Kutucuya savunma eski müdüre dava
Kutucuya savunma eski müdüre dava

29 Ocak 2014 Çarşamba   08:29

Evinde ayakkabı kutularından 4.5 milyon dolar çıkan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı savunan hükümetin, eski Genel Müdür Yenal Ansen’e karşı ise tam 111 dava açtırdığı ortaya çıktı

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın tutuklanmasına karşı çıkan AKP Hükümeti’nin, bankanın eski Genel Müdürü Yenal Ansen hakkında 111 ayrı dava açtırdığı belirlendi. Ansen hakkında açılan davalar halen devam ediyor.

Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evindeki ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar çıkması ve banka ile ilgili tartışmalar, gözlerin bankanın eski yöneticilerine çevrilmesine yol açtı. ANASOL-M Hükümeti döneminde Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’a bağlı olan Halk Bankası’ndaki usulsüz krediler, uzun yıllar Türkiye’nin gündeminden düşmedi.

AKP hükümetinin de ilk işi, Halk Bankası’ndaki yolsuzlukların üzerine gitmek oldu. Ve bu çerçevede, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, Hazine Müsteşarlığı ve Halkbank’ın yeni yönetimi tarafından bankanın eski yöneticileri hakkında adeta suç duyurusu yağdırıldı. Ve bu çerçevede Halk Bankası eski Genel Müdürü Yenal Ansen başta olmak üzere banka yöneticileri hakkında 60 ceza davası ve 51 de mali sorumluluk davası açıldı.

57’Sİ BERAATLE SONUÇLANDI

Bankanın eski Genel Müdürü Yenal Ansen ve banka yönetim kurulu üyeleri hakkında açılan 60 ceza davasının 57’si beraatla sonuçlandı. Ancak banka yönetimi kararları temyiz etti. Yargılama süreci devam ediyor. Sanıkların aleyhine sonuçlanan 3 dava ile ilgili de sanıkların temyiz başvurusu üzerine davalar yeniden başladı. Mali sorumluluk davalarında ise geri dönmeyen kredilerin banka yöneticilerinden tahsil edilmesi öngörüldü. Bu kapsamda da banka yöneticileri hakkında 51 dava açıldı. Söz konusu davalarla ilgili de yargı süreci devam ediyor.

2001 KRİZİNİ HALKBANK’TAKİ YOLSUZLUKLAR TETİKLEDİ

Türkiye Halk Bankası, 2001’de yaşanan ekonomik krizin de fitilini ateşlemişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Halkbank’taki yolsuzluklara ilişkin Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirmişti. Meşhur 19 Şubat’ta yapılan MGK toplantısında da, bu denetleme gündeme gelmiş, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile sağ kolu Hüsamettin Özkan, Sezer’e “Halkbank’ı neye dayanarak denetliyorsun” diyerek tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Sezer de, “Anayasa kitapçığını fırlatarak” denetlemenin Anayasa’ya göre yapıldığını vurgulamıştı. Bu süreç, Türkiye’nin ekonomik krize sürüklenmesine, 2002 yılında yapılan seçimlerde de siyasi tablonun değişmesine yol açtı.

Hüseyin Özay/TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Kutucuya-savunma-eski-mudure-dava-/48226