan, Kanada McGill Üniversitesi Bilgi Yönetim Sistemleri bölümünde lisans eğitiminin ardından İşletme dalında yüksek lisans (MBA) eğitimini tamamladı.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Turk-Telekom-da-Genel-Mudur-depremi-/47772