Gül’ün özgürlükle imtihanı
Gül’ün özgürlükle imtihanı

12 Şubat 2014 Çarşamba   08:54

İnternette yapılan yeni düzenlemeleri de içeren Torba Yasa önceki gün Cumhurbaşkanı Abdulla Gül’e gönderildi. Anayasa’nın 104. maddesi uyarınca, Cumhurbaşkanı Gül’ün yasa konusunda atacağı adımlar belli. Abdullah Gül 15 gün içinde şu seçeneklerden birini tercih edebilir: Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa’nın kendisine inceleme için verdiği 15 günlük süre içinde herhangi bir gün yasaya onay verebilir.

Anayasa gereği, Cumhurbaşkanı Gül’ün yasayı TBMM’ye iade etme yetkisi de bulunuyor. Bu durumda, yasanın yeniden TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesinin yolu açılır. Ancak bu aşamada da iki olasılık var: Genel Kurul, Gül’ün onayladığı yasayı, hiçbir değişiklik yapmadan aynen bir kez daha geçirir. Bu durumda, Cumhurbaşkanı’nın tek seçeneği yasayı onaylamak.

Yasa metninin Genel Kurul’da yeniden ele alınması sırasında en ufak bir değişiklik bile yapılsa, bu Cumhurbaşkanı’na yeniden iade yetkisi verir. Cumhurbaşkanı önüne ikinci kez gelen yasayı onaylamak zorunda. Ancak yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürme yetkisini de kullanabilir. Bu durumda, Gül’ün en geç 60 gün içinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurma hakkı bulunuyor.

BİR DAHAKİ SEFERE TÜRKÇE KONUŞACAĞIM

Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh, Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Jammeh Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Jammeh, Türkiye’nin, Gambiya’nın ekonomik kalkınma süreçlerine hayati katkıları olduğunu söyledi.

Türkiye’ye ikinci kez geldiğini belirten Jammeh,, “Söz veriyorum; bir dahaki gelişimde Türkçe konuşmayı öğreneceğim” diyerek tamamladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Afrika’ya verilen katkılardan gurur duyulduğunu söyledi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Gul-un-ozgurlukle-imtihani-/48345