Erdoğan ay sonunda İran’a gidiyor
Erdoğan ay sonunda İran’a gidiyor

6 Ocak 2014 Pazartesi   07:51

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayı sonunda İran’a gideceğini söyledi. Davutoğlu önceki gün İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Çırağan Sarayı’nda görüştü. Görüşme sonrası Davutoğlu ve Zarif ortak basın açıklaması yaptı.

Davutoğlu, açıklamada şunlara değindi: “Sayın Başbakanımızın bu ayın sonunda İran’a ziyaretlerini planlıyoruz. Şubat ayında da bu kez Sayın Ruhani’nin Türkiye’ye gelmesi söz konusu. Şubat ve Mart ayında da sayın Zarif’i ülkemizde ağırlayıp Türkiye, İran, Azerbaycan üçlü toplantısını yapmayı planlıyoruz.”

Başbakan Erdoğan’a ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden Cevad Zarif ise ziyarette, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi anlaşması, tercihli ticaret ve diğer bazı alanlarda işbirliğini öngören anlaşmaların imzalanmasını umduğunu ifade etti. İki ülkenin Suriye konusundaki görüş farklılığının her geçen gün daha da azalması için istişarenin sürdüğünü söyleyen Zarif, İran ve Türkiye’nin, Suriye’de halkın iradesiyle gerçekleşecek bir çözüme olan inancını dile getirdi.

Japonya gezisi başladı

BAŞBAKAN Erdoğan bu akşam Japonya’ya gitti. Yılın ilk yurtdışı ziyaretini Japonya’ya yapan Erdoğan, daha sonra Singapur ve Malezya’ya gidecek. Erdoğan’ın 11 Ocak’ta Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar ve işadamları eşlik edecek.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Erdogan-ay-sonunda-Iran-a-gidiyor-/47969