85 zengin dünyaya bedel
85 zengin dünyaya bedel

21 Ocak 2014 Salı   08:27

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın araştırmasına göre, dünyadaki en zengin 85 kişinin serveti, en yoksul 3.5 milyar kişinin, yani dünya nüfusunun yarısının toplam mal varlığına denk durumda.

Oxfam, yarın Davos’ta başlayacak Dünya Ekonomi Forumu öncesi, siyaset ve ekonomi liderlerine, artan eşitsizlik ve gelir adaletsizliğine karşı harekete geçmeleri çağrısı yaptı. Oxfam raporuna göre, en zengin 85 kişinin toplam serveti 1.7 trilyon dolar. En yoksul 3.5 milyar kişinin serverti toplandığında ancak bunakarşılık geliyor.

Rapora göre en zengin yüzde 1’lik kesimin elinde 110 trilyon dolar bulunuyor ve bu miktar, dünya nüfusunun yüzde 50’sinin toplam varlığının 65 katına eşit. 2009’dan beri ABD’deki yüzde 1’lik en zengin nüfusun daha zenginleştiği, yoksulların yüzde 90’ının daha da yoksullaştığı belirtildi.

85 kişilik zenginler kulübünün 31’i ABD’li. Listenin zirvesinde ise, Forbes dergisinde aile sevetinin 73 milyar dolar olduğu belirtilen, Meksikalı telekomünikasyon patronu Carlos Slim Helu yer aldı. Helu‘yu 67 milyar dolarlık servetiyle Microsoft’un kurucusu Bil Gates izledi. 53.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en büyük yatırımcılarından Warren Buffett ve 23 milyar dolarla Google’ın kurucu ortaklarından Larry Page de listedeki en tanınmış isimler arasında yer aldı. Dünyanın en zengin kadını ise kozmetik şirketi L’Oreal’in 30 milyar dolarlık servetine konan Liliane Bettencourt.

DEMOKRASİYE TEHDİT

Oxfam,’’Zenginlerin 1970’lerden beri başarıyla dayattığı politikalar arasında mali deregülasyon, vergi cennetleri ve gizliliği, rekabeti saf dışı bırakan uygulamalar, yüksek gelirlilere düşük vergi, çoğunluk için kamu hizmetlerinde kesinti ve yatırımların azaltılması olduğunu belirtti. Bunun demokrasiyi tehdit ettiği uyarısı yaptı.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/85-zengin-dunyaya-bedel-/48141