‘Bizi etkilemez’ diyorlar

12 Şubat 2014 Çarşamba   08:56

Üçüncü havalimanı için alınan Çevresel Etki Değerlendimesi (ÇED) raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı, geniş yankı uyandırdı. Çevre Bakanı ve Ulaştırma Bakanı, kararın projeyi etkilemeyeceğini söylerken, havalimanı inşaatının çevreye vereceği zararlar da tartışmaya açıldı.

Özgür Aytaç, Alican Ocak, Cevat Ocak ve Yıldırım Yılmaz adına başvuran avukat Alp Alptekin Ocak, İstanbul 3. Havalimanı projesiyle ilgili olumlu ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açmıştı. Mahkemeye sunulan dilekçede, projenin çevreye ve doğal hayata zarar vereceği iddia edilerek, ÇED raporunun görüşe açılması gereken 10 günlük süre dolmadan projenin ihaleye çıktığı iddia edildi.

SU HAVZALARINA ZARAR VERİR

Dilekçede, “ÇED raporunun jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik ve meteorolojik verilerinin güvenilmez ve hatalı olduğu, piste iniş yönüne göre etkili yan rüzgarın hesaba katılmadığı, başta orman alanları olmak üzere doğal alanların yok olmasına ve ısı adası etkisinin artmasına sebep olunduğu, deniz dolgu yapımının önünün açılmasına ve rant dağıtımı için sürtünmesiz alanlar yaratılmasına imkan verdiği, içme suyu havzalarına geri dönülmez zararlar verildiği ve sulak alanların yok edildiği” belirtildi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 21 Ocak’ta konuya ilişkin kararını verdi ve ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulmasına hükmetti. Mahkeme, uyuşmazlığın çözümü için bilirkişi raporu hazırlanması gerektiğine hükmetti.

Daha önce ÇED raporu alınmadan havaalanı ihalesine çıkıldığı için ayrı bir dava açtıklarını belirten Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bozoğlu, 3. Havalimanı projesinin ülkemizin ekolojik dengesinin çökmesine neden olacağını, bu nedenle yer seçimi ve hukuki işleyişin hatalı olduğunu ve acilen projeden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

ÇED raporu olumlu

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ÇED raporunun olumlu olduğu yönündeki kararın yeterli sürede askıda kaldığını belirterek “Bu sebeple verilen iptal kararının kısa sürede düzeltileceğine inanıyorum” dedi. Güllüce, “İnşaatın başlamasının bir yıl uzayabileceği” iddiaları için “Uzamaz. Kimse Türkiye’nin dünyaya nam salan projesinin duracağı kanaatine varmasın. ÇED raporu olumlu” dedi. Güllüce ayrıca “Çok kısa zamanda konu çözülecektir” ifadelerini kullandı.

Çalışmaları etkilemez

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan: “Bu sadece ÇED’in geçici durdurmasına yönelik bir karardır. Hiçbir şekilde havalimanı çalışmasını etkilemeyecektir” dedi.

3 Mayıs tarihli sözleşme geçerli

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından yapılan açıklamada, “Bahse konu kararın, 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan işlemleri durdurmaz” denildi.

Kotil: Rapor geçici

TÜRK Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, ÇED raporunu geçici bir olay olarak gördüğünü söyledi. Üçüncü havalimanının olmaması gibi bir düşünceyi hayal etmenin bile mümkün olmadığını belirten Kotil, “Hedeflerimizi etkilemez inşallah. Sonuçta bir rapordur üzerinde çalışılır” dedi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Bizi-etkilemez-diyorlar-/48346