Fezlekeler savcılığa iade
Fezlekeler savcılığa iade

6 Şubat 2014 Perşembe   08:44

 Meclis Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul’daki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu nedeniyle haklarında fezleke düzenlenen eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın dosyalarının Adalet Bakanlığı tarafından savcılığa iade edildiğini açıkladı.

Çiçek, Başsavcılığın doğrudan Meclis’e gönderdiği Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkındaki fezlekeyi “Adalet Bakanlığı’na göndermesi gerekir” diyerek iade etmişti. A Haber’de açıklamalar yapan Çiçek, şunları söyledi:

BAKANLIKTA TUTAMAZ: “4 eski bakanla ilgili fezleke bize gelmedi, Adalet Bakanlığı’na gelmiş. Bu ana kadarki uygulamalarda bize gelen dosyalar, bakanlık ve Başbakanlık üzerinden gelmiş. Savcının bugüne kadar direkt göndermesi yok. 2011’de Adalet Bakanlığı savcılıklara genelge gönderiyor, ‘Bu evrakları doğrudan Meclis’e gönderin’ diyor. 4 bakanla ilgili konu Adalet Bakanlığı’na gelmiş, bildiğim kadarıyla bakanlık da o genelgeye uygun olarak savcılığa iade etti, kesin bilmiyorum ama böyle. Çünkü ‘yetkimiz yok’ dediğine göre Sayın Bakan, onu bakanlıkta tutmayacak, ilgili makama, savcılığa gönderecek, onlar bize gönderecek.

32 KLASÖR GELDİ: Adalet Bakanı ile ilgili bize gelen bir dosya oldu. İzmir’de yürütülen bir soruştur ma ile ilgili Sayın Bakanın yargıya müdahale ettiği anlamına gelebilecek, görüşme yapmış ilgili savcı ile ‘tarafsız olun, adil davranın’ diye. Başsavcılık önce Adalet Bakanlığı’na göndermiş bakanlık da ‘siz bunu Meclis’e gönderin’ demiş. Dosya Meclis’e geldi, gelirken usul ve hukuki hata yapılarak geldi. Soruşturma gizlidir. Bir bakanla ilgili Meclis soruşturması yolunu açacak bir yazı bize geliyorsa, sadece o bakanla ilgili evrakın bize gönderilmesi lazım. Yazıyla birlikte 32 klasör dosya geldi. Biz bu dosyaları gizli olduğu için açmadık. Bu soruşturmalar belki 2 yıl sürecek. Bu soruşturma İzmir’de gizli ama Ankara’ya gelince açık hale gelecek.

SORUŞTURMA YAPILACAK: Bize evrak gelir, biz bunu Meclis Genel Kurul’unun bilgisine sunarız. Genel Kurul’un bilgisine sunulduktan sonra en az 55 milletvekilinin imzası ile Meclis soruşturması açılması yönünde bir önerge verilecek, bu önerge kabul edilirse 15 kişilik bir komisyon kurulacak, soruşturma yapacak. Meclis sonuçta oylamada ‘evet bunun Yüce Divan’a gitmesi gerekiyor’ diyorsa, o iddianame yerine geçiyor ve Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor.

 Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile görüşmesinde 4 eski bakanla ilgili fezlekenin hâlâ TBMM’ye gelmemesinden rahatsız olduğunu söylediği belirtilmişti. Çiçek’in bakanlarla ilgili fezlekelerin takipçisi olduğunu ve en kısa zamanda Meclis’e gelmesi için yetkileri doğrultusunda üzerine düşeni yapacağını söylediği dile getirilmişti.

Yeni fezleke kararını kim verecek?

 Yolsuzluk ve rüşvet ile imar usulsüzlüğü iddialarıyla açılan soruşturmalar kapsamında bakanlar hakkında hazırlanan fezlekenin UYAP sistemine girildiği açıklanmıştı. Eski bakanlardan Erdoğan Bayraktar hakkında TOKİ soruşturması, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan hakkında ise rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında görevden alınan Savcı Celal Kara tarafından fezleke hazırlanmıştı. Savcı Kara’nın görevden alınmasının ardından ise iade edilen fezlekelere dosyaya sonradan atanan Savcı Ekrem Aydıner bakacak.

Savcı Ekrem Aydıner 2011 yaz kararnamesiyle Kadıköy Başsavcısı olarak atanmıştı. Savcı Aydıner hakkında ‘haksız menfaat temini’ iddiasıyla soruşturma açılmış, soruşturma sonucunda kınama cezası verilmişti. HSYK 1. Dairesi, Savcı Aydıner’i başsavcılık görevinden sonra düz savcı olarak atamıştı. TBMM Başkanlığı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında Meclis’e gönderdiği fezlekeyi de ‘usullere uyulmadığı ve bakanla ilgili kısmı dosyadan ayrılmadığı’ gerekçesiyle iade etmişti. Savcı Celal Kara, yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili iddianame hazırlıyordu. İddianamenin yüzde 80’inin tamamlandığı açıklanmıştı.

Savcı Kara’nın yerine atanan Savcı Aydıner ise Kara’nın yazdığı iddianameyi dikkate almayacağını belirterek, “İddianameyi kendim hazırlayacağım” demişti. Kara tarafından hazırlanan iddianamede Rıza Sarraf bir numaralı şüpheli olarak yer almıştı. Sarraf’ın 100’e yakın rüşvet alıp-verme olayına karıştığı bilgisine yer verildiği belirtilmişti. İddianamede eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler hakkında 137 yıl hapis cezası istenirken, eski Ekonomi Bakan’ı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan’ın da 336 yıla kadar hapsi isteniyor.

RadialSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Fezlekeler-savciliga-iade/48313