Gül'den Gülen'e örtülü mesajlar
Gül'den Gülen'e örtülü mesajlar

10 Ocak 2014 Cuma   08:41

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yolsuzluk operasyonunun ardından iktidar ile Gülen cemaati arasındaki gerilim şiddetlenerek devletin önemli kuruluşlarında görevden alma dalgalarına neden olurken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tutumu da öne çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yolsuzluk operasyonunun ardından iktidar ile Gülen cemaati arasındaki gerilim şiddetlenerek devletin önemli kuruluşlarında görevden alma dalgalarına neden olurken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tutumu da öne çıktı. Gül'ün, bugün, Gülen cemaatine karşı iktidardan yana koyan tavır koyan Ensar Vakfı'nın Ankara Şube yönetimini, Çankaya Köşkü'nde kabul edecek olması dikkat çekti.

İlk mesaj Kara Harp Okulu ziyareti oldu

İktidar ile Gülen cemaati arasındaki çatışma, devlette atama ve görevden alma operasyonlarına dayalı psikolojik bir savaş ortamı görüntüsü oluştururken, Cumhurbaşkanı Gül'ün, tutumu da önem kazanmaya başladı. Gül, bu süreçte söylemlerinin yanısıra programları ile de dolaylı yoldan mesaj vermeyi tercih ediyor. Gül, Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda yeniden yargılanmaların öne çıktığı bir konjonktürde önceki gün Kara Harap Okulu'na, özel bir ziyarette bulundu. Burada ordunun komuta kademesini öven Gül, ordunun şu andaki komuta kademesine güven ve desteğini örtülü olarak ifade etmiş oldu. Gül, bugün ise Çankaya Köşkü'nde saat 14.00'te Ensar Vakfı'nın Ankara şubesinin yöneticilerini kabul edecek. Ercan Poyraz başkanlığındaki heyetin kabulü, şu açıdan önemli.

Yeni vesayet tesis edilmemeli

İktidar ile Gülen cemaati arasında gerilimin önemli noktalarından birini oluşturan dershaneler tartışması gündeme geldiğinde, bu vakıf, Gülen cemaatine karşı iktidara destek niteliğinde ilan yayınlayan 97 dini cemaat, vakıf ve dernek arasında yer almıştı. O bildiride, "Milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmamalı, yeni vesayetler tesis edilmemeli; şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatler milletin ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçilmemelidir" ifadeleri yer almıştı.
Gül'ün bu programları, devletin zirvesinin yani Cumhurbaşkanlığı'nın, iktidar ile Gülen cemaati arasındaki gerilimdeki tavrı konusunda önemli bir fikir veriyor.

Aydın Hasan/MilliyetSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Gul-den-Gulen-e-ortulu-mesajlar/48037