Şike davasındaki Mini Cooper artık devletin

24 Ocak 2014 Cuma   08:57

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın 'şike ve örgüt' cezalarını onayan Yargıtay'ın kararından bir de 'Mini Cooper içtihadı' çıktı. Yargıtay'ın, Sivasspor maçında şike karşılığı hediye edilen Mini Cooper marka otomobile el koyma kararını onayladığı belirlendi.

Buna göre; şike davasında çok konuşulan 34 TY 8602 plakalı Mini Cooper, artık kesin olarak devletin olacak. Dahası, 'suç işlenerek elde edilen mallara zorla el konulur' gerekçesine dayanan bu karar, benzer ekonomik suçlarla ilgili davalarda da emsal alınacak.

ŞİKENİN SİMGESİ

34 TY 8602 plakalı Mini Cooper marka otomobil. 2011 yılındaki operasyonla açılan Şike Davası'nın en önemli simgelerinden biri ve bazı sanıklara ceza verilmesinin en önemli delilleri arasında yer almıştı.

İddianamaye göre; Şike soruşturması kapsamında tutuklanan ve rüşvet paralarını dağıttığı öne sürülen menajer Abdullah Başak, 22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan Sivasspor- Fenerbahçe maçında kaleci Korcan Çelikay üzerinden yaptığı girişimlerle müsabaka sonucunun Fenerbahçe lehine olmasını sağlamıştı.

Bu şike karşılığında da Abdullah Başak'a ücreti İlhan Yüksel Ekşioğlu tarafından ödenmek üzere 39 bin 500 lira değerinde Mini Cooper marka otomobil hediye edilmişti.

9.15'TE GEL

3 Mayıs 2011 saat 16.44'te Abdullah Başak, Ali Kıratlı'yı aradı:

- Abdullah Başak: "İlhan Abi aradı"

- Ali Kıratlı: "Ne dedi" -

A.B: "'Pazar gününe kadar yokum, pazartesi sabah 9'u çeyrek geçe ofiste ol. 10'u çeyrek gece Atatürk Havalimanı Türk Hava Yollar ne diyorsun" dedi.

- A.K: "Şekil var yani"

- A.B: "Var abi, 2 bin, 3 bin öyle her hafta veriyor abi"

- A.K: Altın vuruş yapsın daha iyi ya

- A.B: Altın vuruş 3 hafta sonra dedi. Ne istiyorsan..

ÜSTÜ DE AÇILIR MI?

24 Mayıs 2011 tarihinde Abdullah Başak aracı alacağı firmadan Selim Kosif ile görüşmesinde

- A.B: Dediğin araba bana o siyah.. Bu da ful de mi üstü açılır falan..

- S.K: Otuz dokuz beş yüz dedim sana. Normali 41 bin.

- A.B: kendime alıyorum bunu satmak için değil... Burada bir abim var ödemeyi yapacak da... Bak sürpriz bir abim (Telefonu yanındaki İlhan Yüksel Ekşioğlu'na verir)

- İ.Y.E: "Bu bir araba alacak senden beğenmiş bir tane. Benim ona sözüm var. Onu ben halledeceğim.

Sana şimdi bi on bin euro gönderecem. Ondan sonra her ayın 10'u 15'inde elden nakit gönderecem. Sen ne gerekiyorsa yap buna abi arabayı marabayı yaptır sen üstüne. Benim yani garantin tamam mı. Yalnız Selim bir ricam var senden bunu üçümüz dışında kimse bilmeyecek...

TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Sike-davasindaki-Mini-Cooper-artik-devletin-/48190