Reel sektörle buluşuyor: Hasar tespit zirvesi
Reel sektörle buluşuyor: Hasar tespit zirvesi

14 Şubat 2014 Cuma   07:48

Ekonomi yönetimi son dönemde yaşanan dalgalanmalardan sonra reel sektörle “hasar tespit toplantısında” buluşacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki ekonomi yönetimi, 4 Mart’ta TOBB’da 60 ana sektörün temsilcileri ile buluşacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıya katılacak sektör temsilcilerine “5 sorununuzu ve 5 çözüm önerinizi getirin” tavsiyesinde bulundu.

 Paket görüşülecek

 4 Mart günü yapılacak toplantıya 60 sektörün temsilcileri katılacak. Toplantı 4 Mart sabah 9.30’da başlayacak ve akşam 19.00’a kadar sürecek. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığını yapacağı toplantıya, ekonomi yönetimi adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında geniş bir bakan ve bürokrat ekibi katılacak.

Ekonomiyle ilgili tüm bakanların ve bürokratların katılımı nedeniyle toplantıdaki ana gündem maddelerinden biri halen çalışmaları süren ekonomi paketi olacak. Hükümet tarafından son dönemde yapılan açıklamalarda, reel sektörü rahatlacak bir dizi önlem içeren bir paket hazırlığı yapıldığı belirtiliyor. Ekonomide görev yapan özerk kurullar ve yolsuzluklarla ilgili yeni düzenlemelerin de pakette olması öngörülüyor.

 5 soru, 5 çözüm

 Toplantı öncesi Hisarcıklıoğlu, sektör temsilcilerine “5 sorununuzu ve 5 çözüm önerinizi anlatın. Böylece bir sonuç alınması daha kolay olur” tavsiyesinde bulundu. Bu kapsamda tüm sektörler adına konuşacak isimlerin 5’er dakikada sorun ve çözüm önerilerini anlatması öngörülüyor. Sorunlar ve çözüm önerileri bir rapor halinde de, katılımcılara iletilecek.

 Kart sınırı da gündemde

 Toplantının önemli gündem maddelerinden biri de kredi kartı düzenlemeleri olacak. Kredi kartlarıyla yapılan satışlara getirilen taksit sınırlamasından birçok sektör olumsuz etkilenmişti. Bu kapsamda, kredi kartı sınırlamalarını kuyumculuk ve perakende sektörü başta olmak üzere birçok sektörün gündeme alacağı ve yaşadıkları sıkıntıyı aktaracağı öğrenildi.

Hacer Boyacıoğlu/RadikalSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Reel-sektorle-bulusuyor-Hasar-tespit-zirvesi/48349