Azınlıklara ait arazilere de göz dikmişler

24 Aralık 2013 Salı   08:42

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Çetenin, azınlıklara ait servet değerindeki arazilere de göz koyduğu tespit edildi.

İddiaya göre, kanunla azınlıklara verilen Şişli’deki 59 dönümlük arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatıyla özel proje alanına çevrilip yüksek katlı imar izni alınarak 200 milyon liralık ranta dönüştürüldü.

“Azınlık mallarının iadesi” kanunu çerçevesinde Bulgar Kilisesi Vakfı’na verilen Şişli’deki 59 dönümlük araziye, vakıf ile anlaşan Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı, ofis, alışveriş merkezi ve rezidans otelden oluşan bir proje planladı.

Bulgar Vakfı’nın mülkiyetine geçtikten sonra arazinin, Hüseyin Avni Sipahi aracılığı ve Bakan Bayraktar’ın onayı ile ranta dönüşmesi için düğmeye basıldı.

Arazinin imar değişikliğiyle değerinin artmasını ‘piyango’ya benzeten Bulgaristan Ortodoks Eksarhlığı Vakfı Başkanı Vasil Liaze, “Taş Yapı ile kat karşılığı anlaşmamız var. Arazinin tamamında imar değişikliği yapıldı. Devlet piyangosu vurdu.” demişti.

Ancak vakfın sevinci uzun sürmedi. Arazinin özel proje alanına çevrilmesiyle vakıf, kendilerine ait mülkü kullanamadı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınıp serbest kalan Hüseyin Avni Sipahi’nin, “O bütün işimizi yapar.” şeklinde nitelediği Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın müsteşar yardımcısı olarak atanacağını ifade ettiği konuşması da teknik takibe takıldı.

Bu görüşmelerden 10 gün sonra Birpınar’ın müsteşar yardımcısı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atandığı ortaya çıktı.

Göksel Genç/zamanSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Azinliklara-ait-arazilere-de-goz-dikmisler/47890