Elektrikte fiyat krizi büyüyor
Elektrikte fiyat krizi büyüyor

12 Aralık 2013 Perşembe   08:36

Elektrik ihtiyacını karşılamak için büyük-küçük bütün santrallere, üretilen elektriğin tamamının alınacağı duyuruldu. Yüksek talep nedeniyle serbest piyasada birim fiyat (1 kwh) 2 liraya çıktı.

Enerji yönetimi, talebi karşılamak için büyük-küçük bütün santrallere, üretilen elektriğin alınacağını duyurdu. Aynı kaynaklardan alınan bilgiye göre, aşırı tüketim serbest piyasa olarak bilinen PMUM’da (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) birim fiyatları (1 kwh) 2 liraya çıkardı. Sektör kaynakları ise gazdaki krizin devamı halinde fiyatların daha da yukarı çıkabileceği uyarısı yaptı.

Türkiye’de, havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz tüketimi hızla artmaya başladı. Günlük tüketim 200 milyon metreküpe yaklaşırken, iletim sisteminde yaşanan teknik sorunlar üzerine Enerji Yönetimi, kamu ve özel elektrik santrallerinde kesintiye gitti.

Sorunun devam etmesi üzerine gaz tüketimi yoğun olan demir-çelik fabrikalarında kısıntı başlatıldı. Bu durum, elektriğin yarıdan fazlasının doğalgazla üretilmesi nedeniyle fiyatları olumsuz etkiledi. ‘Enerji borsası’ olarak da bilinen PMUM’da elektrik fiyatları önceki gün 1 lirayı geçmişti. Zaman, bu gelişmeyi ‘Elektrik alım fiyatı yüzde 400 arttı’ başlığı ile duyurdu.

Günlük elektrik tüketiminin 800 milyon kilowat saate (kwh) dayanması ve doğalgazla elektrik üreten santrallerde kısıntıya gidilmesi, elektrik krizine neden oldu. Havaların da aşırı soğuk gitmesi, krizi büyüttü. Enerji yönetimi, bir taraftan üretim şirketlerinin tamamına, üretilen elektriğin alınacağını bildirirken, diğer yandan bölgesel kesintilerle sistemi dengede tutmaya çalışıyor. Soğuk havalar nedeniyle oluşan aşırı talep, serbest piyasada elektrik fiyatlarını 2 liraya çıkardı. Sektör kaynakları, 2 liradan üretilen bütün elektriğin alınacağı duyurusu yapıldığı bilgisini verdi: Talimatla büyük-küçük bütün santraller üretime geçti.

İsmail Altunsoy/ZamanSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Elektrikte-fiyat-krizi-buyuyor/47778