630 Milyonluk havuza inceleme
630 Milyonluk havuza inceleme

14 Şubat 2014 Cuma   08:27

Türkiye Ziraat Bankası’nın, Sabah ve ATV'nin satışı için oluşturulan 630 milyon dolarlık havuza sağladığı, 200 milyon dolarlık kredi “şimdiden” tartışma konusu oldu.

Sayıştay Başkanlığı denetçileri ile BDDK murakıpları, 200 milyon dolarlık krediyi mercek altına aldı. Her iki kurumun da ayrı ayrı kredilerle ilgili incelemede bulunduğu bildirildi.

AYDIN KÖŞEYE SIKIŞTI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “TBMM’de açıkladığı” Sabah ve ATV Yolsuzluk Fezlekesi, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ı zor durumda bıraktı. TBMM adına Ziraat Bankası’nı denetleyen Sayıştay denetçileri ile BDDK adını kurumu denetleyen murakıplar, fezlekede yer alan iddialarla ilgili kredileri incelemeye başladı.

Sayıştay denetçilerinin inceleme sonuçları, bankanın 2013 yılı hesapları ile ilgili hazırlanacak raporda yer alacak. BDDK kaynakları ise, Ziraat Bankası’nı inceleyen murakıpların bulunduğunu hatırlatarak, söz konusu murakıpların kredilerle ilgili gelişmeleri de ele aldıklarını kaydettiler.

BANKADA “AYDIN” RAHATSIZLIĞI

Öte yandan, Ziraat Bankası’nın Sabah ve ATV'nin satışı için oluşturulan 630 milyon dolarlık kredi ile gündeme gelmesi, banka içinde de rahatsızlığa yol açtı. Kurul üyeleri, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ı, krediler konusunda kendilerine “ayrıntılı” bilgi vermemekle suçladılar. Ziraat Bankası’nın, olağan genel kurulunun seçimlerden sonra yapılması planlanıyor. Genel kurul da, yönetim kurulu üyelerinin bir kısmının da değişmesi bekleniyor.

KREDİYE İTİRAZ ETTİLER

Sabah ve ATV fezlekesinde yer alan bilgilere göre, Ziraat Bankası’ndan havuza sağlanan 200 milyon dolarlık kredi, kurulda da tartışma konusu oldu. Bazı yönetim kurulu üyeleri, Limak ve Kolin firmalarına açılan kredi ile ilgili çekincelerini dile getirdiler. Ancak Hüseyin Aydın, tüm eleştirileri rağmen kredinin kullandırılmasında ısrarcı oldu. Hatta yönetim kurulu üyelerinden gelen itiraz sonucu, 100 milyon dolarlık kredinin bir kısmının Arap Türk Bankası’ndan kullandırılması formülü bulundu. Söz konusu bankanın yönetim kurulu başkanlığını ise Ziraat Bankası’nın genel müdür yardımcısı sürdürüyor.

TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/630-Milyonluk-havuza-inceleme-/48356