TÜSİAD neden olağanüstü toplandı?
TÜSİAD neden olağanüstü toplandı?

31 Ocak 2014 Cuma   08:04

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu son günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetle gerilen ilişkilerin yanı sıra ekonomideki gelişmeleri değerlendirmek için olağanüstü toplandı.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri dün akşam saatlerinde TÜSİAD’ın Tepebaşı’ndaki merkezinde biraraya geldi. Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararı, ABD Merkez Bankası FED ‘in tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendiren tahvil kararı ve dövizdeki gelişmeleri değerlendiren TÜSİAD Yönetim Kurulu’nun gündemindeki diğer bir konunun ise hükümetle gerilen ilişkiler olduğu öğrenildi.

Yıllardır defalarca karşı karşıya gelen TÜSİAD’la hükümet arasında en son 44’üncü Genel Kurulu’nun ardından ciddi bir gerginlik başladı. Genel Kurul’da Muharrem Yılmaz’ın siyasetteki kavgalı ortamı eleştirerek, “Böyle bir ülkeye yabancı sermaye gelmez” sözleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepkisine neden olmuştu.

Erdoğan, “TÜSİAD Başkanı, bu ülkeye yabancı sermaye gelmez derse bu düpedüz ihanettir. Sen hangi işinde bakanları davet edeceksin. Biz bu makamlara TÜSİAD’la gelmedik, TÜSİAD’a rağmen geldik. Türkiye’ye yabancı sermaye gelmez diye kendi hükümetlerini tehdit ediyorlar, o zaman cevabını alacaksın” demişti.

BÜLENT ARINÇ SAVUNDU

Dün ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç NTV’de TÜSİAD’la ilişkileri yorumladı. Arınç özellikle “vatan haini” ifadesini yumuşatırken “Muharrem Bey Vatanperverdir” dese de açıklamaları TÜSİAD’la hükümetin arasının bir türlü ısınamadığının kanıtı gibiydi. Arınç şunları söyledi:

“Geçmişte benim de TÜSİAD’la kavgalarım oldu. Meseleye iki açıdan bakmak lazım. TÜSİAD bizim nazarımızda geçmişten bu yana yanlışları olan ama önemli bir kurum. Bu kurumun dostane ilişkiler kurmadığını, muhalefet partisi gibi tavır aldığını biliyorum. Ak Parti kurulduğunda önce sessiz kaldılar ama sonra seslerini yükselttiler. Bir kurumun da tüzel kişilik olarak iktidarı eleştirmesi de normaldir. Zaman zaman barışıldı, zaman zaman da bilerek kasıtlı sırtımızı döndük onlar bize sırtını döndüğü için.”

Öte yandan TÜSİAD’ın önemli isimlerinden biri yönetim kurulu üyelerinin toplanma nedenini ise şöyle yorumladı:

“TÜSİAD polemiklere cevap vermez. Faiz, dövizdeki gelişmeler, FED kararları gibi çok önemli ekonomik gelişmeler var. Yönetim kurulu bunu değerlendirecek.

Jale Özgentürk/HürriyetSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/TUSIAD-neden-olaganustu-toplandi/48250