TÜSİAD: Böyle ülkeye yabancı gelmez
TÜSİAD: Böyle ülkeye yabancı gelmez

24 Ocak 2014 Cuma   07:29

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, 44. Genel Kurul’da hükümeti ağır dille eleştirdi. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, 44. Olağan Genel Kurul’da konuştu: Hukukun üstünlüğüne riayet edilmeyen, yargı mekanizması AB normlarında çalışmayan, düzenleyici kurumlarının bağımsızlığına gölge düşen, vergi cezaları veya başka tür cezalarla şirketler üzerinde baskı kurulan, İhale Kanunu onlarca kez değiştirilen bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir.

TÜSİAD Başkanı, “Hala süren devam eden yolsuzluk iddiaları, Gezi olayları, çözüm süreci gibi konuları düşündüğümüzde, zor geçen bir 2013’ten 2014’e geçtiğimizi görüyoruz. Türkiye, kritik coğrafi konumu, içinde yer aldığı ittifaklarıyla dünyadaki konulardan en fazla ülkelerden biri. Soğuk Savaş’tan sonraki süreçte, dinginlenemez bir küreselleşmenin içine girmemize neden oldu ancak özellikle 2008 krizi dengeleri değiştirdi. ABD bu yeni düzenin merkezinde yer alırken, artık daha sınırlı istekler içinde hareket ettiğini görüyoruz. ABD artık kolay kolay askeri maceralara girmeyeceğini vurguluyor. Diğer yandan Rusya pek çok bölgesel denklemin içine kendini kabul ettirmeyi başardı. Avrupa Birliği her ne kadar kendi içine kapanık olsa da İran meselesi gibi konularda çözümü kolaylaştırıcı adımlar atabiliyor. Dünya Bankası ve IMF geçirdikleri sarsıntıların ardından kendilerini düzenlemeye ve kendini tanımlamaya başlıyorlar” dedi.

‘İNTERNET YASASI ÖZGÜRLÜĞÜ ETKİLER’

Yılmaz, “Türkiye böyle bir süreçte, kendisini kör edecek bir kavgayla kendisini yıpratmaktadır. Devletin güvenlikle ilgili kurumlarında yaşananlardan sonra bu kurumların nasıl işlediğini ve bundan sonra da nasıl işleyeceğini sorgulamadan kendimizi alamıyoruz. Siyasi dışı grupların siyasi etkilemesi bizi tedirgin ediyor. İnternette özgürlük sınırlarını etkileyen yasa tasarısının özgürlükleri etkileyeceği hayli açık. Bu düzenleme hazırlığının bir an önce Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin özgürlük tanımlarını içeren bir düzenlemeye gerek duyduğuna inanıyoruz. HSYK modelini bir kez daha değiştiren gündemdeki yasa teklifi bağımsızlığı zaten tartışmalı olan HSYK yapısına yeni sorunlar ilave etmektedir” diye devam etti. Yılmaz, “Bunların üzerine insanların adil yargılanma hakkından kolayca mahrum edilebileceklerini düşününün. Böyle bir gelişmenin ardından yabancı dostlarımız arasında ‘Türkiye hangi dünyaya ait’ sorusunun dolanmasını kabul edebilir misiniz? Vergi cezası veya başka türlü cezalarla şirketler üzerinde baskı kuran, ihale yasası onlarca kez değişen bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir” dedi.

ÇAĞDAŞ NORMLARLA YÖNETİLMEK İSTİYORUZ

TÜSİAD Başkanı şöyle devam etti: “Demokrasi alanında sıkıntılı günler yaşıyoruz. Gerçek bir hukuk devleti konumunda, çağdaş bir anayasal reformla çözüm gelebileceği çağrısını yenilemek istiyorum.” Yaşanan siyasi, toplumsal ve kültür kutuplaşması “biz” duygusunu zedeler. Ülkemizin amasız, şerhsiz, istisnasız, çağdaş normlarla yönetilmesini istiyoruz. Adalete güven tesis edilecek adımların atılmasını istiyoruz.”

Rahmi Koç: Endişeli değilim

Koç Holding Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Koç, TÜSİAD’ın 44. Genel Kurulu’nda gazetecilerin gündeme soruları üzerine, “Endişeli değilim, birinci çeyrek geçsin bakacağız” yanıtını verdi.

Yüksek döviz kuru KOBİ’leri vurmaya başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, yükselen döviz kurlarının, KOBİ’leri köşeye sıkıştırdığını söyledi. Onatça, dolardaki aşırı artışın yanı sıra 2013 Nisan sonunda 2.35 olan Euro kurunun 2014 ocak ayı içinde 3 TL’nin üzerine çıktığını, 8 ayda yüzde 30 yükselen kurların tüm iş dünyasını, ancak özellikle döviz kredisi kullanan KOBİ’leri zor durumda bıraktığını belirtti. Onatça, “Anadolu’nun dört bir yanından arayan KOBİ sahibi arkadaşlarımız gelecekle ilgili kaygılarını iletmeye başladı. Bankaların kendilerinden ek teminat talebinde bulunduğunu söylüyorlar.” diye konuştu. Onatça, “Sorunun daha da büyümemesi için ekonomi yönetiminin önlem alması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Alaton: Hepinizden utanıyorum

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Hukuk ve adalet duygusu güven bunalımı yaşıyor. İş dünyası bu yükü fazla taşıyamaz” dedi. Toplantıda söz alan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, “TÜSİAD 12 Eylül darbesine destek verdi mi, vermedi mi?” diye sorunca gerginlik yaşandı. Ünlü işadamı İshak Alaton, TÜSİAD’a yönelik sert eleştirisiyle, 44. Genel Kurul Toplantısı’na damgasını vurdu. Genel Kurul’da konuşmak için söz isteyen İshak Alaton’a önce söz verilmedi.

Alaton” Hepinizden utanıyorum bana konuşma hakkı vermediğiniz için” dedi. Ardından yapılan oylama sonrası konuşması yönünde karar çıktı. Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, “TÜSİAD 12 Eylül darbesine destek verdi mi, vermedi mi? O günden beri TÜSİAD’a gelmedim, ama üyeliğim sürdü, aidatımı da ödedim. TÜSİAD 2010 yılında 2 hocaya rapor hazırlattı, 3 gün sonra da o raporun arkasında durmadı. “İki hocanın görüşüdür, bizi bağlamaz” dedi, bıraktı” şeklinde konuştu.

Kemal Alemdaroğlu ve Emin Çölaşan’a ‘karanlık adamlar’ göndermesi yapan İshak Alaton, TÜSİAD’a 28 Şubat’taki tavrından ötürü de sert ifadelerle yüklendi. “Şu an gelinen noktadan umutluyum, onun için buradayım” diyen Alaton konuşmasını, “Bugün TÜSİAD uyandı, TÜSİAD’a demokrasi geldi” diye bitirdi. Divan Başkanı Hüsnü Özyeğin, soru sormak yerine kürsüde konuşma yapan Alaton’a tepki gösterdi. İshak Alaton, sözlerine devam etti. Bunun üzerine Özyeğin, birkaç kez sözlü uyardıktan sonra, Alaton konuşmasına devam ederken, konuşup konuşamayacağını oylamaya sundu. Duruma tepki gösteren Alaton, “Hepinizden özür diliyorum diyerek” kürsüden indi. Alaton’dan sonra Mehmet Şuhubi, kürsüye çıkarak, Alaton’a, “TÜSİAD’ı küçültücü sözler söyleyemezsin. Ben seni severim ama bu üslubu da kabul edemem” diye tepki gösterdi.

NASIL BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ?

TÜSİAD Başkanı en kısa sürede gerçekleşmesini istedikleri maddeleri şöyle sıraladı: -Mevcut siyasi dalgalanmaların ve 2014 seçimlerin ekonomi üzerindeki etkisinin bertaraf edilmesi. -Türkiyeyi terör ve şiddet ortamından kalıcı bir şekilde arındıracak olan çözüm sürecinde şeffaf adımlar atılması -Avrupa Birliği üyelik sürecinde 3-4 yeni başlık açılması -Yüzde 10 olan seçim barajının azaltılması -Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefinin yakalanması - Yürüyüş ve gösteri gibi başlıklar gibi temel hak ve özgürlüklerin alabildiğince genişletilmesi.

TÜSİAD’IN 2014 TAHMİNLERİ

TÜSİAD’ın toplantı öncesinde dağıtılan 2014’e yönelik öngörülerini içeren raporda, hükümetin yüzde 4 olan tahminine karşılık bu yıl büyümenin yüzde 3.4 olmasının beklendiği ifade edildi. Enflasyonun ise yüzde 7.6 ile hükümetin yılsonu tahmini olan yüzde 5.3’ün üzerinde kalmasını bekliyor. TÜSİAD’ın işsizlik öngörüsü ise yüzde 10.7 seviyesinde.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/TUSIAD-Boyle-ulkeye-yabanci-gelmez-/48178