İhlaszede’ye çifte soygun
İhlaszede’ye çifte soygun

22 Ocak 2014 Çarşamba   07:58

İhlas Grubu, mağdur ettiği yatırımcısına alacağı karşılığı yüksek fiyattan inşaat hâlindeki daireleri satıyor. Parasını hiç alamamaktan korkan zedeler, teklifi kabul ederlerse, üzerine ek para verip ikinci kez mağdur oluyor

İhlas Finans’ın ‘hortumlandıktan’ sonra mudilere ödeme yapılmaması, İhlas Holding’e vatandaşların paralarını toplamak için yeni bir kapı açtı. 14 yılı aşkın süredir paralarını alamayan ve almaktan ümidini kesen İhlaszedeler, yeni yöntemlerle istismar ediliyor.

İhlas Yapı’nın projeleri, bir bölümü İhlas Finans’taki alacaklardan mahsup edilmesi vaadiyle yüksek fiyattan pazarlanıyor. Grup böylöece yüksek kâr marjıyla ev satarken, geride bıraktığı İhlaszede sayısını da azaltmış görünüyor. Bunu kabul etmeyip ceza davası yolunu seçenlere ise paravan şirketlerce, mahkemeden vazgeçme karşılığında istedikleri paranın yüzde 10’u teklif edilerek, böylece davayı bırakmalarının sağlandığı ileri sürülüyor.

İhlas Yapı, vatandaşlara kendi paralarıyla yapılan evleri, yine kendi alacaklarından vazgeçmeleri karşılığında satıyor. Alacakların üzerinde değer biçilen evler için de üzerine para alınıyor. Parasını kurtarma fırsatını bulduğunu düşünen İhlaszedeler ise değerinin çok üstünde fiyatlanan evleri satın alarak hem İhlas Holding’e ikinci kez para vermiş hem de alacaklarından vazgeçmiş oluyor.

DAVADAN VAZGEÇ RÜŞVETİ

İhlaszedelerin karşılaştığı oyunlar yalnızca bunlarla sınırlı değil. Avukat Murat Eken, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “İhlas Finans, iflasına birkaç gün kala babamdan 100 bin dolar aldı. Birkaç gün sonra iflaslarını açıkladılar. Karşılığında tamamlanmamış daireler, villalar vermek istediler. Kabul etmeyince, farklı farklı firmalardan davetler geldi. Görüşmeye gittik, bu şirketler bir hana toplanmış. A şirketi, B şirketi... Kendilerinin de İhlas Finans’a kredi borcu olduğunu, kendi borçlarını takas etmek istediklerini söylediler. Alacağımızın yüzde 10’unu vereceklerdi. Takas olabileceğini söyleyince, ceza davasından vazgeçme şartını öne sürdüler. Yani 10 bin doları alın, davadan vazgeçin.”

ÜZERLERİNE GİDEN SAVCI SÜRÜLDÜ

Alacağının yüzde 10’u karşılığında vazgeçmeleri teklif edilen Avukat Murat Eken, davayı sürdürdüklerini söyledi. Mahkemenin tebliğlere yanıt alamamasına karşın zorla getirme kararı çıkartmadığını ifade eden Eken, iddiaların peşine düşen savcının da tayininin çıkarıldığını söyledi. Mahkeme Başkanı ile Enver Ören’in avukatı arasındaki yakınlığı fark etmesi üzerine reddi hakim talep eden Eken, gelişmeleri şöyle aktardı:

“Dava sırasında Enver Ören’in avukatı değişti. Bu avukatla mahkeme başkanının yakınlığını bildiğim için itiraz ettim. Bunun üzerine bana gelip paramızın ödeneceği söylendi. Karşılığında bu konuyu dile getirememem için bizim paramızı ödediler. Ancak diğer insanların mağduriyeti devam etti.” Avukat Murat Eken, konuyu HSYK’ya da şikayet olarak ilettiğini kaydetti.

TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Ihlaszede-ye-cifte-soygun-/48153