Ne çektin be Efes!
Ne çektin be Efes!

19 Aralık 2013 Perşembe   08:47

 Önce Türkiye’de alkol kullanımının önüne geçme çabaları vurdu. Çareyi Rusya pazarında aradı, hızlı büyüdü. En son SABMiller’in operasyonunu satın aldı. Ancak benzer yasaklar Rusya’da daralma yarattı ve Anadolu Efes ikinci fabrikayı da kapattı.

Ağırlıklı olarak yasal düzenlemelerin etkisiyle son beş yılda yüzde 20 küçülme yaşanan Rusya bira pazarında, rekabet gücünü artırmak için üretim optimizasyonu programını uygulamaya koyan Anadolu Efes; bu kapsamda Rusya’da bir fabrikasında daha üretimi durdurma kararı aldı.

Moskova’daki bira ve malt üretimini 1 Ocak 2014 itibarıyla durduracağını daha önce açıklayan şirket; aldığı yeni bir kararla Rostov’daki bira üretim faaliyetini de durduracağını duyurdu. Anadolu Grubu bünyesindeki şirket KAP’a yaptığı açıklamada, söz konusu kararın Rusya’daki mevcut trendler doğrultusunda alındığını belirtti. Rostov’daki bira üretiminin 2014 yılının ilk çeyreğinde durdurulacağını ifade etti. Söz konusu fabrika Efes’in Rusya’daki üretim kapasitesinin yüzde 5’ini oluşturuyordu.

Benzer yasaklar geldi

Buna göre, Rostov’daki bira üretim faaliyetleri Rusya’nın diğer bölgelerindeki üretim tesislerine kaydırılacak. Moskova ve Rostov’daki üretim faaliyetlerinin durdurulması sonrasında Rusya’daki faaliyetler 6 fabrika ile yürütülmeye devam edilecek.

Alkollü içkilerin tanıtım ve pazarlamasını zorlaştıran ve 22.00-06.00 saatleri arasında satış yasağı getiren düzenleme Mayıs ayında TBMM’de kabul edilmiş, Eylül’de yürürlüğe girmişti. Düzenleme sonrası yapılan değerlendirmelerde, gece satış yasağının, satış kanallarının dörtte üçünü etkilediği belirtilmişti. Rusya’da da hükümet, alkol tüketiminin azaltılması amacıyla bira üzerindeki vergi yükünü artırmış, şişelerin hacmini düşürmüş ve satış saati ve kanallarına yönelik bazı sınırlandırıcı düzenlemeleri hayata geçirmişti.

Tüketim düştü kapasiteler de

Rusya bira pazarı son beş yıl içerisinde artan kanuni düzenlemeler nedeniyle yüzde 20’den fazla daralırken; bira sektörünün ortalama kapasite kullanım oranı da son yıllarda yaklaşık yüzde 60 seviyesine geriledi. Analistlerin verdiği bilgiye göre, Rusya pazarında toplam bira ve malt satış hacmi, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 11.4 geriledi. Efes’in Rusya pazarındaki satış hacmi ise ilk 9 ayda geçen yıl aynı döneme göre yüzde 14 civarı düştü.

Şirketin yurtdışındaki bira operasyonlarını yürüten EBI’nin Rusya’daki pazar payı ise ilk 9 ay sonu itibarıyla yüzde 14 seviyesinde bulunuyor. Türkiye’de ise, alkollü içecek satışına yönelik getirilen sınırlandırıcı düzenlemelerin yanı sıra ÖTV artışı kaynaklı fiyat artışları şirketin Türkiye operasyonlarının da gerilemesine neden oldu. Şirketin faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, Anadolu Efes’in ilk 9 ayda Türkiye’deki satış hacmi yüzde 12.2 geriledi.

SABMiller’ı satın aldı ama...

Anadolu Efes, Rusya’daki rekabet gücünü arttırmak için 2012 yılında dünyanın ikinci büyük bira üreticisi SABMiller ile stratejik işbirliği yapmış ve bu işbirliği kapsamında SABMiller’ın Rusya bira operasyonlarını devralmıştı. Ancak bu satınalmadan sonra yasaklar genişledi ve pazar daralmaya başladı. Anadolu Efes bunun üzerine, artan üretim kapasitesini daralmakta olan pazar koşullarında etkin bir şekilde yönetmek için verimlilik çalışmalarına odaklandı.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Ne-cektin-be-Efes/47846