Bayraktar istifa operasyonunu deşifre etti
Bayraktar istifa operasyonunu deşifre etti

26 Aralık 2013 Perşembe   07:34

Hükümeti sarsan yolsuzluk operasyonunun 9. gününde adı yolsuzluğa karışan bakanların istifaları “isyan bayrağı” eşliğinde geldi.

Hem bakanlıktan hem de milletvekilliğinden istifa eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, soruşturma dosyasındaki suçlamalara konu imzaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile atıldığını belirtti. Kendisine istifa etmesi için baskı yapıldığını açıklayan Bayraktar, “Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Başbakan’ın da istifa etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Başkent, dün sabaha hükümetteki istifa depremiyle uyandı. Sabah erken saatlerde, oğulları yolsuzluk ve rüşvet operasyonu nedeniyle tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler, yaptıkları kısa basın açıklamalarıyla istifalarını duyurdu. Kulislerde istifaların bir gece önce Başbakanlık Konutu’nda gerçekleşen toplantı sırasında bizzat Başbakan Erdoğan’ın isteği ile gerçekleştiği bilgisi dolaşırken Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile AB Bakanı Egemen Bağış’ın baskıya rağmen istifaya direndiği haberleri yayıldı.

NTV'Yİ BİZZAT ARADI

Gözler iki bakandan gelecek haberi beklerken öğle saatlerinde NTV 'yi bizzat arayarak canlı yayına bağlanan Bakan Bayraktar, isyan fitilini ateşledi. Bakanlık ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyuran Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ı suçlayarak şu açıklamayı yaptı: “17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında, şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yoktur. Ancak Sayın Başbakan’ın, istediği bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabii hakkıdır ve yetkisidir. Fakat, rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle ‘İstifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız’ şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Bugün bize iki metin gönderildi. Bir tane istifa metni, bir tane de deklarasyon metni. Ben tabii ki partimi rahatlatmak isterim fakat böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu ifade ediyorum. Çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapılmıştır. Bu nedenle Bakanlık’tan ve milletvekilliğinden istifamı açıklıyorum. Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğini ifade ediyor, yüce milletimize saygılar sunuyorum.”

OPERASYONU DEŞİFRE ETTİ

Erdoğan Bayraktar’ın gündeme bomba gibi düşen bu açıklamaları Başbakan Erdoğan tarafından bizzat yönlendirilen istifa operasyonunun perde arkasını da deşifre etti. Pakistan ziyaretinin hemen ardından ayağının tozuyla istifa operasyonu yöneten Erdoğan’ın, adları yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda geçen bakanlara bir istifa metni ve deklarasyon metni gönderttiği ortaya çıktı. Çağlayan ve Güler, istifa dilekçelerini sunmanın yanı sıra şu açıklamaları yaptılar:

Zafer Çağlayan: “17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgâh olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için ekonomi bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım.”

Muammer Güler: “Oğlumun dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum.”

DEKLARASYONUN PAROLASI: ÇİRKİN OYUN

Erdoğan Bayraktar istifa etmesi istenirken kendisine yapılan baskıya örnek olarak hükümet tarafından gönderilen deklarasyon metnini gösterdi. Öte yandan metnin, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu “çirkin oyun” olarak nitelendirmek üzerine kurulduğu anlaşıldı. İstifaları istenen bakanlardan kamuoyuna açıklanan metinlerde “çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak” için vurgusunu yapmaları ve oyunun hükümete ve AKP’ye yönelik olduğuna dikkat çekmeleri istendi.

BAŞBAKAN GEÇ KALDI

Genel Merkez’deki il başkanları toplantısından dakikalar önce gerçekleşen bomba gibi istifa, AKP’yi de karıştırdı. Erdoğan'ın bakanları istifaya götürecek süreci yönetmekte geciktiği ve kamuoyunda daha fazla yıpranılmasına neden olduğu yönünde eleştirilerin dillendirildiği AKP’de gözler kabine revizyonuna çevrildi. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gibi isimlerin kabineye dışarıdan bakan olarak atanacağı söylentisinin de parti içinde başka bir rahatsızlık konusu olduğu ifade edildi.

OĞLU TUTUKLANMADI

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınan Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, istifa eden diğer bakanların oğullarının aksine tutuklanmayarak serbest bırakılmıştı. Oğul Bayraktar, “Kanun dışı iş yapmam ailemize ters” açıklamasını yaparken Bakan da oğlunun masum olduğunu savunmuştu.

KARŞILAMAYA GİTTİLER AMA...

Dün en çok konuşulan karelerden biri de Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış'ın Esenboğa’da otobüsün üzerinde verdikleri poz oldu. Önceki akşam Pakistan'dan dönen Başbakan Erdoğan için havaalanında yapılan gövde gösterisinde aralarında şakalaştıkları ve çok neşeli oldukları gözlenen bakanlar ilerleyen saatlerde istifa talimatıyla şok yaşadı.

Bağış direniyor

Üç bakan istifa edince gözler, hakkında rüşvet aldığı yönünde iddialar ortaya atılan AB Bakanı Egemen Bağış’a çevrildi. Önceki geceden itibaren istifa konusunda direnen Bakan Bağış’ın istifa etmesi durumunda kendisine yönelik rüşvet suçlamalarını kabul ettiği anlamına geleceği için direndiği belirtildi. Bağış hakkında açılan bir soruşturma bulunmuyor. Öte yandan Bağış’ın istifasına yönelik Başbakan Erdoğan'dan herhangi bir talep gitmediği iddia edildi.

Vekillikten istifa yetmiyor

TBMM İçtüzüğüne göre bir milletvekilinin istifası tek taraflı olamıyor. İstifa dilekçesi Meclis Başkanlık Divanı tarafından değerlendiriliyor. İstifanın geçerliliğini tespit eden Divan, dilekçeyi Meclis Genel Kurul gündemine sunuyor. Genel Kurul’da görüşme yapılmaksızın oylama yapılıyor. Toplantıya katılanların salt çoğunluğunun oyuyla istifa kabul edilebiliyor.

“O ses Bayraktar’ın sesi mi” tartışması

BAKAN Erdoğan Bayraktar'ın alışılmadık canlı yayın bağlantılı istifasının ardından ilk şaşkınlıklarını üzerlerinden atan AKP'liler, telefon bağlantısındaki sesin Bayraktar'a ait olup olmadığını tartışmaya başladı. “O ses Bayraktar’a mı ait” tartışması sanal ortamda kısa sürede yayılınca Anadolu Ajansı da istifa haberini abonelerine şu şekilde duyurdu: “Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, milletvekilliğinden ve bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. NTV ’de canlı yayına telefonla bağlanan Bayraktar, bakanlık görevinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu. Bakanlık kaynakları da bu gelişmeyi doğruladı.”

NTV ’nin ise, Bayraktar’ın “Başbakanın da istifa etmesi gerekir” şeklindeki sözlerini öne çıkarmaması ve internet sitesinde açıklamanın bazı bölümlerini yayınlamaması tepkilere neden oldu. Sosyal medyadaki tepkilerin bazıları şöyleydi:

» NTV zor durumda! Herkes NTV ’yi kaynak gösteriyor ama NTV kendi haberini veremiyor.

» Bayraktar’ın istifası sonrası Erdoğan'ın da istifa etmesi yönündeki açıklamaları NTV ’nin sitesinde yer almadı.

» Bayraktar Başbakanı hedef göstererek istifa etti, haber kanallarında tık yok.

Hüseyin ÖZay/TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Bayraktar-istifa-operasyonunu-desifre-etti-/47908