Merkez dolara yumruğu çaktı!
Merkez dolara yumruğu çaktı!

29 Ocak 2014 Çarşamba   07:41

Pazartesi günü 2.39'a tırmanan dolar sonrası Merkez'in acil durum kararı alarak bu gece olağanüstü toplanıp yaptığı sert faiz artışına ilk yanıt geldi. Saat 24'te açıklanan karardan dakikalar öncesinde 2.25-2.26 lira bandında gidip gelen dolar kararın üzerinden 30 dakika bile geçmeden 2.1745'e kadar geriledi. Euro ise 3 liradan 2.9774'e geriledi. Karar öncesinde 2.6676 olan sepet kur ise 2.6218'e geriledi.

İşte Merkez'in gece yarısı gelen kararı!

KREDİ MALİYETLERİ ARTACAK MI?

Merkez'in kararını 'Şahin karar' olarak nitelendiren uzmanlar, faiz artışının büyüme ve kredi maliyetleri tarafında negatif yansımaları, orta vadeli etki anlamında ise pozitif etkileri olacağını söylüyor. Yeni kredi tarafında fiyat seviyesinin talebi düşürücü yönde olması bekleniyor.

'TL'Yİ KORUYORUM' MESAJI

Uzmanlar gece yarısı gelen karar ile Merkez'in 'TL'yi koruyorum' dediğini belirtiyor. Kararı değerlendiren bazı uzmanlar ise siyasi tansiyonun düşmediği sürece doların bir süre daha yüksek seviyelerde kalabileceği
konusunda uyarıyor.

 Merkez'in gece yarısı gelen faiz kararı için ekonomistler ne dedi? İzlemek için tıklayınız...

PİYASA TEPKİSİ  NE OLACAK? DOLAR KAÇ LİRAYA KADAR DÜŞER?

Merkez'in piyasanın beklediğinden çok daha sürpriz ve sert bir karar aldığına dikkat çeken uzmanlar, faiz artışının kurun ateşini ilk etapta söndüreceğini belirtiyor. Doların 2.15'lere kadar çekilebileceğini
belirten uzmanlar, Merkez Bankası'nın ilk kez piyasaların önüne geçtiğini ifade ediyor.

YABANCI EKONOMİSTLER NE DEDİ?

Karar için bazı uluslararası bankaların bugün ekstra mesai yaptıkları bilinirken, yabancı ekonomistler ise Merkez'in 'iyi hamle' yaptığı yorumunu yapıyor.

DOLARDA 2.50 LİRA TEHLİKESİ

Uzmanlar, Merkez'den bu kadar ciddi bir adım gelmemesi halinde doların 2.50 liraya kadar yükselebileceğine dikkat çekti.

BORSANIN TEPKİSİ NASIL OLUR?

Merkez'in kararının borsayı ilk aşamada bankacılık sektörü üzerinden olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Bankacılar, kararın alım-satım portföyündeki kağıtları direkt etkileyeceğini ifade ediyor.

BONO FAİZİ CEPHESİ NASIL TEPKİ VERİR?

Uzmanlar faiz cephesinde gösterge bononun yüzde 11 seviyelerinden yüzde 12'ye doğru hareket edebileceğini belirtiyor.

HabertürkSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Merkez-dolara-yumrugu-cakti/48222