İhlaszede’ye ödeme oyunu
İhlaszede’ye ödeme oyunu

23 Ocak 2014 Perşembe   07:22

İhlas Holding, 2001 yılında el konulan İhlas Finans’ın mağdurlarına olan borcunu başka şirketlere kaydırıyor. Böylece, devlete taahhüt ettiği ödeme planına uygun hareket ettiği görüntüsü veriyor

Taraf’ın, gündeme getirdiği 14 yıllık İhlaszede dosyası ile ilgili her gün yeni bir ayrıntı ortaya çıkıyor. İhlas Grubu’nun, belirli bir ödeme planına bağladığı, ödemelerde, alacaklı listesini ilginç bir yöntemle düşürdüğü belirlendi. Buna göre, grup, listede alacaklı görünen birçok mudi ile özel anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile İhlas Finans’tan olan alacaklar tahsil edilmiş gösterildi. Böylece grup, alacaklı listesini daha düşük göstermiş oldu.

İhlaszedelerin ödemesinde yaşanan ödeme oyununun ayrıntıları şöyle:

DEVLETE ÖDEME PLANI SUNDULAR

BDDK tarafından, kaynakları grup şirketlerine aktarıldığı için 2001 yılında el konulan İhlas Grubu’na ait İhlas Finans’ta mudilerin alacakları 14 yıldır ödenmedi. AKP Hükümeti ile İhlas Grubu, 2002 yılında iflas masası aracılığı ile tüm mudilerin alacaklarının beş yıl içinde ödenmesi konusunda anlaşmaya vardı. Ancak grup bu anlaşmaya uymadı. Aradan 14 yıl geçmesine rağmen 2012 yılı sonu itibariyle halen 22 bin mudinin gruptan mevduat alacağı var.

ÖDENMEYEN BORÇ DAHA YÜKSEK ÇIKTI

Ancak, gruptan mevduat alacağı olan mudi sayısının çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. İhlas Grubu’nun, devlete verilen ödeme takvimine uygun hareket etmek için, bazı mudilerin alacaklarını başka şirketlere kaydırdığı belirlendi. Örneğin, ödeme sırasının kendisine gelmesini bekleyen mudi ile yeni bir temlik sözleşmesi yapılıyor. Bu sözleme ile mudi, alacağının tamamını tahsil ettiğine yönelik beyanda bulunuyor.

Bunun karşılığında ise, mudinin ödemesi bir baka şirket aracılığı ile taksitler halinde yapılıyor. Bu yöntemle, alacaklı mudi sayısı düşürülmüş oluyor. Bu yöntem yaklaşık 50 bin mudinin, katılım hesabının bir başka şirket üzerine geçirildiği tahmin ediliyor.
 
TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Ihlaszede-ye-odeme-oyunu-/48165